Lékařka Šárka Drinková měřila naposledy zájemcům krevní tlak. Počítadlo měřilo vteřiny do podání výpovědi lékařů.

Lékařka Šárka Drinková měřila naposledy zájemcům krevní tlak. Počítadlo měřilo vteřiny do podání výpovědi lékařů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Heger vyzval lékaře, ať s výpovědmi počkají. Jen z Bulovky chce jít 160 doktorů

  • 1782
Kampaň Děkujeme, odcházíme, prostřednictvím které Lékařský odborový klub nabíral doktory pro hromadnou výpověď, dnes končí. Podle šéfa klubu Martina Engela odejde až čtvrtina lékařů, jen z pražské Bulovky jich chce ke čtvrtku odejít 160. Ministr Heger hledá řešení i peníze na platy. Doktorům vzkázal, ať ještě chvilku počkají.

Lékařský odborový klub objížděl dva měsíce všechny kraje. Za vyšší platy lékařů se zasadily i lékařské kapacity, jako je profesor Pavel Pafko či neurolog profesor Pavel Kalvach.

"Musím říci, že jsem velmi mile překvapen zapojením Prahy. Zdá se, že podpora bude vysoká, například na Bulovce měli na setkání ve čtvrtek už přes 160 podepsaných výpovědí," řekl předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Martin Engel.

Podle něj zájem pražských lékařů potvrdil, že odbory zvolily správnou strategii, když si nechaly Prahu až na závěr kampaně. Například na Vysočině podalo výpověď 80 procent lékařů, v Novém Městě na Moravě 90 procent.

Peníze na krizovou situaci

Ministr Leoš Heger připustil, že když odejde většina chirurgů nebo anesteziologů, nemohou nemocnice operovat a vláda bude muset s lékaři vyjednávat a dát jim peníze určené na krizové situace.

VÝZVA MINISTRA

"Chci vyzvat všechny slušné lékaře, kteří podávají výpovědi a jsou nespokojení, ale nepatří k odborářským extremistům, ať chvilku vydrží. Ať své výpovědi ještě zváží a dají si pozdější termín. Mám tým, který připravuje reformu, mám velkou důvěru ze strany poskytovatelů a chci ji využít. Reformu chceme udělat opravdu seriózně a bude do ní zahrnuta i problematika platů."

"V případě takové situace se budou nemocnice soustředit především na akutní případy, nemoci ohrožující život a traumata," dodal předseda Asociace krajských nemocnic a hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Heger dodal, že ministerstvo počká až na začátek ledna a na konkrétní počet výpovědí. Pokud by skutečně odešlo velké množství lékařů, nastal by stav nouze a musela by zareagovat i bezpečnostní rada státu. "Doufám, že k tomu nedojde. Musel by se naplnit scénář, že by skutečně odešlo na 4 tisíce lékařů a především specialistů," dodal Heger.

Dejte mi čas, prosí ministr

Ministr dnes lékaře vyzval, aby výpovědi ještě zvážili a dali mu více času.

"Chci vyzvat všechny slušné lékaře, kteří podávají výpovědi a jsou nespokojení, ale nepatří k odborářským extremistům, ať chvilku vydrží. Ať své výpovědi ještě zváží a dají si pozdější termín. Mám tým, který připravuje reformu, mám velkou důvěru ze strany poskytovatelů péče a chci ji využít. Reformu chceme udělat opravdu seriózně a bude do ní zahrnuta i problematika platů," uvedl ministr Heger s tím, že nyní potřebuje jen více času.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Upozornil, že státní rozpočet zvýšit nemůže, ale dodal, že peníze bude hledat z vnitřních zdrojů. Podle ministrova odhadu by na splnění požadavku lékařů, což je až trojnásobek průměrného platu v zemi, bylo potřeba 5,5 až 6 miliard korun.

"Slibuji, že veškeré zdroje, které v našem systému objevíme, přesměruji do oblasti mezd," prohlásil ministr s tím, že peníze by mohly být například na účtech menších pojišťoven. Se zdravotními pojišťovnami už se dohodl, že nebudou dále rozšiřovat současnou síť zdravotnických zařízení a zamezí i "expanzi" lékařských výkonů.

Kraje a asociace nemocnic spolu s ministerstvem hledají ode dneška řešení situace, kdy tisíce lékařů chtějí dát na konci roku výpovědi. Pracovní skupina se dnes sešla poprvé. Schůzka zmapovala současné údaje o nespokojenosti lékařů. Její účastníci se dohodli, že se znovu sejdou na počátku ledna, kdy už budou konkrétní data o počtu výpovědí.

Chtějí trojnásobek

Lékaři žádají až trojnásobek průměrného platu v zemi, nyní mají v průměru 50 tisíc korun za práci s přesčasy a službami, chtějí 70 tisíc korun základního platu bez služeb a přesčasů.

Podání výpovědi aktuálně zvažuje zhruba čtvrtina z 16 tisíc nemocničních lékařů, od 29. listopadu je už začali podávat. Výpovědi shromažďuje právní kancelář, která je na konci prosince začne předávat ředitelům nemocnic. Nejpozději 31. prosince je musejí dodat zaměstnavatelům, aby začala běžet dvouměsíční výpovědní lhůta.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video