Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

HIV se bude muset hlásit i v poradnách, kritizují novelu neziskovky

  2:35aktualizováno  2:35
Občanská sdružení, která pomáhají lidem s HIV, se postavila proti novele zákona o ochraně veřejného zdraví. Podle nich povede ke stigmatizaci nemocných. Novela zavádí povinné testování lidí podezřelých z toho, že se nakazili. Rozšiřuje také počet míst, kde lidé budou muset povinně hlásit, že jsou nemocní.
Červená stuha, mezinárodní symbol boje proti AIDS.

Červená stuha, mezinárodní symbol boje proti AIDS. | foto: Profimedia.cz

Občanským sdružením vadí dvě pasáže novely, kterou předkládá Ministerstvo zdravotnictví a na začátku července ji schválila vláda.

První je ta, jež nahrazuje v jednom z paragrafů sousloví „sociální péče“ za „sociální služby“.

Podle Jakuba Tomšeje, právníka České společnosti AIDS pomoc, změna povede k tomu, že se výrazně rozšíří počet míst, kde by lidé s HIV museli hlásit povinně to, že mají toto onemocnění.

Kritizované pasáže

144. V § 53 odst. 1 písm. e) se slova "sociální péče" nahrazují slovy "sociálních služeb".

182.V § 71 se na konci odstavce 2 tečka nahrazuje čárkou a doplňuje se písmeno e), které zní: „e) u fyzické osoby, která je podezřelá z nákazy virem lidského imunodeficitu a které bylo provedení tohoto vyšetření uloženo vykonatelným rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví.“

Zdroj: Návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví, celý návrh najdete zde.

„Nyní to funguje tak, že když člověk chce jít například do domova seniorů či dalších šesti typů zařízení, z nichž některé jsou spojené s rehabilitační péčí, musí při přijetí říci, že je HIV pozitivní. Nově ale zákon navrhuje, aby toto pravidlo platilo i zařízeních sociálních služeb, což je mnohem širší okruh institucí. Spadají pod něj třeba ubytovny, domovy na půli cesty nebo sociální poradny. Celkem jde o dvacet typů zařízení,“ řekl iDNES.cz Tomšej.

„Jsme proti takové informační povinnosti a upozorňujeme, že jde o nesmysl, protože spousta sociálních služeb funguje tak, že si třeba někdo s vámi promluví, pomůže vám například sestavit životopis a i v těchto případech by mu musel dotyčný říci, že má HIV, přitom tento virus se při společenském styku nešíří,“ podotkl Tomšej.

Česká společnost AIDS pomoc například v Praze provozuje Dům světla, které patří mezi respektované a vyhledávané zařízení. Lidé se zde mohou bezplatně a anonymně nechat otestovat.

Občanské sdružení se setkává s případy, kdy je někdo kvůli HIV diskriminován. „Stává se to poměrně často,“ podotýká právník. Podle něj tuto situaci zažila i HIV pozitivní matka novorozence, která byla na ulici a potřebovala nutně bydlení a sociální pomoc. „Když se v azylovém domě dozvěděli, že je HIV pozitivní, nepřijali ji dál a ona málem i s dítětem zůstala na ulici,“ dodal Tomšej.

Povinné testy při podezření z nákazy

Druhá kritizovaná pasáž zákona nově říká, že testy na HIV je možné provést také u „osoby, která je podezřelá z nákazy virem HIV a které bylo provedení tohoto vyšetření uloženo vykonatelným rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví“.

Organizace Rozkoš bez rizika, která v terénu testuje na HIV prostitutky, označila změny za ponižující a stigmatizační.

„Povinné testování těch, kdo jsou podezřelí z nákazy, je výrazným zásahem do soukromí. Navíc nevede ke změně chování, a proto se míjí účinkem,“ uvedla ředitelka organizace Hana Malinová.

Rozkoš bez rizika tvrdí, že novela je v rozporu s definicemi lidských práv Organizací spojených národů a žádá, aby problematické pasáže ministerstvo vypustilo.

Ministerstvo bude s organizacemi jednat

Ministerstvo zdravotnictví v důvodové zprávě píše, že novela má předcházet vzniku a šíření infekčních onemocnění a jiných poškození zdraví.

Jenže to vypadá, že resort si dopad změn pro HIV pozitivní nejspíš neuvědomil. Po upozornění ze strany České společnosti AIDS pomoc s ní začal jednat o změně.

„V srpnu se uskuteční další jednání k vyjasnění problému a nalezení způsobu jeho řešení. Budou k němu přizváni také zástupci organizace Rozkoš bez rizika,“ uvedla mluvčí Ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Termín schůzky je naplánovaný s ohledem na to, že novela zákona o ochraně veřejného zdraví bude zařazena na program zářijové schůze sněmovny.

V Česku je nyní podle oficiálních statistik 2 221 lidí a nakažených výrazně přibývá (více čtěte zde). Tomšej ale upozorňuje, že nemocných může být více. Černé scénáře mluví až o desetinásobku. „Střízlivý odhad hovoří o tom, že ve společnosti je ještě dva- až třikrát víc těch, o kterých to nevíme, protože si nikdy nezašli na testy,“ uvedl Tomšej.

Rozdíl mezi zařízeními sociální péče a sociálních služeb

Zařízení sociální péče
- v těchto lidé musí HIV hlásit už dnes

 • centra denních služeb

 • denní stacionář,
 • týdenní stacionář,
 • domovy pro osoby se zdravotním postižením,
 • domovy pro seniory,
 • domovy se zvláštním režimem,
 • chráněné bydlení.

Zařízení sociálních služeb
- v těchto zařízeních by HIV museli hlásit lidé po přijetí novely ve znění schváleném vládou

 • centra denních služeb,
 • denní a týdenní stacionáře,
 • domovy pro osoby se zdravotním postižením,
 • domovy pro seniory,
 • domovy se zvláštním režimem,
 • chráněné bydlení,
 • azylové domy,
 • domy na půl cesty,
 • zařízení pro krizovou pomoc,
 • nízkoprahová denní centra,
 • nízkoprahová zařízení pro děti a mládež,
 • noclehárny,
 • terapeutické komunity,
 • sociální poradny,
 • sociálně terapeutické dílny,
 • centra sociálně rehabilitačních služeb,
 • pracoviště rané péče,
 • intervenční centra,
 • zařízení následné péče.

Zdroj: Česká společnost AIDS pomoc

HIV pozitivní manželé vychovávají dvě zdravé děti:Hlavní zprávy

Další z rubriky

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.
Stavby se mají zrychlit, zákon ale také omezí účast občanů na rozhodování

Zjednodušit a zrychlit povolovací řízení má novela stavebního zákona, kterou potvrdili poslanci. Umožní na pouhé stavební ohlášení postavit rodinné domy či...  celý článek

Zemědělci se obávají šíření bakterie Xylella fastidiosa, která napadá okrasné a...
Nebezpečná bakterie napadající stromy a révu v ČR není, ukázaly testy

Bakterie Xylella fastidiosa, která napadá okrasné a ovocné stromy nebo vinnou révu, na českém území není. Podrobné testování podezření na výskyt bakterie...  celý článek

Liliana Janáčková (nez.)
Janáčková si nesmí vzít úvěr na stavbu nové radnice ostravského obvodu

Lidé, kteří protestují proti stavbě nové radnice v Ostravě - Mariánských Horách a Hulvákách, jsou spokojení. Jimi odmítaný projekt se odkládá na neurčito....  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.