Hlasovací lístek? V Georgii přežitek

V americkém státě Georgia se novinář splete, pokud tradičně napíše, že voliči přišli k volební urně. Ve volebních místnostech totiž žádné nejsou. Stejně jako tam chybí hlasovací lístky. Georgia je prvním americkým státem, který zavedl ve všech volebních okresech elektronické hlasování.

"Bylo to jednoduché, pohodlné, žádné problémy," říká televizní stanici CNN jedna ze starších dam, která právě odvolila.

Místnost se podobá spíše učebně. U zdi jsou oddělené kabinky se zářícími obrazovkami, na které lze vyvolat kliknutím několik sloupců se jmény kandidátů. Po vyzvednutí a zasunutí volební karty lze dotykem na obrazovku vybrat volební favority a poté stisknout tlačítko potvrzující definitivní rozhodnutí. Stroj vrátí kartu. Druhé hlasování s ní není možné a jinou volební komise nevydá.
 
Přístroje nejsou ve skutečnosti ničím jiným než upravenými počítači. Zavádění elektronického hlasování, jak se tento způsob volby nazývá, přichází ve větším měřítku teprve nyní jako reakce na debakl se sčítáním hlasů ze zastaralých děrovacích strojů v prezidentských volbách na Floridě koncem roku 2000.

Spory o to, zda lístek byl proděravěn správně a komu lze přičíst hlas, řešil po obrovských tahanicích až Nejvyšší soud USA. Aby se takovým nesrovnalostem zabránilo, věnovala Bushova administrativa na modernizaci volebního procesu stamiliony dolarů. Výsledkem je postupující elektronizace, ale také obavy, zda lidé moderní techniku zvládnou.

Přes snahu o urychlení voleb může však vést elektronické hlasování ke zdržením a frontám, jaké hlásily televizní stanice z některých částí Floridy a Georgie. Obrazovka sváděla zejména mladé voliče k hraní ze zvědavosti, jak jsou zvyklí doma na počítačích.

Někteří se u hlasovacího přístroje zdrželi až půl hodiny a zkoumali, co všechno program umí a co se stane, když označí dva kandidáty najednou. Počítač vždy zdvořile upozornil na omyl a vyzval k nové volbě.

Kromě pohodlí a přehlednosti poskytuje elektronizace podle odborníků jednu výhodu do budoucnosti. Lidé budou moci volit z domova přes internetovou síť nebo po speciálním připojení k místu, kde se budou volební hlasy shromažďovat.

V Arizoně se už přes počítač volilo
První americké hlasování po síti se uskutečnilo už v roce 2000 v Arizoně v souboji o stranickou nominaci pro prezidentské volby. Internetové hlasování tehdy přitáhlo rekordní počet 86 907 arizonských demokratů.

"Je to důkaz toho, že když uděláte volby rychlými, jasnými a jednoduchými, lidé se jich zúčastní," konstatoval tehdy předseda tamních demokratů Mark Fleisher.

Až 80 procent hlasů voliči "odevzdali" z domova přes internet nebo mailem.

Volební středisko v Thonotosasse v americkém státě Florida. Voliči vybírají svého kandidáta dotykem na obrazovce volebního přístroje. (5. listopadu 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video