Celkem za první den přišly k urnám asi dvě pětiny voličů, uvedla ČTK.
V Jihlavě odevzdalo v některých volebních okrscích hlas i přes 45 procent voličů. "Jinak se účast pohybuje běžně mezi 35 až 45 procenty," uvedl kolem 20. hodiny tajemník magistrátu Lubomír Dohnal. Vysokou účast na Vysočině potvrdila také Alena Kuchařová z krajského úřadu.
V Libereckém kraji dvě hodiny před uzavřením volebních místností podle informací z komisí odvolila zhruba třetina voličů. V Praze mnozí volební komisaři kolem 20. hodiny hlásili účast více než 40 procent.
Online reportáž |
V pardubické Základní škole bratranců Veverkových během dvou hodin odvolila čtvrtina voličů. "Při posledních krajských volbách jsme dosáhli tohoto čísla až v sobotu dopoledne. A na rozdíl od předchozích voleb tentokrát chodí nejen střední a starší generace, ale všichni, od nejmladších po seniory," řekl zapisovatel volební komise Pavel Kupka.
Různý zájem voličů hlásily komise z volebních místností v Karlovarském kraji. Dvě hodiny po otevření například ve větších rezidenčních částech Karlových Varů odvolila už více než pětina lidí, vysoká účast byla i v Sokolově, naopak v menších obcích a městech to bylo do 15 procent.
Velkou účast potvrzovali z volebních místností i reportéři iDNES.cz. Lidé, které iDNES.cz oslovila v ZŠ Chaplinovo náměstí v Praze nejčastěji volili Schwarzenberga a Fischera. "Má srovnané názory," vysvětlila volbu ministra zahraničí devětapadesátiletá volička, která nechtěla uvést své jméno. "Nemá nic společného s korupcí," podpořil Fischera další z voličů. Řada lidí dorazila k urnám kvůli tomu, že se jedná o první přímou volbu prezidenta.
Při zachování dosavadní účasti by podle volebních komisařů mělo během dvou dnů dorazit přes 60 procent voličů. V sobotu budou volební místnosti otevřené od 8 do 14 hodin.
Voliči vybírají příští hlavu státu celkem ve 14 904 volebních okrscích. Volby zatím neprovázejí žádné výrazné incidenty. Jen v Karviné kdosi ukradl z jedné volební místnosti státní vlajku. "V sobotu ráno tam dáme novou," uvedla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.
Fischerová váhala, zda volit Roithovou, nebo Dienstbiera
Premiér Nečas volil přímo v prostorách Poslanecké sněmovny. Řekl, že doufá, že k urnám přijde hodně lidí. Podle očekávání dal hlas kandidátovi ODS Přemyslu Sobotkovi.
Klaus hlasoval v pražských Kobylisích po 15. hodině s manželkou Livií, mladším synem Janem a vnukem. "Svoje preference jsem už naznačoval dříve. Volil jsem někoho, kdo pro Českou republiku už něco udělal a kdo má zkušenost," řekl. Dříve podpořil Miloše Zemana, kterého označil za jediného politika mezi kandidáty.
Prezident věří, že všichni lidé k volbám přijdou a rozhodnou "podle sebe, své hlavy, a ne podle té vzedmuté mediální kampaně, která teď nastala".
V pátek odvolili všichni uchazeči o Hrad. Jako jeden z prvních hlasoval Jan Fischer, který do volební místnosti na pražském Barrandově dorazil s manželkou, mladším synem a vnukem. "Doufám, že ve volební kampani budu pokračovat i po prvním kole," uvedl.
Na Středním odborném učilišti obchodním v Belgické ulici v Praze volil kandidát ČSSD Jiří Dienstbier. Vhodit své jméno do urny přišel s partnerkou a synem. Sobotka odevzdal hlas tradičně v základní škole na Kunratické v Liberci. Jeho žena uvedla, že sice věří v manželovo vítězství, sama by se ale raději funkci první dámy vyhnula.
Vladimír Franz ve volební místnosti prohlásil, že důležitější než výsledek je to, že se společnost začala probouzet. Zeman s manželkou a dcerou volil v ZŠ Brdičkova v pražských Stodůlkách, Karel Schwarzenberg v Sýkořici na Rakovnicku. Při odjezdu do ministrova vozu narazilo na zasněžené silnici auto, nikomu se ale nic nestalo. Schwarzenbergův vůz má jen lehce poškozený přední nárazník.
Po 16. hodině odvolila v Praze Jana Bobošíková. Dorazila s manželem a dcerou. Vzkázala, aby lidi volili rozumem a citem. Táňa Fischerová nedala hlas sobě, ale jednomu z dvojice Dienstbier, Roithová. Hodila si prý korunou, kdo jí vyšel, však nesdělila. Poslední volila po 18. hodině ve Dvorech nad Lužnicí na Třeboňsku právě Roithová.
Volby prezidenta sleduje v Česku i šest pozorovatelů z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jejich průběh ale kontroloři zatím nekomentují. Jeden ze tří týmů se pohybuje v okolí Ústí nad Labem a mimo jiné se zaměřuje na to, jak volí romská menšina.
Češi v zahraničí volí už od čtvrtka
Už ve čtvrtek mohli své hlasy odevzdávat voliči na některých českých zastupitelských úřadech v zahraničí. V USA a v Kanadě v první den voleb českého prezidenta volilo přes 200 lidí.
Na ambasádu v Ottawě přišlo asi 40 krajanů. Celkem jich tam mají k volbám registrovaných 138. "Zájem voličů byl zatím větší než při posledních parlamentních volbách," řekla Ivana Krahulcová z ottawského konzulátu.
Pokud stále ještě nemáte jasno, koho volit, můžete se podívat na přehledné zpracování tří hlavních kladně vnímaných vlastností všech kandidátů - a také tří záporů. K tomu si můžete rozkliknout podrobnější profily (najdete je v článku), abyste se ujistili, že vámi zvolený kandidát skutečně nejvíc odpovídá tomu, co od prezidenta čekáte. Přehled kandidátů najdete zde.
V šesti městech a obcích probíhají společně s prezidentskými volbami i místní referenda. Obyvatelé Prahy 7 se budou moci vyjádřit ke stavbě nové radnice, v Plzni ke stavbě obřího obchodního domu a v Bukově na Žďársku k chystanému úložišti jaderného odpadu. V Zábřehu na Šumpersku se bude hlasovat o prodeji pozemků pro novou papírnu a energetický zdroj, v Písku o místě pro nový krytý plavecký bazén a ve středočeské obci Březová-Oleško o územním plánu.