Historici představují výsledky bádání

  • 1
Praha - Výsledky svých posledních vědeckých bádání přednášejí od úterý vojenští historici ze třinácti zemí NATO a států programu Partnerství pro mír na své konferenci v Praze. "Jde o seznámení s posledními historickými výzkumy z jednotlivých zemí ve vztahu k NATO a Varšavské smlouvě," uvedl ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek, který konferenci spolupořádá.

Tématem konference je vztah NATO a Varšavské smlouvy ve spojujících letech 1948-1968. Jak předeslal Knížek, konference má přinést konkrétní nové poznatky vyplývající z výzkumů vědců v jednotlivých zemích.

"Velmi zajímavé jsou nové informace ruských historiků a zapojení sovětské armády do konfliktu v Koreji nebo závěry historických výzkumů o působení amerických sil v Evropě," konstatoval po prvním dni Knížek.

Česká strana do programu konference podle něj přispívá referátem o vyslání polní nemocnice do Koreje v roce 1952. "Je to aktuální vzhledem k současnosti kole irácké krize," sdělil Knížek.

Mezinárodní konference vojenských historiků se v rámci aliančního programu Partnerství pro mír koná již potřetí. Poprvé ji hostí Praha. Účastní se jí experti z celkem třinácti zemí včetně USA, Ruska, Francie, Maďarska či sousedního Slovenska. Konferenci pořádá Vojenský historický ústav Armády České republiky spolu s německými armádními historiky Bundeswehru z Postupimi.

"Obrovský zájem mezi účastníky vzbudila prohlídka Vojenského leteckého muzea ve Kbelích. Prakticky nikde jinde na světě nejsou v takové míře soustředěny exponáty vojenské techniky z obou stran - NATO i Varšavské smlouvy," dodal Knížek.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video