OBRAZEM: Hirošima si připomněla výročí svržení první atomové bomby

  • 108
Minutou ticha si v úterý asi 50 tisíc lidí v Mírovém parku v japonském městě Hirošima připomnělo 68. výročí svržení první atomové bomby. Vzpomínková ceremonie se tradičně koná nedaleko epicentra, kde ráno 6. srpna 1945 vybuchla atomová bomba, která zabila až 140 tisíc lidí.

Na 70 tisíc dalších obětí přibylo o tři dny později při svržení druhé bomby na japonské město Nagasaki. Tyto útoky přiměly Japonsko ke kapitulaci ve druhé světové válce.

Přeživší, rodiny obětí, vládní činitelé i členové zahraničních delegací čekali na zaznění zvonu, který v 08:15 místního času (01:15 SELČ) odbil chvíli, kdy před 68 lety americký letoun Enola Gay shodil na Hirošimu atomovou bombu a změnil město v jaderné peklo.

V Japonsku stále žije asi 200 tisíc lidí, kteří atomový útok přečkali. Jejich průměrný věk je téměř 79 let. Navzdory tomu se mnoho z nich sjelo do Mírového parku v Hirošimě, aby zapálili vonné tyčinky a sklonili se k modlitbě.

Starosta Hirošimy Kazumi Macui v projevu vylíčil bolest těch, kdo přežili - a pak se jich lidé stranili kvůli strachu ze zamoření radiací. "Atomová zbraň je nejhorší nelidská zbraň naprostého zla," prohlásil starosta, jenž kritizoval vládu za snahu znovu spustit jaderné elektrárny a exportovat jadernou technologii do dalších zemí.

"Letos v létě východní Japonsko stále čelí následkům velkého zemětřesení a jaderného neštěstí. Zoufalý boj o obnovu měst pokračuje. Lidé z Hirošimy utrpení z podobné obnovy velmi dobře znají," dodal Macui. "Vyzýváme vládu, aby urychleně přijala a zavedla odpovědnou energetickou politiku, pro niž bude prioritou bezpečnost a živobytí lidí," prohlásil hirošimský starosta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video