Snímek z elektronového mikroskopu zachycuje virus HIV (variantu HIV-1). Zelené...

Snímek z elektronového mikroskopu zachycuje virus HIV (variantu HIV-1). Zelené body jsou viry, které se „líhnou“ z napadené imunitní buňky. | foto: C. Goldsmith

Virus HIV slábne, tvrdí vědci. Trvá mu déle, než propukne v nemoc AIDS

  • 11
Virus HIV se vyvinul do méně smrtelné a infekční formy. Podle vědců se přizpůsobil imunitnímu systému a nyní mu trvá déle, než způsobí smrtelnou nemoc AIDS. Ukazují to data studie vědců z Oxfordské univerzity. Přesto varují, že by bylo nebezpečné vir jakkoli podceňovat.

„Co se týče nastartování nemoci, virus je nyní čím dál pomalejší,“ řekl BBC  profesor Philip Goulder, který tým vědců z Oxfordu vedl. Podle něj to může pomoci virus zcela vymýtit. Své závěry tým vědců publikoval v posledním vydání odborného časopisu National Academy of Sciences (PNAS).

HIV a AIDS

Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně však znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

Podle jejich zjištění se zároveň léky, které mírní příznaky nakažení, zaměřují na zhoubnější formy viru. Přežívají tak jen jeho mírnější formy. Někteří virologové se tak domnívají, že při současném vývoji se může virus stát téměř neškodným.

„Pokud bychom nechali HIV svému osudu, teoreticky bychom pak mohli sledovat, jak je lidská populace vůči viru stále odolnější. Pravděpodobně se to v historii už stalo, ale mluvíme o dlouhém časovém úseku,“ řekl virolog Jonathan Ball z Nottinghamské univerzity.

Goulder však varuje před přílišným optimismem. Studie totiž podle něj není důkazem, že virus už není nebezpečný. „Bylo by poněkud nadnesené říkat, že HIV úplně ztratil sílu. Pořád je to virus, který rozhodně nechcete mít,“ upozornil.

Globální pozornost AIDS získala v 80. letech

Tým ve studii využil srovnání dvou afrických zemí: Botswany a Jihoafrické republiky. Prvně jmenovaný stát s HIV bojuje dlouhá léta, do JAR se však virus dostal až o dekádu později. V Botswaně má přitom HIV o deset procent menší schopnost se replikovat než v Jihoafrické republice. „Sledujeme evoluci v přímém přenosu. Je překvapivé, jak rychle proces probíhá,“ tvrdí Goulder.

Globální pozornost nemoc AIDS získala na počátku 80. let minulého století. Od té doby nemoci podlehlo podle údajů Světové zdravotnické organizace asi 25 milionů lidí. Na světě žije podle odhadů 35,3 milionu lidí nakažených virem HIV, pouze třetina z nich má přístup k léčbě.

Existující léčba pomáhá nakaženým lidem žít delší a zdravější život tím, že potlačuje a odsouvá příznaky nemoci. Samotnou nemoc však neléčí. Mnoho lidí v chudých oblastech světa navrch nemá k léčbě přístup.

Zatímco ve světě počty nakažených virem HIV klesají (čtěte zde), v České republice je trend opačný. Za prvních devět měsíců letošního roku lékaři evidovali 185 nových pacientů nakažených virem HIV (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video