Hrozí v bojových oblastek Sýrie hladomro? (ilustrační foto) | foto: Reuters

Syřané na předměstích hladoví. Duchovní jim povolili jíst kočky a psy

  • 40
Ve městě Muadhamiya na předměstí Damašku lidé hladoví. Situace je tak vážná, že jim náboženští vůdci dokonce dovolili jíst maso z koček, psů i oslů. Lidé z humanitárních organizací se zlobí, že mezi oblastmi mohou volně cestovat inspektoři OSN vyšetřující použití chemických zbraní, ale jídlo a lékařskou pomoc k nim vláda nepustí.

"I když je to normálně zakázané, můžete jíst maso psů, koček i oslů, abyste nezemřeli hladem," řekl podle BBC jeden z duchovních na předměstí Damašku v oblasti Muadhamiya. "Prosíme celý svět o pomoc, jestli to takhle půjde dál, za chvíli budeme muset jíst mrtvé," uvedli.

Humanitární organizace apelovaly na vládu, aby do oblasti, kde živoří nejvíce lidí, pustila humanitární pracovníky. Podle nich by měla klást stejný důraz na zajištění jídla a lékařské pomoci pro civilisty, jako v současné době dává na vyšetřování použití chemických zbraní.

"Je to absurdní. Inspektoři mohou mezi jednotlivými oblastmi cestovat bez omezení. Konvoje s humanitární pomocí tam však nepustí," uvedl generální ředitel Lékařů bez hranic Christopher Stokes.

Stovky civilistů uprchly z Muadhamiyi o víkendu, když na chvíli ustala střelba. Některé museli vynést na nosítkách. Klerikové náboženské nařízení, takzvanou fatwu, vydali zrovna v době, kdy se začíná slavit muslimský svátek oběti íd al-Adhá.

Oběťmi jsme my, na slavení nemáme ani pomyšlení

Svátek je třídenní událost, kterou muslimové prožívají v rodinných sešlostech a vzájemném obdarovávání. Poráží se obětní zvíře, jehož maso se společně pojídá nebo také rozdává potřebným. Syřané si ho ani v oblastech, kde na tom nejsou s jídlem tak špatně, příliš neužijí.

Na otázku, co mají v plánu o letošním svátku dělat, odpovídají většinou takto: "Jaký svátek? Dokáže nám Bůh ulehčit od této války?" Na mnoha místech není bezpečno, ekonomická situace se stále zhoršuje a lidé nejsou schopni platit stále dražší jídlo a základní potřeby.

Průměrná mzda činí v Sýrii v přepočtu asi 5 000 korun. Cena obětních zvířat je ve srovnání s loňskem i trojnásobná. Kilogram skopového stojí 2 500 syrských liber (420 korun). Za padesátikilogramovou ovci žádají 50 000 liber (8 400 korun).

"Jak si máme koupit obětní zvířata, když my sami jsme oběti? Ve válce začne být drahé všechno kromě lidského života," řekl panarabskému listu Aš-Šark al-Avsat Syřan Chálid, když si prohlížel vysoké ceny zvířat na porážku.

Zveřejněná videa v září ukazují vyhládlé syrské děti

24. září 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video