Říšský protektor Reinhard Heydrich

Říšský protektor Reinhard Heydrich | foto: Wikimedia Commons

S opravou zámku nepomůžu, vzkázal syn protektora starostovi

  • 752
Syn někdejšího zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha odmítl, že by se chtěl podílet na opravě zámku v Panenských Břežanech. Za války v něm žil s rodinou. Chtěl prý pouze poradit a pomoci, neměl v úmyslu shánět peníze na rekonstrukci, upřesnil v dopise adresovaném starostovi obce.

"Slušně řečeno, vynadal mi, že jsem se o naší schůzce bavil s novináři. Zklamal jsem ho," řekl MF DNES starosta obce Libor Holík. Heydrich mu o víkendu poslal e-mail.

Podle starosty projevil o objekt zájem, když ho koncem března navštívil v doprovodu historika Jaroslava Čvančary. "On nikdy neřekl, že pomůže. Když viděl, v jakém stavu se nachází, povzdechl si 'Kdybych nějak mohl, pomohl bych'," upřesnil Čvančara.

Proti možnému Heydrichovu zapojení do obnovy zámku se postavili zástupci Svazu bojovníků za svobodu. Za vhodné ho nepovažuje ani vedení Středočeského kraje, hejtman David Rath označil nápad za "krajně bizarní".

Syn bývalého říšského protektora pobýval v Panenských Břežanech s matkou a sourozenci až do konce druhé světové války. V současnosti žije s manželkou v Německu. Jeho otec patřil k nejmocnějším činitelům třetí říše a mimo jiné byl i spoluautorem takzvaného konečného řešení židovské otázky. Ve funkci zastupujícího říšského protektora zavedl proti Čechům tvrdé represe.

Zemřel v červnu 1942, kdy na něho zaútočili parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík 27. května 1942. Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo, začaly masové popravy. Nacistický teror vyvrcholil vyhlazením Lidic a Ležáků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video