Historik Jan B. Uhlíř

vydáno 23.9.2008 11:00
Spolu se 70. výročím mobilizace armády proti hitlerovskému Německu se opět objevuje řada otázek. Mělo se Československo bránit? Jak by střet probíhal a kde by útočící nacisté narazili na největší odpor? Kdo další by se do bojů zapojil? On-line odpovídá historik Jan B. Uhlíř.
Konec rozhovoru
Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 23. září 2008 do 11:11
OTÁZKA:
Dobrý den, jste nějak příbuzný s historikem profesorem Dušanem Uhlířem?
Fx

OTÁZKA:
Považujete Mnichov za horší než srpen 1968?
Max

OTÁZKA:
Jak si vysvětlujete obrat Emanuela Moravce?
Emanuel

OTÁZKA:
Dobrý den,
domníváte se, že kdyby Československo nepřijalo "mnichovský diktát" a rozhodlo se bránit republiku proti Hitlerovi, byl by to pro Francii a Velkou Británii pádný důvod, proč nedodržet smlouvu o vzájemné vojenské pomoci? A že bychom byli západními mocnostmi (do doby, než by se Hitler zcela projevil) považováni za toho, kdo zavinil vznik II.světové války? Nebyl Beneš v tomto smyslu vydírán?
Bouše

OTÁZKA:
Dobry den, chtel bych vedet jak velke nebezpeci pro nas predstavovala nemecka mensina v CSR v pripade valecneho konfliktu s Nemeckem? Myslite si, ze by jsme museli tzv.valcit na dvou frontach? Dekuji.
Stepan

OTÁZKA:
Považujete za správné, že jsme se nebránili? Já se domnívám, že bychom byli poraženi. Ale zase když vzpomeneme jak vzdorovali Finové Sovětskému svazu …
black

OTÁZKA:
Kde by podle vás nacisté v případě útoku narazili na největší odpor?
anonym

OTÁZKA:
Bylo vítězstvím Edvarda Beneše, když odolal nátlaku Výboru na obranu republiky a dalších? Nebo byl zbabělec, že nechtěl republiku bránit?
Twisp

OTÁZKA:
Zdravim, co by se stalo v priprade, kdyby jsme neprijali Mnichovsky diktat a zacali se branit? Na boj jsme byli dobre pripraveni a dostatecne odhodlani. Urcite nejakou dobu jsme mohli odolavat proti Hitlerovi a tak i ziskat cas na vyjednavani a prehodnoceni situace o Mnichovske dohode predevsim ze strany Francie(vzdyt i tam bylo ve vlade hodne odpurcu diktatu) a take vliv toho, ze SSSR stalo za nami. Dekuji.
Stepan

OTÁZKA:
Proč si myslíte, že panuje obecná představa, že Emil Hácha byl zločinec. Podle mého názoru to byl nesprávný muž na nesprávném místě v nešťastnou dobu. Přitom s vysokým morálním kreditem, který nikdy neudělal nic, co by bylo proti dobru českého národa. Je škoda, že dopadl tak, že na něj močili dozorci.
Lukáš

OTÁZKA:
Vnímáte Edvarda Beneše za celou jeho politickou kariéru kladně?
Edafon

OTÁZKA:
Mňa by zaujímalo, aký postoj podľa vás zastávali slovenské politické špičky k mobilizácii. Zo spomienok predkov viem, že obyčajní ľudia rukovali radi a chceli republiku brániť.
vojtech

OTÁZKA:
Dobrý den.Trochu jsem to přehnal,ale..........prosím o komentář.Beneš
naštval Poláky tím,že v lednu 1919 bez vyhlášení války,poslal legionáře na Těšínsko.Wilsonovi zatajil počet Němců u nás,k Sudetům se choval jak k nepřatelskému území/dojnásobná nezaměstnanost,minimum státních zakázek pro zdejší podniky/...hlavním viníkem Mnichova je Beneš a jeho prolhaná politika.Beneš
byl nacionalista ,byl prezidentem pouze Čechů.Statními záměstnanci v Sudetech a na Těšínsku byli jen Češi.Kupování děcek do českých škol a vyhazování Poláků z práce...toť Benešova politika na Těšínsku.Ve Stonavě na Těšínsku první děcka do české školy šly až v roce 1936.Bylz to děcka místních alkoholiků a bezzemků/dostaly knížky zdarma a taktéž příspěvek na ošacení./ Beneš je hlavní příčinou Mnichova.
Dežo

OTÁZKA:
Dobrý den, jako historik mi určitě dokážete zodpovědět následující dotaz. Před 2 sv. válkou nás víra pouze v jedny spojence přivedla do průšvihu. Nechci srovnávat současnost a 2. sv., ale nepřipadá vám dnes nebezpečné v otázce obrany spléhat pouze na jednu stranu (EU) ? Osobně bych uvítal spolupráci na více stran, proto plně podporuji americký radar (navíc některé evropské státy dodržování uzavřených smluv již předvedly před Mnichovem). A že jsem zapomněl na NATO ? Vždyť NATO je minimálně z 75 % USA, bez kterých je NATO víceméně neakceschopné.
Jindra

OTÁZKA:
Kdyby jste měl tu možnost rozhodnout, zda i po podepsání smlouvy o nás bez nás radši němce pustit nebo se opevnit a nepouštět i přes nepodporu ostatních států nechal by jste to tak jak to dopadlo nebo zakempit a bránit se dokud to jde a doufat že si to osatní rozmyslí a dojdou pomoct?
Dawe

předchozí | 1 2 3 4 5 | další |