Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zákaz hidžábu není diskriminace, míní boromejka. V rouchu nesmí na sál

  20:00
Ministr Svatopluk Němeček se v iDNES.cz vyjádřil proti nošení hidžábu v nemocnici. A od části čtenářů se dočkal otázky, jak je tedy možné, že k pacientům smějí sestry v řádovém oděvu. Podle ministra i jedné z boromejek však ani řeholní oděv není možné nosit kamkoliv. Sestry v něm nesmějí třeba na operační sál nebo na jednotky intenzivní péče.

V pražské nemocnici pod Petřínem pracují dvě desítky řádových sester. | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Z důvodu rizika přenosu infekcí zakazují v některých zdravotnických profesích, včetně těch sesterských, nošení náušnic či jiných šperků a já si nemyslím, že u šátků by se měla připouštět výjimka,“ řekl iDNES.cz v sobotu ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (rozhovor s ním čtěte zde).

Část čtenářů se proti jeho slovům v diskuzi i e-mailem zaslaným redakci ohradilo s poznámkou, že pokrývku hlavy využívají i řádové sestry, které ošetřují pacienty. Ministr však upozorňuje, že ani pro ně v českém zdravotnictví neplatí výjimky.

„Pokud má pan ministr dobré informace, tak řádové sestry nepracují v řeholním šatu na jednotkách intenzivní péče a podobně hygienicky extrémně hlídaných pracovištích. Pokud na takové pracoviště vstupují, musí se i ony podřídit požadavkům na zajištění hygienického bezpečí pacienta,“ tlumočila Němečkův názor mluvčí jeho resortu Štěpánka Čechová.

Na sál řádový oděv nesmí

Řádové sestry provozují například pražskou nemocnici svatého Karla Boromejského. V ní pracuje dvacet boromejek spolu s dalším, civilním personálem. Zaměstnanců je víc než čtyři sta.

Podle sestry Angeliky Pintířové nemocnice vznikala už s vizí, že v ní boromejky budou nosit řádový oděv. „Nejsme zařízení státní, ale státem uznané. Záleží na pacientovi, jestli se u nás chce léčit, když tam uvidí řádovou sestru,“ domnívá se sestra Angelika.

To ovšem neznamená, že nošení roucha je možné na všech pracovištích. Například na operačních sálech musejí i řádové sestry nosit jednorázové oblečení určené k tomuto účelu. „Jsou provozy, kde je potřeba splnit standardy. A nejde jen o hygienu,“ upozorňuje boromejka.

V nemocnici nosí boromejky jiný šat než mimo ni. Je bílý a z bavlny, která vydrží vysoké teploty při praní, což je důležité při likvidaci choroboplodných zárodků. Přitom jeho nošení, ukládání a praní není libovolné. Řídí se vnitřní směrnicí nemocnice o způsobu zacházení s prádlem.

Zákaz hidžábu ve zdravotnických zařízení nepovažuje sestra Angelika za diskriminační. „Pokud někdo chce pracovat v nemocnici či studovat školu, musí vyjít z toho, jaké má toto zařízení požadavky. To není diskriminace, protože si můžu vybrat, kde chci studovat či pracovat,“ řekla iDNES.cz. Jiná věc však podle ní je to, kdyby dívkám někdo šátek zakazoval třeba v učebnách při běžné výuce.

V roce 1990, kdy studovala pedagogiku ošetřovatelství na vysoké škole, se šla sestra Angelika na fakultu zeptat, zda může chodit v hábitu. Část praxí pak absolvovala v přiděleném oděvu právě s ohledem na režim některých nemocničních oddělení. Ale nešlo jen o zdravotnické vzdělání.

„Když jsem v roce 2007 dělala přijímačky na dramatickou výchovu DAMU, tak se mě ptali, jak to mám s oblečením, protože předmět jako herecká či pohybová výchova nešly absolvovat jinak než v kalhotách a triku. A kdybych s tím nesouhlasila, tak mě nepřijmou, protože bych nemohla vyhovět náplni studia,“ vzpomíná na nutnost řeholní oděv svléknout. Školu před třemi lety dokončila.

Zpráva ombudsmanky

Anna Šabatová v pondělí zveřejnila celou zprávu ze šetření ve zdravotnické škole v Praze 10. Ukončení studia dvou muslimek na této škole vyvolalo diskuze o nošení hidžábu.

Zmiňuje také, že právě nyní jedna ze sester studuje Jihočeskou univerzitu, zdravotně sociální fakultu. Většinu praxí přitom nosí nemocniční oděv, protože jsou na jednotce intenzivní péče.

