Historie počítačových operačních systémů Windows

-
S vývojem první verze operačního systému Windows začala společnost Microsoft v roce 1983, kdy byl ohlášen produkt Interface Manager. To mělo být grafické uživatelské prostředí pro základní operační systém firmy Microsoft, MS - DOS.

MS - DOS je operační systém vyráběný od roku 1981 společností Microsoft pro počítače firmy IBM a ovládaný pomocí textových příkazů, zadávaných do příkazové řádky. Pro tento systém vzniklo postupně několik grafických nástaveb (okna, ikony apod.), ale nebyly úspěšné. Obdobně tomu bylo v případě Windows 1.0 (původního Interface Manager), potýkajících se s malou podporou ze strany výrobců aplikací. Přepracovaná Windows 2.0 přinesla roku 1987 četná vylepšení uživatelského rozhraní namísto pouhého skládání vedle sebe se mohla okna na obrazovce překrývat a objevily se první ikony. Windows 3.0 přinesla výrazná vylepšení uživatelského rozhraní a správy souborů, uložených na pevném disku. Třetí vydání je také přizpůsobeno výrobcům aplikací a nastává celosvětový rozmach softwaru pro operační systémy Windows. Éra Windows však byla především důsledkem široké podpory ze strany výrobců hardwaru, kterou si Microsoft dokázal zabezpečit. Následující operační systém Windows 3.1 se svou podobou přiblížil dnešním Windows. Hlavními přednostmi byly opravené chyby z předchozích verzí a vyšší stabilita. Rozšířená Windows for Workgroups 3.1 (respektive 3.11) přinesla rovněž podporu počítačových sítí. První Windows NT (New Technology) byla vydána roku 1993, přesto tato verze nesla označení 3.1, aby se číslo edice shodovalo se současnou variantou Windows for Workgroups. Windows NT byla založena na zcela nové technologii. Bez nutnosti dodržovat zpětnou kompatibilitu bylo možno odstranit mnoho problémů Windows for Workgroups a vytvořit systém pro náročné uživatele a servery, požadující zejména stabilitu a bezpečnost. Windows NT byla prvním předchůdcem Windows 2000. Po množství odkladů a velké reklamní kampani byl roku 1995 uveden operační systém Windows 95, určený běžným uživatelům a malým společnostem. Windows 95 (následník Windows for Workgroups) nebyla již nástavbou systému MS - DOS, ale stále zachovávala zpětnou kompatibilitu. Právě zpětná kompatibilita značnou měrou přispěla k největším obtížím systému. Windows 95 přinesla zásadní změny uživatelského rozhraní, podporu dlouhých jmen souborů (256 oproti původním 8 znakům) apod. O dva roky později byla dána k dispozici první zkušební verze Windows NT 5.0, která navazovala na úspěch Windows NT 4.0 a později byla přejmenována na Windows 2000. Současná Windows 98 obsahují několik změn uživatelského rozhraní Windows 95 a podporu nových technologií. Windows 98 měla být původně posledním operačním systémem z řady původních Windows. Následují produkty založené na standardu NT. Windows 2000 se tedy měla stát jakýmsi zastřešením obou edic (Windows a Windows NT), plánovaným již od vydání Windows 95. Přesto se v průběhu tohoto roku objevil operační systém Windows ME (Millenium Edition), ústupek domácnostem, běžným uživatelům a hráčům počítačových her, s nimiž mají Windows 2000 problémy. Windows ME budou pokračovat v původní tradici Windows.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video