Kancléř Aleš Konopásek, zůstane, rozhodla hejtmanka Vaňková.

Kancléř Aleš Konopásek, zůstane, rozhodla hejtmanka Vaňková. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Hejtmanka Vaňhová si úředníka s estébáckou minulostí nechá

  • 103
Severočeská hejtmanka Jana Vaňhová si nechá v úřadu kontroverzního zaměstnance Aleše Konopáska. Třiačtyřicetiletý vedoucí její kanceláře a bezpečnostní ředitel (funkcí má oficiálně víc) byl přitom před revolucí u StB, pracoval na centrále I. správy ministerstva vnitra.

Jako student Vysoké školy SNB prokázal poměrně mizerný odhad, když ke Státní bezpečnosti nastoupil v roce 1989. V srpnu 1989 "vycestoval do kapitalistického státu", kde plnil úkoly. Za to dostal i peníze k platu navíc. Centrála I. správy se specializovala hlavně na boj proti emigrantům. V registru pracovníků, agentů a důvěrníků je Konopásek veden pod jménem Kaprál.

Evidenční karta StB nynějšího kancléře ústecké hejtmanky Aleše Konopáska

"Pan Konopásek je zaměstnanec, úředník, který podléhá řediteli úřadu. Prošel klasickým výběrovým řízením a já jsem ho zdědila," řekla MF DNES hejtmanka Jana Vaňhová. "Pan Konopásek je tu tuším tři roky."

Ústecká policie ocenila medailí

bývalého příslušníka StB

Vzhledem k tomu, že Aleš Konopásek s médii nekomunikuje a není tedy možné získat jeho vyjádření, tedy ani objasnění toho, proč do StB nastoupil a co dělal, je nutné spoléhat na vysvětlení, které dal hejtmance a dalším členům klubu zastupitelů ČSSD, kde podle slov hejtmanky k problému vystoupil.

Jana Vaňhová na sjezdu ČSSD v Průmyslovém paláci (21. března 2009)"Já bych už nechtěla perzekuovat někoho, kdo před 20 lety chtěl pracovat v diplomacii a studoval školu, která k tomu tehdy byla. Tak to sdělil mně i klubu zastupitelů," uvedla sociální demokratka Vaňhová.

Sama hejtmanka už dnes "problém Konopásek alias Kaprál" nepovažuje za důležitý. "Pro mně je rozhodující, zda je profesně zdatný a plní úkoly, které mu dávám já a hlavně ředitel úřadu (Milan Zemaník). Nehledě na to, že součástí výběrového řízení bylo předložení negativního lustračního osvědčení. A to, jak mne informoval pan ředitel, Konopásek předložil," dodala hejtmanka.

Pro hejtmanku je Konopásek důležitý hlavně proto, že ze své funkce řídí integrovaný záchranný systém. "Musí to dělat odborník, který se v té struktuře vyzná, má napojení na policii, požárníky a záchranáře," uvedla hejtmanka s tím, že se na setrvání ředitele kanceláře jasně shodla i se svými náměstky.

V listopadu ústecké policejní ředitelství Aleše Konopáska ocenilo čestnou medailí kancléře hejtmanky. - čtěte Ústecká policie ocenila medailí bývalého příslušníka StB

Při dekoračním aktu, který proběhl tři dny po 20. výročí sametové revoluce, se ho redaktor MF DNES na minulost zeptal a předložil mu dokumenty, které jeho práci pro StB prokazovaly. Z té doby také pochází jediné vyjádření Konopáska k věci. Na dotaz, zda se čestné policejní vyznamenání slučuje s estébáckou minulostí, odvětil, že neví, co se estébáckou minulostí myslí. "Ale myslím, že to s tou medailí nemá nic společného," sdělil a dodal, že se rozhodně nemá za co stydět.

Náměstek policejního ředitele Oldřich Zeman, který u předávání medailí byl, situaci komentoval tak, že o minulosti Aleše Konopáska nebylo nic známo. "Medaili nedostal za práci, kterou vykonával kdysi, ale za to, co odvedl teď," řekl Zeman.

"Podílel se na tom, že jsme dostali z rozpočtu krajského úřadu auta, kamery, potápěčské obleky, speciální techniku pro zásahovou jednotku," popsal Zeman "Kaprálovy" zásluhy.

Aleše Konopáska na krajský úřad přivedl bývalý hejtman Jiří Šulc (ODS), novináři s ním přicházeli do styku hlavně v momentech, kdy při rozhovorech hlídal zpovídaného politika. Jednou na dotaz, zda se o dotazovaného bojí, že ho raději sleduje a chrání, odpověděl, že ne, ale že je tam "pro jistotu".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video