Podpis Adolfa Hitlera na jeho prvním prohlášení k židovské otázce (1919)

Podpis Adolfa Hitlera na jeho prvním prohlášení k židovské otázce (1919) | foto: CNN

Hitler psal o odstranění Židů už v roce 1919, dokládá to jeho dopis

  • 39
Židovské středisko Simona Wiesenthala získalo vzácný dopis z roku 1919, v němž Adolf Hitler poprvé píše o nutnosti "odstranění Židů". Svá slova se pokusil naplnit o 22 let později. Středisko list považuje za jeden z nejdůležitějších dokumentů historie celé třetí říše.

Hitlerovi bylo třicet let a sloužil v německé armádě, když od svého nadřízeného kapitána Karla Mayra dostal rozkaz, aby popsal "stanovisko armády k Židům".

Stalo se tak v září 1919, kdy budoucí říšský kancléř pracoval pro propagační jednotku a koketoval se vstupem do Dělnické německé strany (pozdější NSDAP). Ke vstupu do strany, jejímž předsedou se záhy stal, ho také přiměl jeho kapitán.

Dopis s datem 16. září Hitler adresoval vojenskému špionovi Adolfu Gemlichovi a tehdy prokazatelně poprvé představil svůj nesnášenlivý postoj k židovskému obyvatelstvu. "Židovství je rasa, nikoli náboženství, která se zakonzervovala tisíci lety příbuzenského křížení," rozvášnil se Hitler nad armádním psacím strojem.

"Jediným zájmem Židů je schraňování peněz a uchvacování moci," četl později Gemlich v dopise, který Mayr schválil. "A tito lidé zde žijí s námi a mají stejná práva," napsal Hitler v listu, který zakončil vlastnoručním podpisem.

Jediný dokument svého druhu na světě

A právě Hitlerova signatura dělá ze zažloutlého čtyřstránkového dopisu, jenž se při dotyku rozpadá, ten nejcennější úlovek střediska za poslední roky. Vůdcův podpis se totiž na nacistických dokumentech, které nařizovaly vyhlazení Židů, dosud neobjevil.

Byl to Hermann Göring, nacistická dvojka, kdo podepsal v červenci 1941 nařízení pro Reinharda Heydricha, šéfa nacistického bezpečnostního aparátu, aby zařídil "konečné řešení židovské otázky".

"Toto je první a jediný dokument tohoto druhu, v němž se (Hitler) zabývá Židy a explicitně vyjadřuje návrh na možné řešení," prohlásil zakladatel a správce střediska Simona Wiesenthala rabín Marvin Hier z New Yorku.

"Hned jsme věděli, že Gemlichův dopis je něco naprosto historického. Na světě není nic takového," dodal s tím, že sice existuje jedna kopie dopisu v Mnichově, ta je však bez Hitlerova podpisu.

Středisko dopis koupilo od soukromého sběratele za 150 tisíc dolarů. Málem ho získalo už v roce 1988. Tehdy ale příliš dlouho trvaly testy na ověření pravosti a kupec list zatím prodal jinému zájemci. Při současné nabídce už středisko neváhalo. Americká stanice CNN upřesnila, že vzácný list bude zakomponován do stálé expozice v Muzeu tolerance v Los Angeles.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video