Hegerův otevřený dopis lékařům je do značné míry přelomový. Ministr totiž dosud platil za muže, který je spíše kritizovaný ve vládě za pomalý rozjezd reforem a který má jako lékař pro své kolegy pochopení.
"Kampaň Lékařského odborového klubu, provázená značnou mírou nevkusu a pouliční rétoriky, graduje do takové míry, že považuji za povinnost přehodnotit svá dosavadní tolerantní vyjádření a zaujmout k protestům definitivně odmítavý postoj," napsal Heger v úvodu dopisu.
HEGERŮV DOPISPlné znění dopisu na webu ministerstva zdravotnictví |
Ministr uznal, že lékaři i ostatní zdravotničtí pracovníci jsou finančně podhodnocení a jejich pracovní zátěž je vysoká. Tlak organizátorů a protagonistů akce "Děkujeme, odcházíme" ale označil za neúčinný. "Vláda nemůže v nejbližších dvou letech kvůli krizi a propadům rozpočtu další injekce do zdravotnictví dát," napsal Heger.
ŠÉF ODBORŮ:
Vyjádřením ministra moc nerozumím, říká šéf LOK Martin Engel. Co říkáte na otevřený dopis ministra Hegera? Ministr píše, že někteří lékaři čelí výhrůžkám, když se k akci odborů odmítnou přidat... Můžete zmínit nějaký konkrétní? Změní dopis ministra Hegera něco na postupu odborů? |
"Nejsme tedy lepší platové úrovni zase tak vzdáleni, jak se lékaře snaží odborářští protagonisté přesvědčit," soudí Heger.
Ministr také poznamenal, že ne všechna zodpovědnost leží na jeho úřadu. O výši platů, odměn a přístrojovém vybavení podle něj rozhodují i primáři, i když to nemají lehké.
"Představa, že k navýšení platů dojde v příštím roce, je v současné situaci naprosto nerealizovatelná. Žádná rozumná vláda nemůže, i kdyby to pokládala za jakkoli potřebné, masivně zvýhodnit lékaře právě v době, kdy krátí veřejné rozpočty a kdy by mohla očekávat vzedmutí nepokojů u dalších profesí," připomněl Heger, že i jiní se musí uskromnit.
Neobyčejně kritický Heger pak lékařům vyčetl, že první protesty byly "jen" teatrálně přehnané, ale postupně se ukázalo, že se nezastaví před ničím.
"V návaznosti na výrazně militantní prohlášení se objevily výhrůžky lékařům, kteří se nechtěli k nátlakovým akcím připojit a množí se zprávy o tom, jak jsou svými kolegy v nemocnicích šikanováni ti, kteří stojí stranou. Signálů je tolik, že to již nelze považovat za ojedinělé zvěsti. Řada odborářských hrdinů si již zajišťuje práci tam, kde jsou místa tradičně volná, a mnoho z nich se potichu domlouvá se svými řediteli či bezprostředními nadřízenými o tom, že výpovědi, až je skutečně závazně podají, vezmou zpět a práci budou mít dále zajištěnu," uvedl ministr. (čtěte Odbory si nechávají zadní vrátka. Lékaře uklidňují odvoláním výpovědi)
V závěru dopisu Heger dodal, že je ochoten jednat, ale hrubému nátlaku a stupňující se agresivitě Lékařského odborového klubu a ČLK neustoupí.
HEGER NA ŽOFÍNSKÉM FÓRU"V případě hromadných výpovědí budeme muset vzít peníze z rezervy na přírodní katastrofy." |
Lékař: Odbory se chovají demagogicky
O nátlaku nehovoří jen ministr, akce odborů se nelíbí i některým lékařům. Podle slov jednoho z nich, pracujícího v kyjovské nemocnici, mají odbory například spolurozhodovací pravomoc při výběrových řízeních. Z obav o svou budoucnost ale nechtěl být jmenován.
"Lékařský odborový klub se chová demagogicky a nátlakově. Kolegové jsou přemlouváni a tlačeni k tomu, aby podepsali výpovědi. Na schůzce s centrálou zazněla výhrůžka, že ředitelé nemocnic je nebudou moci nechat jít, protože by začali umírat lidé. To se mi zdá velmi hrubé," řekl lékař iDNES.cz.
Kvůli situaci ve zdravotnictví nechala ČSSD svolat mimořádnou schůzi Sněmovny. Ministr Heger má poslancům své plány na krizový scénář, v němž odejde mnoho lékařů, vysvětlit 21. prosince. Je ale pravděpodobné, že koalice, která má ve Sněmovně převahu, schůzi "odstřelí" zamítnutím jejího programu.