Rudolf Hess při projevu

Rudolf Hess při projevu | foto: Profimedia.cz

Hess odletěl jednat s Brity na Hitlerův příkaz, naznačují ruské archivy

  • 114
Nacistický ministr a vůdcův zástupce Rudolf Hess možná neodletěl v roce 1941 do Velké Británie dojednávat mír na vlastní pěst, ale s plným vědomím Adolfa Hitlera. Vyplývá to ze záznamů výslechů Hessova pobočníka, které historici objevili v ruských archivech.

Ruské archivy tak vydaly další dílek do mozaiky jedné z největších záhad druhé světové války, píše britský deník The Scotsman. Historici v nich objevili notes Hessova pobočníka Karlheinze Pintsche a ve stejném archivu našli i protokoly z výslechů tohoto muže, kterého po válce zajali a mučili Sověti.

Osmadvacetistránkový sešit Pintsch sepsal v roce 1948. Podle jeho záznamů Adolf Hitler doufal, že se Hessovi podaří s Brity dohodnout. Během výslechů Sovětům řekl, že Hitler nebyl překvapený, když se o Hessově letu dozvěděl a vůbec mu prý nespílal do zrádců.

70 let poté

Kolem Hessova tajného letu se stále rojí spekulace

"Místo toho jen klidně poznamenal: V tento okamžik války by to mohl být ten nejnebezpečnější husarský kousek," prozradil Hessův pobočník Sovětům.

Řekl jim také, že Hitler mu přečetl dopis, který mu Hess poslal už dříve. Jednu z pasáží četl obzvlášť nahlas: "A pokud tento projekt...skončí neúspěchem...budete mít vždy možnost popřít jakoukoliv odpovědnost. Prostě řeknete, že jsem se zbláznil," napsal podle Pintschova svědectví Hess vůdci třetí říše.

Výlet na doživotí

Pokud je Pintschův deník pravý a Hessův pobočník si při výsleších nevymýšlel, mohly by dokumenty vrhnout zcela nové světlo na událost, která i po sedmdesáti letech víří konspirační teorie. Historici se většinou shodují, že Hess odletěl do Británie 10. května 1941 na vlastní pěst.

Trosky Hessova letadla Messerschmitt 110

Při tajné misi chtěl vyjednávat s politickými odpůrci premiéra Winstona Churchilla o možnosti uzavření míru mezi Berlínem a Londýnem. Podle Hessova návrhu by Londýn výměnou za udržení svého světového impéria ponechal Berlínu nadvládu v kontinentální Evropě.

Oba státy by si tím navíc uvolnily ruce ke společnému budování hráze proti bolševismu, hrozícímu se rozšířit ze stalinského Ruska. Hess byl zadržen bezprostředně po svém seskoku padákem poblíž skotského Glasgowa. Po válce byl v norimberském procesu odsouzen k doživotnímu vězení. V roce 1987 spáchal podle oficiální verze v 93 letech sebevraždu ve spojenecké věznici Špandava v Berlíně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video