Petr Gazdík a ostatní předsedové poslaneckých klubů svolávají své poslance do Sněmovny.

Petr Gazdík a ostatní předsedové poslaneckých klubů svolávají své poslance do Sněmovny. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Hlasování o nedůvěře narušilo poslancům dovolené. Musí do Sněmovny

  • 363
Některým poslancům přerušilo chystané středeční hlasování o důvěře vládě dovolenou. Jednotlivé kluby totiž obvolávají své zákonodárce a stahují je do Prahy. ČSSD chce svrhnout kabinet Petra Nečase kvůli jeho neochotě odvolat Miroslava Kalouska za jeho kontroverzní pokusy zastavit stíhání Vlasty Parkanové.

Poslanec TOP 09 Václav Cempírek tráví dovolenou v Rakousku. A telefonát šéfa poslaneckého klubu Petra Gazdíka ho určitě nepotěšil: Gazdík ho z dovolené odvolal. Poslance mobilizuje i šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura a svoje "lidi" svolává také Karolína Peake.

Na schůzi budou přesto někteří podporovatelé vlády chybět. Například nezařazený poslanec Pavel Bém je momentálně uprostřed výstupu na druhou největší horu planety K2 v Pákistánu, kam odjel na přelomu června a července.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg zase jede na už rok plánovanou služební cestu do Barmy, kde mimo jiné navštíví disidentku Su Ťij.

Opozici chybí ke svržení vlády minimálně pět hlasů

Ve skutečnosti ale absence vládních poslanců nemusí premiéra Petra Nečase příliš mrzet. Protože mimořádnou schůzi vyvolala opoziční ČSSD, leží právě na opozici tíha shánění 101 hlasů předepsaných ústavou.

Premiéra Petra Nečase navíc ve středu podrží skupina poslanců z ODS kolem Borise Šťastného, kterým hodně vadí zvýšení daní schválené v pátek koalicí. "Vládu podpořím i přes zavedení milionářské daně a další zvěrstva, která nám vnutil Kalousek," uvedl Šťastný (více o nespokojených poslancích ODS zde).

A dát dohromady "stojedničku" se ČSSD pravděpodobně nepodaří. Už proto, že David Rath sedí ve vazbě a další dva sociální demokraté, Václav Klučka a Alfréd Michalík, jsou v nemocnici. "Nevím, jestli budou schopni přijet," podotkl šéf klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Analýzy, reportáže, komentářeČtěte v úterý 17. července

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Kdyby ano, má ČSSD 54 poslanců. Největší opoziční stranu podpoří v její snaze jako vždycky komunisté (26 hlasů) a také většina torza klubu Věcí veřejných. "Všichni budou hlasovat pro nedůvěru, s výjimkou Milana Šťovíčka," uvedla šéfka Kateřina Klasnová. Bude ještě zjišťovat, jestli někdo z poslanců není na dovolené. Pokud ne, znamená to 12 hlasů.

Šťovíček (VV) vládu podrží, protože zatím bez problémů prochází návrh novely horního zákona, která by zatrhla vyvlastnění půdy kvůli těžbě, a starosta Litvínova tím podmiňuje podporu.

Proti vládě bude hlasovat i Jiří Paroubek a Jiří Šlégr z LEV21 a také nezařazená Kristýna Kočí. "Tato vláda moji důvěru nemá a stejně jako dle většiny společnosti by pokračovat neměla," uvedla Kočí. Jaroslav Škárka, další odpadlík od VV, ještě není rozhodnutý. "Pokud ale pan premiér přijde s tím stejným jako dosud, tedy beze změny nebo vstřícného kroku vůči opozici, bude pro mě velmi těžké zvednout ruku," řekl Škárka.

To už by dohromady bylo 96 hlasů proti vládě. Pořád chybí minimálně pět...

ČSSD se nevzdává. "Vláda Mirka Topolánka taky měla existenci ještě pár dní před hlasováním o její nedůvěře jistou. Zvýšení daní či chování Miroslava Kalouska může některé poslance přesvědčit," říká Tejc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video