Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová svědčí před zahraničním výborem

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová svědčí před zahraničním výborem Senátu kvůli útoku v Benghází. | foto: AP

Jak zabránit opakování Benghází? Kongresmani „grilovali“ Clintonovou

  • 0
Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová před zahraničními výbory Kongresu bránila svůj postup během loňského útoku na americký konzulát v Benghází, při kterém zahynul velvyslanec Chris Stevens a tři další diplomaté.

Hillary Clintonová po útoku přijala odpovědnost (a to zopakovala v Senátu i ve středu), ale podle zvláštní komise, která vše vyšetřovala, neměla na celé věci osobní vinu. I přesto chtěli nyní slyšet členové Kongresu některé detaily přímo od Clintonové.

Šéfka diplomacie potvrdila, že se účastnila několika schůzek týkajících se Libye, nicméně nikdy se k ní nedostaly informace, že by mise v Benghází potřebovala větší zabezpečení. Tyto otázky podle ní řešili jiní úředníci z ministerstva zahraničí (tři zaměstnanci již byli po útoku propuštěni).

"Žádné žádosti se ke mně nedostaly. Neschválila jsem je, ale ani jsem je neodmítla," uvedla Clintonová. Jak nicméně dodala, v budoucnosti by vše mělo být jinak. "Musíme čelit hrozbám džihádistů. Zabili jsme množství ozbrojenců z al-Káidy, včetně Usámy bin Ládina. Jde ale o celosvětové hnutí. Můžeme zabíjet jejich vůdce, ale dokud se v těchto zemích nevytvoří demokratické instituce, musíme být připraveni na různé projevy nestability," prohlásila ministryně zahraničí.

Větší ochrana amerických misí

I proto navrhla, aby byly mise v těchto "nestabilních" zemích více chráněny, to znamená větší množství vojáků, ostrahy, ale i lépe opevněné budovy. Pro příště by rovněž měl být ministr zahraničí a jeho náměstci zapojeni do všech konverzací týkajících se různých žádostí o zvýšení bezpečnosti té či oné mise.

V Senátu mají demokraté většinu, na slyšení před výborem tedy byla obklopena zejména svými kolegy, kteří se do ní většinou nepouštěli nijak tvrdě a naopak velmi často chválili její dosavadní působení ve funkci. Večer (v nočních hodinách SEČ) ji však čeká ještě výpověď před výborem Sněmovny reprezentantů, kde se očekávají mnohem tvrdší střety.

Clintonová odpovídala na dotazy většinou v poklidu. Při popisování okamžiku, jak čekali s Barackem Obamou, až přivezou rakve s mrtvými těly diplomatů, se jí dokonce třásl hlas. V jednu chvíli ji nicméně senátor Jon Rohnson svou poznámkou vytočil.

Vyšetřovací komise totiž již dříve potvrdila, že v době útoku nebyl u konzulátu žádný protest, o kterém původně Američané mluvili, a že celá akce byla pouze dílem teroristů. "Byli jsme oklamáni, když jste tvrdili, že tam byly nějaké protesty, které vyvrcholily útokem," uvedl senátor Rohnson.

Zvýšený hlas a bouchnutí do stolu

"Při vší úctě, výsledkem je, že jsme měli čtyři mrtvé Američany a jestli to bylo v důsledku protestu, nebo protože se nějací chlápci tu noc rozhodli jít ven a zabít nějaké Američany, jaký v tom teď je rozdíl?" reagovala Clintonová a dokonce čtyřikrát bouchla do stolu. "Naším úkolem je zjistit, co se stalo a udělat vše pro to, aby se to již nikdy neopakovalo, senátore," dodala ministryně zvýšeným hlasem. 

Kvůli Benghází přišla o svou velkou šanci dosavadní velvyslankyně USA v OSN Susan Riceová, o které se uvažovalo, že by mohla Clintonovou ve funkci ministryně nahradit. Pár dní po útoku Riceová prohlásila, že v Benghází šlo o spontánní demonstraci, a nikoli o plánovaný útok, za což byla tvrdě kritizována. Takže raději svou případnou kandidaturu stáhla.

Svědectví zpozdila nemoc

Před zákonodárci měla Clintonová původně svědčit již 20. prosince. Výpověď odložili kvůli jejím zdravotním problémům. V prosinci totiž omdlela kvůli dehydrataci, utrpěla otřes mozku a následně jí lékaři ještě našli v mozku krevní sraženinu.

Kongresmani s ní chtěli útok probrat vzhledem k tomu, že vyšetřovací komise odhalila vážná pochybení právě ze strany ministerstva. Konkrétně nedostatečné zabezpečení budovy v Benghází, systémová selhání a špatnou koordinaci mezi odpovědnými činiteli.

Na konci prosince nominoval Barack Obama do funkce příštího šéfa diplomacie demokratického senátora Johna Kerryho, bývalého neúspěšného kandidáta na prezidenta. Hillary Clintonová již před delší dobou oznámila, že se nebude ucházet o druhý mandát. Spekuluje se však o tom, že by mohla být v roce 2016 kandidátkou demokratů na prezidentku.

, Lidové noviny

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video