Letiště Brno Tuřany

Letiště Brno Tuřany | foto: aje

Hejtman Hašek tají audit o letišti, pochybnosti o pronájmu přetrvávají

  • 168
Jihomoravský kraj pronajal areál brněnského letiště na 50 let soukromé firmě, která díky tomu slušně vydělává. Společnost s vazbami na politiky má v pronájmu i okolní pozemky. Hejtman však stále odmítá zveřejnit audit, který měl smlouvu mezi krajem a firmou prověřit.

Hejtman Michal Hašek už rok odráží nepříjemné dotazy na brněnské letiště. Soukromá společnost, která areál získala v roce 2004 bez výběrového řízení do nájmu, slušně vydělává. Jen solární elektrárna, jež vyrostla na přilehlých pozemcích, utrží až 300 milionů korun ročně.

Kraj, kterému miliardový majetek patří, se však například v roce 2013 musel spokojit s ročním nájmem 26 milionů. Zhruba stejnou sumu přitom v témže roce do letiště nalil přes dotace.

Složitá nájemní smlouva byla uzavřena na padesát let, se všemi dodatky má stovky stran. Vedení kraje má už pět měsíců k dispozici výsledky auditu, který měl smlouvu dopodrobna prověřit. Hejtman Michal Hašek sliboval, že analýzu letos na jaře zveřejní. Obsah dokumentu je však i po roce od Haškova slibu zahalen tajemstvím.

Smlouvy kontroloval dobrý známý

„Audit skončil v minulých dnech a nyní jej projednáme v orgánech Jihomoravského kraje,“ tvrdil hejtman v červnu.

Odpověď na opakovaný dotaz pak hejtmanství několikrát odložilo s tím, že „s informacemi se nejdříve seznámí Rada Jihomoravského kraje“. Sám Hašek už stihl přehodit splnění slibu na svého náměstka Zdeňka Pavlíka, který má v gesci krajský majetek. Kdy a jestli vůbec audit zaplacený z veřejných peněz kraj zveřejní, bude podle Pavlíka „řešeno s přihlédnutím na charakter posuzovaných právních otázek“.

MF DNES navíc zjistila, že nezávislé zhodnocení kontroverzní smlouvy si za 400 tisíc korun kraj objednal u advokátní kanceláře KŠD Legal. Jejím zakladatelem je Jan Šťovíček, kterého s Haškem pojí úzké vztahy. Vlivného právníka a zástupce šéfa Autoklubu hejtman využíval při jednání o brněnské Velké ceně. Jeho bratra Petra Šťovíčka, který musel skončit na postu šéfa státního pozemkového fondu poté, co se v médiích objevila jeho fotografie s lobbistou Ivo Rittigem, zase Hašek angažoval jako svého poradce v Asociaci krajů.

Šťovíčkova advokátní kancelář byla podle krajského úřadu vybrána ve výběrovém řízení. Dohledat ve veřejných registrech záznam o tom, že bylo skutečně vypsáno, se však MF DNES nepodařilo.

I kdyby audit kraj zveřejnil, pochyby těžko zmizí. Analýza totiž zkoumala striktně jen smlouvu mezi krajem a soukromou firmou. Do hospodaření letiště nahlédnout nemůže. A to i přesto, že do podniku kraj ročně pumpuje desítky milionů korun a firma obhospodařuje jeho majetek za více než miliardu korun.

Juránkovo dědictví

„Jsme soukromá firma. Proč bychom otevírali své účetnictví?“ konstatoval Jiří Filip, šéf představenstva akciovky firmy Letiště Brno, která letiště provozuje.

Hašek pronajaté letiště „zdědil“. Smlouvu podepsal v roce 2004 už jeho předchůdce v křesle hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL). Letiště tak vložil do rukou právě Filipa – svého známého a spolustraníka.

„Smlouva všechno potřebné skvěle ošetřuje. Kdyby se podobný způsob smluv více používal v dnešní době, bylo by mnohem méně problémů,“ myslí si dodnes Juránek.

V kraji však už sedm let vládne Hašek. Jakmile se ujal úřadu, z Juránka udělal svého náměstka a spolupráce se soukromou akciovkou se prohloubila.

Kraj velkoryse krom letiště soukromé firmě „přihodil“ do pronájmu i rozsáhlé pozemky v okolí. Některé pro ně dokonce ještě za zhruba osmdesát milionů dokoupil od soukromníků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video