Lineární urychlovač sloužící k ozařování onkologických pacientů. Ilustrační foto

Lineární urychlovač sloužící k ozařování onkologických pacientů. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Léčbu protony byste měli zvážit, je příliš drahá, radí lékařům Heger

  • 485
Když budete pacienty zbytečně často posílat na drahou léčbu protonem, dostanete méně peněz pro své nemocnice. Ministr zdravotnictví Leoš Heger takto varuje šéfy největších zdravotnických zařízení před moderní, ale nákladnou léčbou nádorových onemocnění.

Novou metodu v Česku poskytuje jediná nemocnice - soukromé Protonové centrum v Praze - a její vedení se cítí ministrovým dopisem dotčeno.

"Chtěl bych nejprve zmínit, že proti rozvoji léčby protonovými svazky nic nenamítám," začíná Heger opatrně. Hned v další větě však upozorňuje, že protonová terapie je příliš drahá a peníze ve zdravotním pojištění nejsou nekonečné.

Proto žádá ředitele špitálů, aby svým onkologům "domluvili", aby zvažovali, jaké pacienty na ozařování protonem posílají. "Lze bohužel říci, že případný boom protonové terapie by mohl poškodit onkologické pacienty, neboť bychom měli méně prostředků na léčbu nádorových onemocnění," varuje v závěru Heger.

Vedení luxusní kliniky, jejíž stavba vyšla na čtyři miliardy korun, to považuje za nátlak. "S takovými argumenty nemůžeme souhlasit. To, že ministr zdravotnictví vybízí ředitele nemocnic, aby k nám pacienty neposílali, je přinejmenším zarážející," zlobí se mluvčí Protonového centra Vladimír Šulc.

Heger však podle svých slov nemířil proti žádné konkrétní nemocnici. "Jde o to, že protonová léčba je vhodná jen pro přesně specifikované diagnózy. Její nadužívání u veškerých nádorových onemocnění by nebylo vhodné v první řadě pro pacienty. Kromě toho je násobně dražší než konvenční způsob ozařování," vysvětluje Heger.

Protonové centrum nyní vede složitý spor s VZP, která se zdráhá uzavřít s ním smlouvu. Dosud pojišťovna proplatí léčbu jen jednotlivcům, které tam ovšem musí poslat odborníci z jiných nemocnic. To se však téměř vůbec nestává.

Za protonové centrum bojují jeho příznivci i v rádiu

Erste Group, která stavbu luxusně vybaveného centra financovala, počítá s tím, že letos se jí začne investice pomalu vracet. Jenže nemocnice má dosud převážně pacienty jen ze zahraničí. Klinika má přitom s VZP smlouvu o smlouvě budoucí, která mluví o léčbě 1 600 pacientů za přibližně jednu miliardu korun.

Potíž je v tom, že původní smlouvu s centrem sjednal bývalý nucený správce VZP Antonín Pečenka těsně před svým odchodem a poté začal pro kliniku pracovat. Okolnosti případu nyní prověřuje policie. Druhým problémem je cena, která je u protonového ozařování násobně vyšší než u již zavedeného ozařování fotonem. A podle VZP je léčba protonem v Praze také dražší než v zahraničí.

Příznivci nemocnice ze sdružení Hlas pro život spustili nedávno ostrou reklamu v rádiích. V kampani upozorňují, že čeští pacienti se nedomohou nejmodernější léčby rakoviny, protože jim to odpírá současný šéf VZP Zdeněk Kabátek (rozhlasový spot si můžete poslechnout zde). Pojišťovna kvůli reklamě podala žalobu na ochranu osobnosti ředitele a na ochranu dobrého jména společnosti.

Podle informací MF DNES je na podporu soukromé kliniky připravena další reklama, tentokrát ve formě videospotu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video