Hejtmani a majetek

  • 1
Náš deník oslovil hejtmany a primátory statutárních měst, aby, pokud chtějí, seznámili čtenáře se svými příjmy a osobním či rodinným majetkem. Někteří ´vojvodové´ odpověděli nebývale vstřícně, jiní zase projevili nevídanou aroganci a nepřístupnost.

Někteří hejtmani dokonce normálně podnikají, resp. se nevzdali podílů v různých firmách.

O čem tohle všechno svědčí? Je logické a ve světě běžné, že všichni lidé ve významných exekutivních funkcích předkládají majetková přiznání. Znát stav osobních kont je poněkud extrémní nárok, ale deklarace osobních příjmů za poslední léta je minimálním požadavkem, stejně jako přiznání podílů ve firmách a deklarace nemovitého majetku.

Není důvod, aby se něco takového vztahovalo na ministry (ministři Špidlovy vlády tak dobrovolně učinili) a nikoli na hejtmany a starosty. Je spoustu nákladných veřejných zakázek, o kterých hejtmani spolurozhodují. Ze stejných důvodů by měl na hejtmany a starosty platit zákon o konfliktu zájmů.

Hejtmani si určitou aroganci mohou dovolit. Umožňuje jim to televizní věk. Lidé znají mnohem lépe tváře "centrálních politiků" než "svoje" hejtmany a starosty.
Vyšší politika se přiblížila, nižší se odcizila. Bývávalo to naopak.

Jiná věc je, že hejtmany platí stát. Peníze nejprve regionům bere a pak je zase složitě vrací. Kdyby si občané platili své hejtmany hlavně přímo a sami (skrze místní daně a poplatky), nikdo z potentátů by si na aroganci vůči voličům netroufl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video