Hejtmani by chtěli převzít okresní úřady

J i h l a v s k ý k r a j - Vystupňování tlaku na stát a co nejrychlejší převedení státních kompetencí na kraje si na pátečním, v pořadí třetím setkání v Jihlavě vytyčili jako hlavní cíle nedávno zvolení krajští hejtmani spolu s pražským primátorem. Při absenci kolegů z Karlových Varů a Českých Budějovic se dvanáct zbývajících členů Asociace hejtmanů shodlo, kromě společného postupu vůči státním orgánům, i na upřesnění příprav vzniku Asociace krajů.

Podle hejtmanů bude nutné, aby pod kraje přešly rychle všechny agendy a zřizovatelské funkce okresních úřadů, jejichž zánik je naplánován na roku 2001. "Zákon upravuje pouze termín zrušení okresních úřadů, ale není možné čekat. Zejména při převodu zřizovatelských funkcí ke knihovnám, muzeím, galeriím, divadlům, zdravotnickým, sociálním a dalším organizacím je třeba předejít hrozícím problémům s financováním. Již dnes je proto třeba připravovat rozumný systém výkonu státní správy, za který by odpovídaly kraje spolu s obcemi," uvedl jihlavský hejtman František Dohnal.

Přestože si hejtmani zatím pro převzetí pravomocí a zřizovatelských funkcí nevytyčili přesný termín, podle jejich představ by se celý proces měl uskutečnit ještě letos. "Nejschopnější lidé z okresních úřadů si již hledají uplatnění jinde a mohlo by dojít k vážné destabilizaci státní správy. Podle našeho názoru bude tedy nejvhodnější, aby již v rámci druhé etapy veřejné správy přešly okresní úřady pod kraje, které by již řídily snižování počtů úředníků spolu s obcemi," upřesnil středočeský hejtman Petr Bendl. "Když už jsme ve vodě, musíme hledět, abychom doplavali co nejrychleji," dodal Bendl. "Zvládnout to budeme muset tak jako tak. Nikdo jiný to za nás stejně neudělá," přidal se pražský primátor Jan Kasl.

Kromě snah o co největší kompetence mají kraje v úmyslu promluvit i do způsobu vybavování krajských úřadů výpočetní technikou. Zatímco stát má v úmyslu zajistit tuto akci za 650 milionů centrálně, chtějí hejtmani, aby o tom, jaké budou mít počítače a programy, rozhodovaly kraje samy.

"Stejně jako jsme přesvědčeni, že lze tuto techniku pořídit výrazně levněji, si myslíme, že by v tomto případě mohlo dojít i k porušení zákona o informačních systémech veřejné správy. Ten totiž orgánům veřejné správy přímo ukládá odpovědnost za výběr technických a softwarových řešení a není tedy možné, aby je za nás vybíral někdo jiný," komentoval hejtman František Dohnal a dodal, že v této chvíli hejtmani považují uskutečnění tohoto záměru státu za nemožné.

Ve stejném duchu se podle závěrečného usnesení hejtmanů nese i příprava realizace státní informační politiky ve vzdělávání. I zde by kraje chtěly rozdělovat peníze mezi školy samy a příslušné ministerstvo by mělo nikoli rozhodovat, ale pouze spolupracovat. Všechny tyto a další body chtějí hejtmani prodiskutovat na schůzce s předsedou vlády Zemanem, plánované na polovinu března. "Chceme dosáhnout i projednání záměru urychlení převodu kompetencí z okresů v Poslanecké sněmovně," řekl středočeský hejtman Petr Bendl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video