Klíšťatům se nejvíce daří v okolí velkých řek a na travnatých březích rybníků, kde je vlhko a teplo. Ilustrační foto

Klíšťatům se nejvíce daří v okolí velkých řek a na travnatých březích rybníků, kde je vlhko a teplo. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hladová klíšťata už vylézají, ještě se ale stihnete očkovat

  • 8
Ačkoli po ránu ještě mrzne a sněžení se vrátilo i do nížin, klíšťata už začala útočit. Stěžují si na ně především majitelé psů či zahrádkáři. Podle lékařů hlavní sezona nepříjemných parazitů nastává na vrcholu jara, lidé tak ještě mají čas nechat se naočkovat proti klíšťové encefalitidě.

Lenka Horáčková našla na svých dvou psech už koncem února šest přisátých klíšťat. "Překvapilo mě to, jak brzy to letos je. To se mi nikdy nestalo," svěřila se chovatelka.

Počet případů klíšťové encefalitidy

2008 - 633
2007 - 546
2006 - 1029
2005 - 643
2004 - 507
2003 - 606
2002 - 647
2001 - 633
2000 - 719
1999 - 490

Zdroj: Epidat

Podle vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou borreliózu se ale zatím jedná o individuální případy. "Zaznamenali jsme například klíšťata i v prosinci, dokonce jsme měli i pacienta s erytémem (zarudnutí kůže způsobené zánětem, pozn. red.) na konci února," řekla iDNES.cz vedoucí laboratoře Dagmar Hulínská.

Podle jejích slov jsou nyní ohroženi zejména zahrádkáři. "Zahrádkáři upravují zahrádky, okopávají záhony a mohou tak vyhrabat různé zbytky z loňského roku, například i 'hnízdo' klíšťat", popsala Hulínská. Další, kdo by si mohl klíšťat všimnout, jsou majitelé psů. "Při procházkách se psi hrabou v zemi, mohou vyhrabat cokoliv," uvedla Hulínská.

Klíšťata se ale ve větší míře objeví, až se dlouhodobě oteplí. Nyní ještě noční teploty klesají pod bod mrazu. "Myslím, že letošní nástup bude později, maximum bych očekávala v červnu," předpovídá odbornice.

Loňský rok: přibylo boreliózy

V loňském roce zaznamenali hygienici vysoké číslo nemocných lymskou boreliózou, nakazilo se 4 350 lidí, což je druhý nejvyšší počet za posledních deset let. Více případů bylo v posledních letech pouze v roce 2006.

Počet případů lymské boreliózy

2008 - 4 350
2007 - 3 558
2006 - 4 370
2005 - 3 647
2004 - 3 243
2003 - 3 677
2002 - 3 658
2001 - 3 547
2000 - 3 847
1999 - 2 722
Zdroj: Epidat

Borelióza je méně vážným onemocněním způsobeným klíšťaty, není proti ní ale k dispozici očkovací vakcína.

Klíšťová encefalitida má mnohem  horší průběh, v některých případech může být i smrtelná. Její výskyt nebyl loni vyšší než v jiných letech. Nemocí se nakazilo 633 Čechů, na její následky jeden zemřel.

Loňský rok byl z hlediska výskytu klíšťat výjimečný. Na jaře, v dubnu a květnu, byl extrémní výskyt i infikovanost. "Měli jsme třeba i oblast, kde jsme měli 45 procent klíšťat infikovaných, ale opravdu to bylo jen na jaře," upozornila Hulínská. Hodně onemocnění zaznamenali lékaři především na Moravě.

Během roku se ale počet onemocnění vyrovnal, do konce roku byl výskyt klíšťat naopak podprůměrný.

Jaký bude letošní rok, se dá těžko odhadnout. "Mám takový dojem, že klíšťata letos nestihla vymrznout. Nebyly silné mrazy a hloubka promrzlé půdy nebyla také příliš velká," uvedla Dagmar Hulínská. Zvláště v níže položených oblastech kolem řek a potoků mohla klíšťata přečkat zimu bez větších ztrát.

Lidé stále očkování podceňují

V porovnání s jinými zeměmi je v Česku počet onemocnění encefalitidou výrazně vyšší, očkováno je totiž jen kolem 17 procent lidí. "V Rakousku, kde je očkovací vakcína zdarma, se proočkovala prakticky celá populace a výskyt klíšťové encefalitidy je tam daleko nižší. Očkování tedy význam určitě má, především pro lidi, kteří se pohybují v rizikových oblastech," uvedla Hulínská.

Vhodné je také pro starší lidi. U nich má totiž kvůli snížené imunitě nemoc horší průběh.

Základní očkování proti encefalitidě probíhá ve třech dávkách, které se aplikují v rozmezí jednoho roku. Čtvrtá se aplikuje s odstupem tří let. Ideální čas pro zahájení očkování je podzim nebo zima, kdy klíšťata ještě nejsou aktivní.

Loni bylo nejvíce případů klíšťové encefalitidy v oblasti jižních Čech, u Českých Budějovic a Tábora, dále v Chomutově, Ústí nad Labem, na Vysočině a u Olomouce. Klíšťata infikovaná lymskou boreliózou byla především v povodí velkých řek, v okolí Brna, Polabí a na Vysočině.

Klíšťatům se nejvíce daří v okolí velkých řek a na travnatých březích rybníků, kde je vlhko a teplo. Hodně jich je také ve spadaném listí.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Lidé se mohou nechat naočkovat buď ve zdravotních ústavech nebo u svého praktického lékaře. Ten jim vystaví recept, vakcínu si zájemce koupí v lékárně a lékař ji aplikuje. V očkovacích centrech jsou vakcíny skladem přímo v lednicích.
Základní očkování probíhá ve třech dávkách, které se aplikují v rozmezí jednoho roku. Čtvrtá se aplikuje s odstupem tří let. Další přeočkování se řídí podle druhu vakcíny a věku očkované osoby. Ideální čas pro zahájení očkování je podzim nebo zima, kdy klíšťata ještě nejsou aktivní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video