Letecký úder Saúdské Arábie a spojenců zničil domy v historické části...

Letecký úder Saúdské Arábie a spojenců zničil domy v historické části jemenského hlavního města (12. června 2015). | foto: AP

Saúdové bombardovali v Jemenu památky z pohádek tisíce a jedné noci

  • 53
Při náletech Saúdské Arábie a jejích spojenců v Jemenu byla zasažena historická část hlavního města Sanaa. Historické budovy jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Při pátečních náletech zemřelo nejméně pět civilistů.

Letecké pumy podle agentury AP nevybuchly, ale poničily nejméně tři domy ve čtvrti Kásimí, které jsou součástí historického centra Sanaa. Není jasné, proč se letectvo zaměřilo právě na unikátní hliněné domy, kterými je jemenská metropole proslavená.

Je to poprvé od začátku náletů, co byla zasažena cenná část jemenské metropole. Ředitelka UNESCO Irina Bokovová vydala k pátečnímu útoku prohlášení, v němž vyjádřila lítost „nad poškozením jednoho z nejstarších skvostů islámského stavebnictví na světě“.

Jemenská metropole leží v údolí mezi vysokými horami na místě, které je souvisle obydleno více než 2 500 let. Už v sedmém a osmém století našeho letopočtu to bylo významné sídlo vyznavačů islámu.

V Sanaa se nachází přes sto mešit, čtrnáct historických lázní a šest tisíc domů, které byly postaveny do 11. století. Tyto unikátní hliněné věžáky zdobené bílou hlinkou jsou dokladem stavebního mistrovství starých Arabů a zdálky připomínají domečky z perníku. Italský režisér Pier Paolo Pasollini v jejich kulisách natočil svůj slavný film Kytice z tisíce a jedné noci.

Historické centrum Sanaa zapsalo UNESCO na seznam světového dědictví v roce 1986. Staré město na přelomu 80. a 90. let prošlo nákladnou restaurací. UNESCO už v květnu upozornilo na škody, které může způsobit bombardování a vyzvalo všechny strany konfliktu, aby chránily památky. Místní lidé tvrdí, že několik historických domů bylo poškozeno i při nedávných náletech na ministerstvo obrany, které stojí v blízkosti staré čtvrti.

Konzultace v Ženevě

V pátek arabští spojenci bombardovali také zbrojní sklady šíitů v jiných částech hlavního města a zaútočili i v provincii Maríb na východě země, což je oblast bohatá na ropu.

Vývoj v Jemenu

O víkendu začne v Ženevě za asistence OSN mírové rozhovory mezi znesvářenými stranami. OSN i prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí jednání popisují jako „konzultaci a ne vyjednávání“. Podle listu The Wall Street Journal přislíbili účast i šíitští povstalci ze severu země.

Chaos v Jemenu začal v září loňského roku, kdy povstalci obsadili hlavní město Sanaa. S prezidentem Hádím vyjednávali a ten odvolal vládu. Povstalcům to však nestačilo.

Počátkem letošního roku zaútočili na vládní budovy a prezidenta vsadili do domácího vězení, ze kterého se mu podařilo uprchnout do Adenu a pak do Saúdské Arábie. Ta společně s několika dalšími arabskými státy na konci března zahájila na letecké údery na povstalce.

Při bojích podle OSN zemřelo nejméně dva tisíc lidí a další půl milionů obyvatel muselo opustit své domovy.

Mapa Jemenu

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue