Lidé z Hillerina týmu nenechali nic náhodě a už týden před setkáním informovali telefonicky i e-maily místní demokraty, že přijede.

Lidé z Hillerina týmu nenechali nic náhodě a už týden před setkáním informovali telefonicky i e-maily místní demokraty, že přijede. | foto: Reuters

Hillary: Je čas zvolit prezidentku

  • 44
Jsem dostatečně sympatická, abych mohla zvítězit v prezidentských volbách, pochválila se v sobotu Hillary Clintonová. Před shromážděním občanů ve městě Des Moines ve státě Iowa tak zahájila předvolební kampaň v primárních volbách.

"Je čas, pokud už není pozdě, abychom si zvolili za prezidenta ženu," prohlásila newyorská senátorka. Právě otázky na téma zvolitelnosti ženy do čela prezidentského úřadu orámovaly počátek diskuse s občany.

Jedna dívka z publika okamžitě zareagovala: "Jdi do toho, holka." Clintonová jí podle listu The Washington Post odpověděla: "Pojďte se mnou. Pokud to nevyzkoušíme, nikdy se nedozvíme, zda žena může zvítězit."

Ihned poté všechny v sále rozesmála jemnou narážkou, že očekává, že se novináři budou více věnovat jejímu účesu i šatům než vzhledu jejích protivníků. "To jsem akceptovala," dodala.

Svou "ženskost" ztratila v okamžiku, kdy začala hovořit o svých vůdcovských schopnostech a zahraniční politice. Na otázku, jaké ponaučení si vzala z minulé prezidentské kampaně senátora Johna Kerryho, odpověděla: "Když na vás někdo zaútočí, musíte ho poslat k zemi."

Senátorka získala svým zanícením publikum okamžitě na svou stranu. Živý projev vyvrátil tvrzení jejích kritiků, že je příliš chladná, aby navázala vztah s normálními lidmi. Usnadněné to měla tím, že se shromáždění zúčastnili stoupenci demokratů a převážně ženy.

Bývalé první dámě tleskalo i několik potomků Čechů, kteří v Des Moines žijí.

Obecenstvo plné příznivců
Lidé z jejího týmu nenechali nic náhodě a už týden před setkáním informovali telefonicky i e-maily místní demokraty, že Hillary přijede.

Naplněná třída místní střední školy, kde se mačkalo více než 1400 lidí, aplaudovala většině odpovědí newyorské senátorky. Další tisícovka lidí naslouchala venku, jak bývalá první dáma čelí palbě otázek.

Clintonová se snažila sama sebe zbavit nálepky newyorské senátorky, která je vzdálena venkovu. Zdůraznila, že se narodila v Chicagu, které se stejně jako Iowa rozkládá na americkém Středozápadě.

Během diskuse přecházela s mikrofonem na klopě po pódiu a úspěšně se vyhnula otázce Iráku. Na toto téma dostala jen jedinou. Tu odbyla obecnou odpovědí, aniž by jasně zdůvodnila, proč podpořila nasazení vojáků v této zemi a nyní usiluje o jejich stažení. V budoucnosti už ale nebude mít tak přející publikum a může očekávat tvrdé útoky od republikánů.

Do střední školy dorazila s půlhodinovým zpožděním. Po hodinové debatě s voliči se zdržela ještě třicet minut kvůli fotografování a rozdávání autogramů. Tento zvyk převzala od svého manžela Billa, protože i taková "maličkost" jí může pomoci přesvědčit nerozhodnuté voliče.

Většina voličů v Iowě je nerozhodnutých
Americký stát Iowa si pro své první setkání s lidmi newyorská senátorka vybrala symbolicky. Právě v tomto státě přesně za rok začínají primární volby, ve kterých Američané vyberou demokrata, který bude usilovat o prezidentský post.

Většina voličů v Iowě je stále ještě nerozhodnutá. Třiapadesátiletá Terri Hoffmanová, která pracovala jako dobrovolnice při prezidentských kampaních Billa Clintona, odpověděla americkému deníku The Washington Post za většinu místních občanů: "Ještě jsem se nerozhodla. Líbí se mi také Jonathan Edwards. Přemýšlí podobně jako Hillary.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video