Hejtman Milan Chovanec je nově místopředsedou ČSSD, zvolili ho delegáti strany na sjezdu v Ostravě.

Hejtman Milan Chovanec je nově místopředsedou ČSSD, zvolili ho delegáti strany na sjezdu v Ostravě. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Státu s komunisty vládnout nechceme, hlásá plzeňský hejtman z čela ČSSD

  • 112
Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec se v pátek na sjezdu ČSSD stal jedním z místopřesedů strany. Přestože na krajské úrovni uzavřel koalici s komunisty, stejnou spolupráci na celostátní úrovni podle jeho slov socialisté nechtějí.

Chovanec se chce ve vedení ČSSD zaměřit na praktická témata související s běžným životem. Prohlásil, že socialisté nechtějí po příštích volbách do Sněmovny vládnout s komunisty, přestože právě s nimi v Plzeňském kraji koalici uzavřeli.

Počítá nyní Milan Chovanec s tím, že po volbách bude dalším krokem v jeho politické kariéře nástup do vlády, když už nyní je stínovým ministrem dopravy ČSSD? To zatím bere s rezervou. "V té otázce zůstává příliš neznámých."

Hejtman se chce zasadit o to, aby se do programu ČSSD dostala témata, která lidi trápí.

"Jestli budou mít práci, jestli jim nezavřou nemocnici nebo jestli dítě dostanou do školy. To jsou problémy, u kterých by sociální demokracie měla přiznat, že na ně nemá hotový recept, a také říct, kde na jejich řešení vezme peníze. Ale pokud nám lidé nebudou věřit, můžeme si koupit sebelepší sako nebo brejle, a nebude nám to stačit."

Nový místopředseda ČSSD se domnívá, že stát na zmírnění a odstranění některých problémů finance najít může.

"Například Státní fond dopravní infrastruktury za minulý rok nevyčerpá 11 miliard, protože nebyly připraveny stavby. Takže peníze se na leccos sehnat dají," říká Chovanec.

A jak se hejtman dívá na doporučení prezidenta Miloše Zemana, který sociálním demokratům radil, aby se po volbách pokusili vládnout sami? Pokládá takovou možnost za pravděpodobnou nebo reálnou? Chovanec upozorňuje, že varianta, kdy vládne jedna strana kontrolovaná opozicí, je politický ideál, který málokdy nastane.

"Možnost, že bychom získali ve sněmovně přes sto mandátů, je málo pravděpodobná. Na druhé straně je reálná varianta menšinové vlády ČSSD s podporu komunistů nebo středolevých stran. Možná je i koalice sociální demokracie se SPOZ nebo Stranou zelených. Nepřípustná podle mě je koalice se stranami, kterou jsou dnes ve vládě."

Socialistům vadí negativní vztah KSČM k NATO nebo k EU

Proč ale nemluví o možnosti koalice ČSSD a KSČM, která vládne například Plzeňskému kraji, v jehož čele Chovanec stojí?

Tvrdí, že na celostátní úrovni tato spolupráce možná není například kvůli negativnímu vztahu KSČM ke spojencům v NATO nebo k EU.

"Vzhledem k tomu, že chceme ctít závazky ČR, tak koalice s KSČM na centrální úrovni prostě nepřipadá v úvahu. V krajích nebo obcích tato témata nejsou, takže tam spolupráce možná je."

Hejtman zdůrazňuje, že socialisté na sjezdu hlasovali o možnosti prolomit usnesení ze stranického sjezdu v Bohumíně, jímž před lety vyloučili, že by mohli vládnout s komunisty.

"Pro byli pouze tři lidé. Ostatní se zdrželi nebo byli proti. To znamená, že vůle k otevřené koalici s komunisty na celostátní úrovni u nás prostě není," prohlásil Chovanec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video