Neprůhledná sdružení si politici oblíbili. Jako Rath, ani Langer neprozradí „své“ sponzory.

Neprůhledná sdružení si politici oblíbili. Jako Rath, ani Langer neprozradí „své“ sponzory. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Hitem politiků jsou neprůhledná sdružení

  • 62
Věnovat se dobročinnosti je chvályhodné. Proč tedy čeští politici, kteří si založili občanská sdružení, nechtějí prozradit, kdo jim na bohulibé účely přispívá? Možná proto, že stojí ve střetu zájmů.

Jiří Paroubek nechce zveřejnit, kteří mecenáši na jeho přímluvu posílají peníze na utajené konto jeho bývalé ženy. Raději na sobě nechává ulpět podezření, že jeho politická rozhodnutí nějak souvisí s tajemnými mecenáši. A jeho straničtí kolegové mu to tolerují.

Třeba David Rath. Říká sice, že potřebujeme zákon, který občanským sdružením nařídí zveřejnit mecenáše, předsedu ČSSD však nevyzve, aby to udělal dobrovolně. Proč? "Už s ním dneska nebudu mluvit," vysvětlil Rath.

Tento bývalý ministr zdravotnictví má na občanská sdružení svérázný názor. "Je úplně jedno, jestli zveřejníte, od koho dary jsou. Stejně si to nikdo nemá šanci ověřit," říká.

Má zkušenosti s vlastním sdružením Da Vinci Klub. Před lety musel vysvětlovat, jak je možné, že mu přispívá farmaceutická firma, v níž pracovala jeho přítelkyně. Rath se přitom jako šéf lékařské komory podílel na rozhodování o úhradách za léky. "Čestné slovo, že už žádné sponzory nemám," říkal ve čtvrtek.

Ověřit to nejde, jeho sdružení totiž nevydává výroční zprávu. "Stejně byste nepoznali, je-li pravdivá," namítá Rath. A má pravdu. Do účetnictví občanských sdružení totiž nikdo nevidí.

Co je špatného s nadací?
Politici si tyto neprůhledné instituce oblíbili. Proč si raději nezaloží nadaci, aby se vyhnuli podezření z praní špinavých peněz nebo utajeného střetu zájmů? To nedokáže většina politiků smysluplně vysvětlit

Ani například ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, jenž si také raději než nadaci spoluzaložil občanské sdružení Reforma zdravotnictví, které se zabývá osvětou. Jedním z oficiálních sponzorů tohoto sdružení je firma Roche, které Julínek pomohl dostat na český trh důležitý lék na rakovinu prsu.

Ministr se však brání, že by firmu Roche zvýhodňoval. "Jsou jediní, kdo lék vyrábí," říká Julínek.

Řada politiků nechce vysvětlovat, vůbec nic a proto své sponzory raději tají. Když MF DNES včera vyzvala Ivana Langera, aby zveřejnil mecenáše, kteří jeho sdružení Cevro poslali loni celkem 14 milionů, odmítl.

"Nevím, jestli máme povinnost je zveřejňovat," řekl Langer. Cevro přiznává jen ty sponzory, kteří si to sami přejí. Proč? Copak se ostatní obávají, že je média obviní ze střetu zájmů?

"Samozřejmě," říká šéf Cevro Ladislav Mrklas s tím, že nyní vyjednává se sponzory, zda sdružení podpoří i příští rok. "Zeptám se jich, zda si přejí být zveřejněni," slibuje. A když si to přát nebudou? "Tak se nedá nic dělat," krčí rameny.

Politici a charita

 ■  Jiří Paroubek shání sponzory na charitu své exmanželky. Nejsou jasné její příjmy ani sponzoři.

 ■  Ivan Langer je předsedou správní rady sdružení Cevro. Nechce zveřejnit jeho sponzory.

 ■  David Rath, který má sdružení Da Vinci Klub, ani nevydává účetní uzávěrku.

 ■  Tomáš Julínek je členem sdružení Reforma zdravotnictví. Většinu svých sponzorů zveřejnil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video