Filozof Martin Heidegger na snímku z roku 1950.

Filozof Martin Heidegger na snímku z roku 1950. | foto: Profimedia.cz

Výjimečný chlapík, ten Hitler. Heidegger diktátora obdivoval, ukazují dopisy

  • 76
Německý filozof Martin Heidegger byl přesvědčeným nacistou. Ukazují to jeho dopisy, které posílal svému bratrovi a které Heideggerovi dědicové dosud skrývali. Z korespondence ve středu poprvé citoval server Die Zeit, podle kterého je „případ Heidegger intelektuální i morální katastrofou německé intelektuální historie“.

Heideggerův bratr Fritz dostával od slavného filozofa dopisy, z nichž je podle Die Zeit zřejmý „otevřený antisemitismus“. Osobní psaní zároveň odhalují, že se Martin Heidegger stal „brzkým a vášnivým stoupencem nacismu“.

Už na konci roku 1931 tehdy třiačtyřicetiletý Heidegger zaslal svému bratrovi k Vánocům Hitlerovo programové dílo Mein Kampf (Můj boj), které zachycuje veškeré jeho nedemokratické, rasistické a expanzionistické názory. Oceňuje přitom Hitlerův „neobvyklý politický instinkt“. V té době vládnoucí pravicový kabinet kancléře Franze von Papena okomentoval Heidegger jako židovské spiknutí, upozorňuje Die Zeit.

Z 13. dubna 1933 pochází Heideggrův dopis, ve kterém nadšeně píše, že „se ukazuje, do jaké velikosti nyní Hitler jako státník vyrostl.“ Diktátora také v jednom z dopisů popisuje jako „výjimečného chlapíka“.

Heideggerova milenka musela coby židovka uprchnout

Podle německého listu korespondence dokazuje, že Heidegger neprozřel ani během války. Jeho psaní z ledna 1943 líčí světovou válku jako obranný boj „Západu“ a „němectví“ proti „velké hrozbě“ ze strany „bolševismu“ i „amerikanismu“.

Účast Heideggera na Hitlerově režimu i jeho vstup do nacistické strany NSDAP byly logickým vyústěním jeho smýšlení. V žádném případě se nejednalo o prospěchářství nebo zmatení nic netušícího apolitického myslitele, zdůrazňuje Die Zeit s tím, že poslední dvě vysvětlení se často uváděla v minulosti ve snaze zlehčit Heideggerovu vinu.

Více než pět set dopisů mezi bratry Heideggerovými je od roku 2014 v literárním archivu v Marbachu. Jejich výbušnost znal jen úzký okruh lidí, neboť na příkaz Heideggerových dědiců se z korespondence až dosud nesmělo citovat. Nyní ale dědici souhlasili se zkráceným zveřejněním dopisů z let 1930 až 1946, které se objeví v nově vydané knize Heidegger a antisemitismus.

Martin Heidegger (1889-1976) je považován za jednoho z největších myslitelů 20. století. Proslavil se zejména svým dílem Bytí a čas (1927). Heideggerova žačka a milenka, filozofka a spisovatelka Hannah Arendtová musela pro svůj židovský původ z Německa uprchnout.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video