Ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | foto: Dan Materna, MAFRA

Heger: Protest lékařů tragédií neskončí. Pacienti akutní péči dostanou

  • 3154
Pokud lékaři, kteří dali výpověď, k 1. březnu skutečně nepřijdou do práce, ministr zdravotnictví Leoš Heger je přemlouvat nebude. Ve vyhrocené situaci vidí možnost, jak řešit několik letitých problémů českého zdravotnictví. Zvažuje i možnost vyhlásit v případě nouze stav nebezpečí.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger uklidňuje pacienty. V rozhovoru pro středeční MF DNES slibuje, že akutní péči pacienti dostanou. "Největší zátěž bude na hejtmanech, ale slíbili jsme jim, že budeme v každém kraji hledat řešení, jak skloubit pozici fakultních a krajských nemocnic – hlavně pak tam, kde se péče rozpadne," uvádí Heger.

Pokud pacienti přijdou do nemocnice, kde nebude fungovat chirurgie, pošlou ho jinam, kde lékaři budou. Kraje i ministerstvo budou sbírat a poskytovat právě tyto informace, aby všem bylo jasné, kam mají jít s akutními problémy.

Ve velkém rozhovoru ve středeční MF DNES se dozvíte, jaký má Heger krizový scénář, pokud LOK s sebou strhne všechny lékaře, kteří v rámci protestu podali výpověď.

Drobné záležitosti budou řešit ambulance. S pojišťovnami ministerstvo podle Hegera vše vyjednalo. Tam, kde budou nemocnice zavřené, přesunou platby do ambulancí a tím se uvolní těmto lékařům limity na předepisování léků i lékařský materiál.

Ambulantní specialisté mají prostor, jak své výkony zvýšit, pokud za to dostanou zaplaceno. Tím se podle ministra nemocnicím uleví.

Heger připouští, že si nemocnice mohou začít "půjčovat doktory". "To se děje i teď. Každý rok je zavřeno několik oddělení, protože se například přestavují. Okolní nemocnice si pak vypomáhají," říká.

Ministr věří, že lékaři, kteří zbudou v nemocnicích, pomohou v tomto směru situaci překlenout. A pokud bude lékařů dlouhodobě méně a situace se stabilizuje, tak to mimo jiné bude zdroj peněz na mzdy pro ty, kteří zůstali.

Heger uvažuje o vyhlášení stavu nebezpečí

"V případě nutnosti je možné vyhlásit stav krizového ohrožení, který se vyhlašuje při hromadných neštěstích nebo přírodních kalamitách. Když je v ohrožení zdraví většího počtu obyvatel, tak to je důvod k vyhlášení krizového stavu. A v krizovém stavu může hejtman nařídit i pracovní povinnost," uvedl Heger podle serveru iHNed.cz.

Hejtmani mohou vyhlásit stav nebezpečí na území kraje maximálně na 30 dní. Po tu dobu přestávají automaticky platit některá základní lidská práva a kraje ve spolupráci se státem mohou lidem nařídit nejen pracovní povinnost, ale mohou je třeba proti jejich vůli přemístit z místa na místo nebo jim zakázat pohyb v určitých oblastech.

Stav nebezpečí vyhlašují kraje například při povodních, kdy záchranáři evakuují "neposlušné" obyvatele proti jejich vůli. Hejtmani jsou zatím k možnosti, že by kvůli hromadnému odchodu lékařům nařídili krizový stav, poměrně zdrženliví.

Pokud by lékaři nucený návrat do práce odmítli, hrozila by jim pokuta až 50 000 korun. I proto se odborářům hrozba vyhlášením stavu nebezpečí vůbec nelíbí. "Není možné nás srovnávat s nepředvídatelnou přírodní katastrofou. Na to, že hrozí hromadné výpovědi lékařů, upozorňujeme od března," uvedl předseda lékařských odborů Martin Engel.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video