V průměru hodil loni každý Ústečan včetně novorozenců do automatů pět tisíc korun. Ilustrační snímek

V průměru hodil loni každý Ústečan včetně novorozenců do automatů pět tisíc korun. Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ústečané naházeli do automatů půl miliardy, hernám se daří i v ghettech

  • 22
Návštěvníci heren v Ústí nad Labem naházeli za loňský rok do automatů půl miliardy korun. Třetina z ústeckých heren a hospod s automaty přitom stojí v nejchudších částech města. Vyplývá to ze zprávy společnosti Člověk v tísni, která hazard v Ústí zmapovala a snaží se přimět politiky, aby ho regulovali.

"Do plánovaných příjmů ústeckých městských obvodů byly v loňském roce zahrnuty příjmy z hazardu 25,4 milionu korun. Tato částka představuje 17,5 % z celkových odhadovaných příjmů obvodů pro rok 2012," říká Jakub Michal ze společnosti Člověk v tísni.

Z výše daní a odvodů stanovených zákonem lze podle Michala vypočítat, že automaty spolykají zhruba dvacetkrát více, než jde do rozpočtu obcí. V Ústí to vychází na více než 500 milionů, což znamená, že v průměru hodil loni každý Ústečan včetně novorozenců do automatů pět tisíc korun.

"Myslím si, že město by nemělo žít z peněz z hazardu. Ve veřejném zájmu by měla být ochrana před závislostmi. Gamblerství devastuje celé rodiny podobně jako užívání tvrdých drog," tvrdí Michal.

Nejzávažnějším zjištěním ale je, že celá třetina ze 107 hospod a heren, v nichž je povolen hazard, stojí v místech, kde žijí nejchudší lidé. "Ti mají vyšší náchylnost k závislostem," říká Michal.

Třeba v okrajových Neštěmicích napočítal Člověk v tísni 29 podniků s automaty.

Automaty jsou i naproti psychiatrii

Podle odborníků se gamblerství dotýká až pěti procent populace. "A když ti lidé nemají peníze, okrádají rodinu, pak zaměstnavatele a končí to loupežným přepadením," dokresluje Michal.

Podle něj nestačí jen odstranit neonové poutače a zatemnit výlohy heren, s čímž se spokojila řada měst.

"Stejně jako je skrytá závislost, je skryté i to podnikání a věci, které se za zatemnělou výlohou dějí," poznamenal Michal.

V Ústí stojí 63 procent automatů méně než sto metrů od veřejných budov a institucí. Například v ulici v Jirchářích v centru města jsou automaty i naproti psychiatrické ambulanci a středisku výchovné péče.

Z Předlic musí herny zmizet, říká Člověk v tísni

"Chceme otevřít debatu o regulaci hazardu, aby město nehledělo jen na příjem, ale dbalo i na ochranu před závislostmi," říká Jakub Michal. Příjem z hazardu se podle něj městu ani nevyplatí.

"Člověk, který naháže všechny peníze do bedny, nemá na to, aby vzal děti do zoo nebo do bazénu, a město pak hledá, jak provoz zoo a bazénu dotovat," zdůvodňuje.

Člověk v tísni by rád omezil dobu provozu heren. "A myslíme si, že je nezbytné, aby v Předlicích a Mojžíři nebyla ani jedna herna," zdůrazňuje Michal.

Tento požadavek se snaží prosadit v městské komisi prevence kriminality. "Zatím bez výsledku," dodal Michal.


Video