Podle boromejky ovšem nejde jen o oděv, ale také o to, že muslimky mohou odmítat ošetřovat muže. „Jestliže si u absolventských zkoušek student pacienta vylosuje, pak nemohou splnit, co je dáno,“ míní sestra Angelika.

Diskriminace? Ta opravdová tu už byla, říká sestra

Debata o diskriminaci kvůli šátkům ji zlobí. Na vlastní kůži totiž zažila potírání řádového života za totality. Ke studiu na vysoké škole byla přijata v roce 1989, nikdo ale tehdy nevěděl, že je řádovou sestrou. „Pokud dívka chtěla být řádovou sestrou, nemohla studovat. A to ani bez řeholního oděvu. Zároveň nešlo odejít z této země. To byla opravdová diskriminace,“ dodala.

„Za totality jsem nemohla říci, že jsem řádová sestra. Při semináři na filozofické fakultě v září 1989 se třeba stalo, že se jeden soudruh, kterému jsme museli říkat soudruhu, ptal věřící spolužačky: ‚Ten křížek máte proč? Protože věříte, nebo protože se to tak teď nosí?‘ Ona řekla ‚protože tomu věřím‘ a on jí odpověděl, zda je jí jasné, že tedy nemůže dostudovat, protože podle vysokoškolského zákona je hlavním obsahem studia marxismus-leninismus a ten je s vírou neslučitelný,“ popsala zkušenost.

Podívejte se na reportáž o životě a práci boromejek:

22. února 2014

„Řádové sestry tady nemáme. Pokud bychom je ale požádali o pomoc, věřím, že bychom se s nimi dohodli, protože nenosí svůj oděv vždy a na všech odděleních,“ řekla iDNES.cz Pavlína Danková, mluvčí Fakultní nemonice Motol, která napsala na jednu zdravotnickou školu, že u ní nemohou dělat praxi studentky v hidžábu (více čtěte zde).

U muslimek s pokrývkou hlavy je ovšem skeptická. „Máme reakce od pacientů, že si nepřejí, aby je ošetřovaly zahalené muslimky. Teoreticky si ani neumím představit, že by zdravotní sestry či lékařky používaly erární šátek, protože z hlediska organizace čistění prádla by to mohlo být náročné,“ dodala Danková. Podle ní by totiž šátek musel doputovat vždy tam, kde zrovna žena slouží, což není při více než pěti tisících zaměstnancích úplně jednoduché.

Pokud by měl být hidžáb prostý mikroorganismů, musel by zůstávat v nemocnici. „Nikdo nám nezaručí, že šátek, ve kterém někdo přijde zvenku, je sterilní,“ vysvětlila mluvčí.

Zahalování vlasů není striktní

„Problémy spojené s muslimskými šátky jsou ve zdravotnictví reálné, protože mohou nastat racionální důvody k tomu, aby pokrývky hlavy muslimky nenosily,“ domnívá se analytik Jakub Záhora z neziskové Asociace pro mezinárodní otázky.

I on poukazuje na to, že české zdravotnictví nečeká žádný příval muslimských zdravotních sester či lékařek. „Jde proto spíše než o šátky o ideologii a pokud debata není vedena racionálně, může to být problém, protože vůči muslimům či Romům jsou Češi xenofobní,“ uvedl Záhora. Muslimské šátky se tak snadno mohou stát záminkou pro debaty o tom, že islám není slučitelný s širšími hodnotami. Záhora o tom však přesvědčený není.

„Velká část lidí si islám převádí do jednoduchým vnějších znaků. Spousta si plete šátky a mají o islámu představu, že jde o monolit, ale on má více tváří,“ podotkl analytik. I on si je však vědom toho, že většina muslimek zřejmě šátek nebude chtít odložit a že jsou země, kde za porušení tohoto pravidla existují represe.

Na druhé straně muslimové, kteří žijí v Evropě, nedodržují striktní zahalování vlasů. „Znám několik britských muslimek, které žádný šátek nenosí. Některé to chtějí změnit po svatbě, jiné ne,“ dodal Záhora.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Irák schválil nový zákon proti homosexualitě, hrozí za ni až 15 let vězení

28. dubna 2024  8:40

Irácký parlament v sobotu schválil nový zákon zaměřený proti vztahům lidí stejného pohlaví. Nově...

Počasí v Česku opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, sníží teploty

28. dubna 2024  7:47

Počasí v Česku v neděli opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, se kterou nepočítaly...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...