Pro Američany je imigrace problém. Dobrovolníci na hranici s Mexikem staví plot z ostnatého drátu.

Pro Američany je imigrace problém. Dobrovolníci na hranici s Mexikem staví plot z ostnatého drátu. | foto: Profimedia.cz

Hispánci v USA se zlobí, knihovny jim berou čtení

  • 74
Knihovny z oblasti Gwinnett v americké Georgii přestaly nakupovat španělskou beletrii. Knihovní komise argumentuje tím, že stejný nárok na cizojazyčnou literaturu by pak mohl klást každý. Zástupci hispánské komunity se bouří, Gwinnett vstupuje do národní debaty o imigraci.

"Nemůžeme poskytovat zábavné čtivo všem jazykovým skupinám," vysvětlil CBS šéf knihovní komise Lloyd Breck, proč ho neposkytne ani jedné.

Knihovny zruší nákup beletrie a romancí ve španělštině. Celkem třináct knihoven mělo na nákup tohoto druhu knih vyčleněno tři tisíce dolarů. Roční rozpočet knihoven přesahuje 22 milionů dolarů.

Brett Taylor, jeden z členů komise, ovšem tvrdí, že důvody pro zrušení nákupu byly jiné. Knihovny prý zkrátily rozpočet poté, co si někteří lidé stěžovali, že by se z peněz daňových poplatníků mohla hradit zábava ilegálním imigrantům.

"Důvod byl, že nemusíme obsluhovat ilegální imigranty. Osobně se mě to dotýká. Jsme tu pro všechny," citovala Taylora CBS.

Případ pohoršil zástupce španělské komunity. "Hádejte, kdo tvoří velkou většinu lidí, kteří nemají angličtinu za svůj mateřský jazyk - američtí občané," zlobí se Raul Gonzales z Národní rady v La Raza.

Aféra vstoupila do celoamerické debaty o imigraci a národním jazyku. Senát v polovině května schválil zákon, podle kterého je angličtina "národním jazykem" Američanů. Senát se tak přiklonil k měkčí formulaci, než byl původní "oficiální jazyk".

Fakt, že angličtina není oficiálním jazykem Američanů, mimo jiné znamená, že některé formuláře na úřadech jsou i v jiných jazycích.

V Americe žije 35,5 milionu obyvatel hispánského původu. Tvoří 12,5 procenta americké populace. Jejich pozice je kontroverzní. Podle některých berou Američanům práci, zatím především ve službách a nekvalifikovaných profesích.

William H. Frey z Brookings Institution tvrdí, že přistěhovalectví Americe prospěje. Problémy bude mít naopak Evropa a Japonsko. "Mají velmi stárnoucí společnost, protože nemají rádi imigranty. Skončí na chvostu globální ekonomiky," citovaly analytika NY Times.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video