Karolína Peake hovoří s Petrem Nečasem při jednání Poslanecké sněmovny (24.

Karolína Peake hovoří s Petrem Nečasem při jednání Poslanecké sněmovny (24. dubna 2012). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Osm poslanců VV důvěru vládě nedá, tři ano. Nečas už nežádá Peake o klub

  • 1131
Premiér Petr Nečas couvá ze svých požadavků na platformu Karolíny Peake. Přestal trvat na jejich písemném závazku věrnosti. O důvěře se bude hlasovat v pátek, z Věcí veřejných budou podle šéfky poslaneckého klubu Kateřiny Klasnové tři poslanci pro a osm proti. Vláda tak podle všeho přežije.

"Nevidím důvod, aby poslanci něco podepisovali. Stačí mi slovo. Když člověk řekne, že bude podporovat vládu a její program," řekl premiér Petr Nečas po jednání vlády.

Spolupráci mezi Karolínou Peake, ODS a TOP 09 nečeká ani nové znění koaliční smlouvy. "Povedeme v těchto dnech jednání o formálních procedurách. Předpokládám, že si pouze potvrdíme, že nebudeme měnit vládní prohlášení a budeme dodržovat stávající koaliční smlouvu," nastínil další vývoj Nečas.

Přitom v minulých dnech hovořil Nečas o podmínce založení nového poslaneckého klubu a deseti jménech, které má Peake sehnat. "Grémium ODS za řešení situace považuje jedině institucionální dohodu založenou na spolupráci tří poslaneckých klubů," řekl premiér minulý týden po poradě s šéfy regionálních sdružení občanských demokratů (více o závěrech porady čtěte zde).

"Je to podle mě trochu podivné, nicméně nemohu bořit vládu," komentoval postupný premiérův ústup z původních podmínek prezident Václav Klaus.

Peake ve středu zopakovala, že dostatečný počet politiků k vytvoření nového poslaneckého klubu nemá. Vládě ale může slíbit loajalitu nejméně jedenácti lidí. "Osm poslanců vyjádřilo ochotu vytvořit nový poslanecký klub. Další minimálně tři poslanci řekli, že budou hlasovat pro důvěru vládě," rekapitulovala stav vicepremiérka.

Důvěra od poslanců nemusí zažehnat předčasné volby

Vláda ve středu schválila avizované usnesení, jímž žádá Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová pak svolala schůzi na páteční desátou hodinu dopoledne.

Většina z VV hlas vládě nedá

Poněkud svérázný postoj k hlasování o důvěře vládě, zřejmě nejdůležitějšímu možnému hlasování Sněmovny vůbec, zaujal klub Věcí veřejných.

Ten se rozhodl nechat svým členům volnost, zda vládu podpoří, či nikoliv. Nakonec bude osm poslanců hlasovat proti a tři pro důvěru vládě, zdrží se David Kádner.

Kádner svůj postoj zdůvodnil tím, že nechce dopustit vládu ČSSD s podporou KSČM. Ve VV i jejich klubu podle vlastních slov zůstává. Zatímco předseda VV Radek John před několika dny odmítl dohodu o další podpoře návrhů kabinetu, které vznikly ještě v době koalice s VV, Kádner iDNES.cz řekl, že pro dříve domluvený balík zákonů ve Sněmovně bude hlasovat.

Na žádosti o vyslovení důvěry se koalice dohodla kvůli přerušení spolupráce s Věcmi veřejnými. Poslanecký klub VV se začal rozpadat poté, kdy odchod ze strany oznámila někdejší první místopředsedkyně strany Karolína Peake. Spolu s ní odešli z VV i další politici, Peake nyní pracuje na založení nové politické strany.

Poslanci už v úterý po několika minutách jednání přerušili řádnou schůzi Sněmovny. Koalice tak odložila například projednávání církevních restitucí, dokud nebude mít vláda za sebou hlasování o své budoucnosti. "Budeme pokračovat až s jasným mandátem," řekl po středečním jednání vlády ministr zahraničí a lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Počet rukou zvednutých pro přerušení schůze naznačil, že budoucí koalice má hlasů dostatek. Pro bylo sto politiků, navíc chyběli ministři Leoš Heger a Karel Schwarzenberg. Obě zbylé vládní strany, platforma Karolíny Peake a tři poslanci VV, kteří chtějí hlasovat pro vládu, mají s nezařazenými Michalem Doktorem a Pavlem Bémem na papíře sílu 105 hlasů.

Podle Nečase ovšem ani případné vyslovení důvěry neznamená automatické zažehnání předčasných červnových voleb. Na ně by došlo, pokud by koalice měla ve Sněmovně "nevládnutelnou většinu". Politici tento termín příliš nechtějí vysvětlovat, může ale například znamenat těsnou a nejistou většinu 101 hlasu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video