Jednání byla tvrdá (ale korektní) i na vkus ostříleného sněmovního diskutéra a hejtmana Michala Haška (ČSSD).

Jednání byla tvrdá (ale korektní) i na vkus ostříleného sněmovního diskutéra a hejtmana Michala Haška (ČSSD). | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Bylo znát, kdo je pod tlakem, popsal Hašek klíčové jednání s lékaři

  • 366
Žádná "one man show", žádná selanka. Pro jihomoravského hejtmana Michala Haška bylo pondělní jednání o krizi ve zdravotnictví jedním z nejvypjatějších, která v politice za posledních deset let zažil. O atmosféře klíčové schůzky ale říká: byla korektní.

Prosím, ještě půl hodiny. Ještě čtvrt. Tak teď už doopravdy jen čtvrt. Tak se v pondělí večer posouval termín konce klíčové schůzky na ministerstvu zdravotnictví. Desítka zástupců ministerstva, lékařů i krajů usilovně debatovala, kudy z hrozící krize ve zdravotnictví.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek se jednání na toto téma účastnil poprvé, jeho aktéry už ale dobře znal. "Zažil jsem několik setkání s nimi individuálně - s panem Hegerem, panem Kubkem i panem Engelem. To pondělní jednání bylo dlouhé a vypjaté, mluvili všichni, žádná 'one man show'," popsal Hašek iDNES.cz schůzku.

LÉKAŘI A MINISTR SE DOHODLI

Na řadě jsou odbory v regionech, protest může skončit

Hašek je ve vysoké politice od roku 2002, kdy byl poprvé zvolen do Sněmovny. Není tedy nováčkem, kterému by se ze souboje argumentů zatočila hlava.

"V pondělí to bylo velmi korektní, místy tvrdé. Jednání přerušily dvě pauzy - ne, že by bylo potřeba klidnit emoce, jen prostě po hodině a půl debaty byl potřeba krátký oddech. V mezičasech se spolu radili odboráři a zástupci ministerstva, já byl spíš pozorovatel," řekl ke tříapůlhodinové schůzce Hašek.

CHRONOLOGIE

Klíčové momenty devítiměsíční akce Děkujeme, odcházíme

Účastníci podle hejtmana cítili, že za pár dnů (1. března mají doběhnout lhůty výpovědí 3 800 nemocničních lékařů) hrozí velký problém."V pauzách bylo znát - ale nebudu jmenovat - že někteří aktéři jsou pod skutečně velkým tlakem," řekl iDNES.cz Hašek.

Nikoho sice přímo nejmenoval, není ale těžké uhodnout, o kom mluvil. Například ministr Leoš Heger, dříve sám ředitel nemocnice, čelil ve své TOP 09 výtkám, že zdravotnictví reformuje pomalu, pak se do něj strefovala ODS, že ustupoval odborářům moc. Kadence jeho schůzek a tiskových konferencí v posledních týdnech prudce rostla.

Málomluvný na večerním briefingu byl i šéf LOK Martin Engel, který už věděl, že se smířil s dohodou, kterou někteří jeho kolegové z odborů ponesou velmi těžce. (čtěte Kubek hýřil optimismem, Engel litoval chyb)

Coby hejtman a šéf Asociace krajů byl nakonec s výsledkem spokojen, ministrovi Hegerovi poděkoval za pro něj důležitý bod - změnu klíče, podle kterého se vybojované dvě miliardy nemocnicím rozdělí. Do návrhu memoranda se pak dostaly některé Haškovy připomínky a ujasnění, například to, že se dohoda týká i lékařů pracujících na záchrankách či v léčebnách dlouhodobě nemocných.

"Nebyla to žádná selanka, nečekejte, že řeknu, jak jsme si tam nalili kafe. Každý hájil zájmy subjektu, který zastupoval. Ministr Heger - zřejmě v rámci mandátu - přistoupil na některé požadavky odborů. Ale je zřejmé, že jiná nabídka než tato z vlády není a nebude," uzavřel Hašek.

Jeho samotného důležitá jednání o získání podpory ještě čekají. S Bohuslavem Sobotkou (a dalšími uchazeči) se o víkendu 18. a 19. března utká o to, kdo se stane řádným předsedou ČSSD. Což - pokud strana uspěje v dalších volbách - může znamenat i post premiéra.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue