Historicky první Cenu Paměti národa dostane generál Sedláček

  • 14
Občanské sdružení Post Bellum, zabývající se osudy Čechů a Slováků za totalitních režimů 20. století, udělí 8. května historicky první Cenu Paměti národa. Jedním ze čtyř laureátů je slavný generál Tomáš Sedláček, sdělilo sdružení Post Bellum exkluzivně iDNES.cz.

Sdružení se rozhodlo udělit Ceny Paměti národa osobnostem, které ve svém životě prokázaly, "že jejich svoboda, čest a lidská důstojnost nejsou prázdná slova". Letos, 65 let po konci druhé světové války, je sdružení udělí vůbec poprvé.

Generál Tomáš Sedláček a další tři laureáti - předávání cen se odehraje 8. května v pražském paláci Žofín - uspěli mezi celkem 1 300 pamětníky, z nichž 70členná komise vybírala. Ceny budou předávat někdejší disident a předseda PEN klubu Jiří Stránský, profesor sociologie a teolog Tomáš Halík a také první český prezident Václav Havel.

PŘÍBĚHY GENERÁLA SEDLÁČKA

Více o životních osudech slavného generála

Generál Sedláček se narodil v posledním roce první světové války, rok 1938 ho zastihl jako dvacetiletého poručíka v Liberci. V roce 1940 utekl přes Balkán na Západ, v Anglii absolvoval parašutistický kurs, pak byl odvelen na východní frontu. V roce 1944 se účastnil krutých bojů na Dukle a Slovenského národního povstání.

V poválečné době Sedláček coby přednosta operačního oddělení plzeňské posádky razil zásadu, že se vojáci nemají do politiky plést. Politika se ale zapletla do jeho života - komunisté v něm, jako v řadě dalších důstojníků se zkušenostmi ze Západu, viděli ohrožení své vlády v Československu. V roce 1951 Sedláčka zatkli a mučili v neblaze proslulém "Domečku", objektu Obranného zpravodajství na Hradčanech. Byl odsouzen na doživotí pro velezradu, v roce 1960 ho propustili při amnestii. Vyšetřovatelé, kteří Sedláčka "zpracovávali" v Domečku, nebyli nikdy potrestáni.

Generál Sedláček je od roku 2004 také držitelem Řádu T. G. Masaryka.

POST BELLUM

Post Bellum je skupina lidí (celkem prošlo sdružením zhruba 120 lidí, dnes je aktivních 63 spolupracovníků), kteří zaznamenávají svědectví válečných veteránů, bývalých vězňů koncentračních táborů, politických vězňů, disidentů, ale i komunistů, agentů StB a také příběhy "obyčejných" lidí, kteří se stali svědky významných událostí 20. století. Post Bellum je neziskové občanské sdružení, vzniklo v roce 2001. Je financováno ze sponzorských darů, sbírek, dotací a grantů.

Sdružení Post Bellum připravilo také multimediální elektronickou učebnici "My jsme to nevzdali", v níž uvádí svědectví pamětníků událostí let 1938-1989. Učebnice je podle autorů vhodná pro výuku dějepisu, základů společenských věd či mediální výchovy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video