Vzduch kolem začal hořet, vzpomíná poslední přeživší na zkázu Hindenburgu

  • 5
Před 80 lety absolvovala svůj poslední let legendární vzducholoď Hindenburg. Vůbec poslední cestující, který katastrofu prožil přímo na palubě, zavzpomínal, jak rychle se luxusní stroj změnil ve smrtící past. Při neštěstí 6. května 1937 přišel o otce a sestru. Sám strávil půl roku v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

Pouť vzducholodi Hindenburg z Německa do amerického New Jersey probíhala v květnu 1937 až na pár detailů bez problému. Přílet na cílové letiště pouze pozdržela série bouřek a silný vítr. Na palubě byl i tehdy osmiletý Werner Doehner. Cestoval společně s rodiči, bratrem a sestrou.

Útoky na Londýn a první letecká doprava cestujících, to byly zeppeliny

S rodinou se vraceli z prázdnin v Německu, po přistání na letišti v Lakehurst plánovali výlet do New Yorku a návrat domů do mexické metropole, kde pracoval Doehnerův otec. Doehner i jeho sourozenci by raději cestovali lodí, rodiče však zvolili méně tradiční způsob dopravy. Ve stísněném pokoji se rodina snažila zabavit deskovými hrami. Výhled u okna jim nabízel pouze nekonečný oceán.

Když se vzducholoď blížila k cílovému letišti Lakehurst, Doehnerův otec vzal do ruky kameru a celý manévr si chtěl zdokumentovat. Bylo to naposled, co ho jeho rodina spatřila. „Pak už jsme ho nikdy neviděli,“ vzpomíná dnes 88letý Doehner, který je posledním žijícím cestujícím z Hindenburgu.

Zkáza Hindenburgu, jak ji zachytili fotografové 6. května 1937
Zkáza Hindenburgu, jak ji zachytili fotografové 6. května 1937

Poklidná cesta se změnila v peklo při přistávacím manévru poté, co vzducholoď zachvátily plameny (více o samotné tragédii přineseme v sobotu, na níž výročí tragédie připadá, pozn. red.). Příď stroje se začala zvedat. „Najednou vzduch kolem nás začal hořet,“ vzpomíná Doehner.

„Byli jsme u okna. Matka vzala bráchu a vyhodila ho z okna. Pak popadla mě, ale upadli jsme. Pak mě vyhodila ven,“ popisuje dramatické chvíle Doehner. Sestru zvednout nedokázala, sama pak těsně před dopadem stroje vyskočila. „Pamatuji si, jak jsem ležel na zemi a máma mi říkala, ať vstanu a uteču,“ popisuje Doehner. Jednoho ze stevardů požádala, aby dceru zachránil.

Půl roku v nemocnici

Doehner měl popáleniny na tváři, rukách a noze. Podobně skončila i jeho matka a bratr. Sestra svým zraněním podlehla. Doehner se z nemocnice dostal až po půl roce a několika transplantacích kůže. Rodina se vrátila do Mexico City. Doehner zde pohřbil svého otce a sestru.

Zkáza Hindenburgu, jak ji zachytili fotografové 6. května 1937
Zkáza Hindenburgu, jak ji zachytili fotografové 6. května 1937

V současnosti žijí pouze tři lidé, kteří letěli na palubě Hindenburgu. Doehner je jediným, který absolvoval úplně poslední cestu tohoto stroje. „Hindenburg je něco, na co člověk nikdy nezapomene,“ tvrdí.

Při zkáze Hindenburgu zemřelo 13 pasažérů a 22 členů posádky. Zemřel také jeden člen letištního personálu. Na palubě vzducholodi cestovalo 97 lidí.

Hindenburg byl spolu se sesterskou vzducholodí LZ-130 Graf Zeppelin II považován za největší létající stroj všech dob.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video