Od zvolení Michala Haška jihomoravským hejtmanem zaměstnává kraj třikrát více zastupitelů.

Od zvolení Michala Haška jihomoravským hejtmanem zaměstnává kraj třikrát více zastupitelů. | foto: Radek Miča, MAFRA

Hejtmani ČSSD rozdělili v krajích funkce za desetitisíce

  • 398
Nová pracovní místa vznikají málokde, firmy teď spíš propouštějí. I v dobách finanční krize se však rodí oázy blahobytu – krajské úřady vedené ČSSD. MF DNES spočítala, že poté, co převzala v regionech moc sociální demokracie, stouply výdaje na mzdy krajských funkcionářů téměř o pětinu.

Sociální demokraté téměř ztrojnásobili počet těch členů zastupitelstev, kteří za vedení jednotlivých výborů dostávají regulérní plat. Říká se jim "uvolnění předsedové výborů", a zatímco ještě loni jich bylo třináct a ostatní zvládali svou práci za odměnu osm až deset tisíc měsíčně, dnes jich kraje zaměstnávají tři desítky. Podle "tabulek" se jejich platy pohybují mezi 55 a 72 tisíci korun měsíčně.

Loni – ještě za vlády ODS – utratily kraje za mzdy 87 milionů, letos to bude 105 milionů.

Například v Ústeckém kraji narostl po loňských volbách počet zastupitelů "na plný úvazek" z dvou na osm. Podobně si polepšili i v Jihomoravském kraji. V minulém volebním období zaměstnával kraj dva zastupitele, za hejtmana Michala Haška (ČSSD) k nim přibyli další čtyři.

Podle Haška je to demokratické opatření. "Všichni voliči jsou v kraji zastoupeni svým uvolněným zastupitelem," líčí výhody Hašek. A jak je možné, že ještě minulý rok zvládli zastupitelé stejnou práci bez plné mzdy? "Chceme toho po nich víc," zní odpověď.

Jenže co vlastně? Na krajích vždycky platilo, že resorty řídí rada – vlastně taková vláda kraje. Výbory složené z členů zastupitelstva, kteří se scházeli přibližně jednou do měsíce, měly spíš kontrolní funkci. A také měly za úkol předem projednat to, co se bude řešit na radě.

Platy pro funkcionáře

Výdaje na mzdy v krajích
Loni: 87 milionů
Letos: 105 milionů

Uvolněný předseda finančního výboru Středočeského kraje Pavel Jetenský (KSČM) odmítá, že by neměl co na práci. Říká, že vstává ve čtyři, do práce chodí každý den před šestou hodinou a tráví tam i víkendy. Stejně tak se "nezastaví" jeho kolega z výboru pro regionální rozvoj Jaroslav Zelenka.

Jak konkrétně vypadal Zelenkův včerejší den?

"Dopoledne jsem měl jednání v Benešově, pak jsem se sešel s místním členem zastupitelstva a odpoledne jsem si tu řešil své soukromé věci," líčí pracovní vytížení Zelenka.

Jeho předchůdce z ODS tolik práce s výborem pro regionální rozvoj neměl. "Rozhodně to nebyla práce od rána do večera. Každý měsíc mi zabrala řekněme hodiny až dny," říká Tomáš Havel.

Hejtmani rozdáváním dobře placených funkcí často řeší i složitou povolební situaci. To platí třeba právě ve Středočeském kraji, kde si sociální demokracie nedokáže poradit bez podpory KSČM.

A funkcemi řeší povolební mat i v Ústí nad Labem. Nepohodlnému lídrovi kandidátky Jaroslavu Foldynovi, který nezískal křeslo hejtmana, tu vytvořili "výbor pro zahraniční vztahy".

Předseda ČSSD Jiří Paroubek si zatím neláme hlavu tím, jak hejtmani utrácejí. "Začnu to komentovat, pokud se začnete zajímat o výdaje vlády," vzkázal MF DNES.

 Kde letos utratí víc  
 Ústecký kraj  4,5 milionu
 Jihomoravský kraj  3,5 milionu
 Středočeský kraj  2,7 milionu
 Olomoucký kraj  2,1 milionu
 Jihočeský kraj  1,5 milionu
 Kraj Vysočina  1,3 milionu
 Moravskoslezský kraj  1,1 milionu
 Zlínský kraj  943 tisíc
 Královéhradecký kraj  708 tisíc

 Kde letos utratí méně 
 Karlovarský kraj  stejně jako loni
 Liberecký kraj  stejně jako loni
 Pardubický kraj  méně o 8 tisíc
 Plzeňský kraj  méně o 22 tisíc


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue