Heger: Zdravotnictví je bouřlivá zóna, někdy mám pocit, že do týdne končím - iDNES.cz

Heger: Zdravotnictví je bouřlivá zóna, někdy mám pocit, že do týdne končím

  10:31
Leoš Heger je nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví. Alespoň od listopadu 1989. V rozhovoru pro iDNES.cz říká, že má občas pocit, že se ve funkci nedočká dalšího týdne. Hovoří ale také o svých plánech znovu navrhnout třeba zpoplatnění amalgámových plomb.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Pane ministře, víte, kolik lidí bylo ve funkci před vámi od dob sametové revoluce?
Já je uměl dokonce vyjmenovat. Asi to bylo čtrnáct nebo víc...

Sedmnáct. Jak si vysvětlujete, že zatím nikdo z ministrů zdravotnictví nevydržel ve funkci celé volební období?
Viděla jste na ministerstvu galerii? Tak tam na prvorepublikovém začátku jich bylo také asi deset, kteří byli velmi krátce ve funkci. Jednak je to tím, že po revolucích vstupují do politiky méně zkušení lidé, a než se to stihnou naučit, tak udělají maléry, za které je vyhodí. A druhá věc je to, že zdravotnictví je prostě taková bouřlivá zóna. Ale mimochodem: když teď z ministerstva obrany odcházel ministr Vondra, taky říkal, že byl nejdéle sloužícím ministrem obrany, takže můj případ není mimořádný.

A jinak, když to vezmu z opačného konce a řeknu, proč já tam jsem tak dlouho, tak pan prezident Kubek říká, že je to proto, že nic nedělám a jen se snažím zavděčit panu ministru Kalouskovi. Tak takto to určitě není.

Dva a půl roku v úřadu

Proč žádný ministr zdravotnictví nevydržel déle

Ministra Julínka stály reformy křeslo, vy na něj zčásti navazujete, přesto se mi zdá, že vaše kroky nebudí tak obrovský odpor. Umíte lépe vyjednávat, nebo je to výsledkem rozložení politických sil?
Roli v tom hrají dvě věci. Jakou převahu má koalice, zda může dělat věci válcovacím způsobem. A druhý faktor je, jak ministerstvo změny prezentuje a jak se baví s lidmi, na které ty změny pozitivně, nebo negativně dopadají. Opoziční poslanci vždy říkají, že věci nejsou dostatečně prodiskutované, že není dost analýz. Ale to je jen takové klišé, když něco chcete shodit. My ale těch rozhovorů a debat vedeme nekonečné množství, snažíme se naslouchat těm, kteří mají odlišné názory. Pan doktor Julínek byl v tomto větší pedant a prosazoval ty věci poměrně násilím.

Zvýšili jste poplatky za den v nemocnici, ubrali peníze pro lázně, otevřeli cestu k nadstandardům. Kterou změnu bylo nejobtížnější politicky prosadit?
Řekl bych, že všechno bylo při prosazování zhruba na stejné úrovni. K základním pilířům toho všeho patří definice lege artis (správného postupu léčby, pozn. red.). Z lékařů jsme sňali povinnost poskytovat tu nejlepší péči v případě, že na to nemají podmínky.

Na druhé straně se vám delší dobu nedařilo obměnit správní radu VZP, vláda vám shodila návrhy na zvýšení plateb za zdravotní pojištěnce, nadstandardy nepřibývají a museli jste opustit i myšlenku zcela nového zákona o zdravotních pojišťovnách. Které věci považujete za nedotažené?
Klíčovou věcí, která zbývá dodělat, je vyřešení vztahu pojišťoven a jejich motivace. My jsme podědili pluralitní systém, ve kterém se mohou pojišťovny hlídat a konkurovat si. Ta konkurence je ale nyní tak malá, že funguje velmi málo, a my bychom ji chtěli zvětšit. Proto připravujeme systém dvousložkového pojištění, kde kromě povinné části, kterou garantuje stát, je tam také malý individuální komplement pro každou pojišťovnu. A tam, kde pojišťovna není moc úspěšná, tak si pacienti připlácejí. V opačném případě mohou pojišťovny státní pojištění snížit. To znamená, že horší pojišťovna má možnost získat více peněz, ale hlavně jde o to, že pacientovi jasně naznačíme, že tato pojišťovna není ideální a on jí bude muset buď pomoci, nebo odejít k jiné. To je samozřejmě rizikové, aby nenastal běh pacientů mezi pojišťovnami, takže to připravujeme s velmi opatrnou nástupnickou dobou.

Změny za Hegera

Co se změnilo

  • zmizelo nejméně 2 000 lůžek akutní péče, další budou zrušeny
  • z lázeňské péče ročně zmizí tři čtvrtě miliardy korun
  • poplatek v nemocnici se zvýšil z 60 na 100 korun
  • v zákoně jsou první nadstandardy
  • v zákoně jsou poprvé v historii konkrétní dojezdové časy a termíny operací
  • konec projektu knížek pacienta IZIP
  • skončilo vedení VZP a hlavní hygienik

Co se nepovedlo

  • navýšení plateb za státní pojištěnce
  • nový zákon o zdravotních pojištovnách
  • změna, která přinesla nutnost souhlasu obou rodičů s léčbou dítěte
  • zvýšit platy všem nemocničním lékařům a sestrám
  • prosadit platby za amalgámové plomby, příplatky za specialistu a návštěvu praktika
  • lékaři kritizují novou úhradovou vyhlášku
  • výběr pojistného je v minusu, chybí mu několik miliard korun

Co se plánuje

  • změny v podpoře dárců orgánů
  • změny v psychiatrické péči
  • nový projekt elektronizace zdravotnictví
  • změny pravidel pro zdravotní pojišťovny

V Česku se dějí případy, že lékaři nedostávají včas proplacenou péči, pacientům pojišťovna vzkáže, že jim neproplatí doporučenou léčbu, a téměř 40 lidí se tu otrávilo metylalkoholem. Cítíte se za takové věci odpovědný?
Určitě ano. Jako správce systému, kterým ministerstvo je, takové věci musíme řešit. Ale systém je prakticky už dvacet let znetvořen. To, že lékaři někdy nedostávají od pojišťoven zaplaceno a jsou kolem toho strašlivé hádky, to je už opravdu evergreen. Jedním z krůčků transformace je proto zřízení kanceláře pro metodické pojištěnecké věci, jakéhosi odvolacího místa, které má dnes pod sebou VZP. Nabídla by možnost nezávislého posouzení, které by ukázalo, zda dané zdravotnické zařízení udělalo výkon správně. Jinak to, že peněz je málo, to platí v každém zdravotnickém systému. Každý by dokázal spotřebovat dvojnásobek peněz. A u nás se v minulosti ten dvojnásobek do zdravotnictví nalil, přesto se nevyřešily základní nešvary systému, obrovská nespokojenost poskytovatelů nebo mzdové záležitosti zdravotníků. Ta příležitost pro to byla a dělat to nyní v krizi, kdy systém balancuje na hraně udržitelnosti, je samozřejmě mnohem těžší.

Pamatuji si jednání Sněmovny do čtyř do rána, intenzitu akce Děkujeme, odcházíme, patálie kolem VZP a naposledy i metylalkoholovou aféru. Cítil jste se vyčerpaný?
Obecně musím říci, že povolání ministra je opravdu vyčerpávající a zatěžující, a to i pro ty, kteří jsou mladší než já. Je to velmi nevděčné povolání, protože jste stále viditelný, všichni se do vás mohou trefovat, lidí, kteří by chtěli, aby to běželo jinak, je vždycky spousta a hledání kompromisu je velmi těžké. To s sebou nese obrovskou pracovní zátěž. V sobotu se vždycky dospávám z celého týdne.

Jak si dobíjíte baterky?
Řeším to sportováním, ale v týdnu je na to strašně málo času, takže se to snažím o víkendu dohnat. To má ale nevýhodu. Když je člověk mladý, za dva dny může udělat obří horskou túru. Když je člověk starší, tak už takových úkolů není schopen a je potřeba takovou zátěž rozložit. Občas chodím běhat, jezdím na kole... Jsou to všechno aerobní sporty, které kromě spalování tuku zklidní i mysl.

Nelitujete, že jste do funkce šel?
Měl jsem v životě několik takových výzev a nejsem si jist, že bych je přijal, kdybych věděl, co mě tam čeká. Ale nejspíš jo.

Pokud nepadne Nečasův kabinet či nepřijdete o funkci, co se dá ještě do roku 2014, kdy končí volební období, stihnout?
Chtěli bychom ještě jednou novelizovat zákon, který popisuje, na co má pacient nárok a jakým způsobem a za jakých podmínek se to platí. Tam je seznam výkonů, který ovlivňuje, kdo a za jakých podmínek výkon dělá. A nyní je to strašně nepřehledné a vede to k tomu, že některé obory vydělávají hodně a nepustí do svých výkonů nikoho jiného. Tady je typický souboj mezi diabetology a praktiky. Nejsem si jistý, zda to projde, ale budeme opět navrhovat zpoplatnění běžných plomb, protože to je velká motivace pro pacienty, aby se o zubní zdraví lépe starali. Chceme také zavést jasná pravidla pro vstupy novinek do úhrad veřejného zdravotního pojištění. Chtěli bychom také, aby všechny smlouvy, které se uzavírají se zdravotnickými zařízeními, byly veřejné.

Věříte, že ve funkci ministra vydržíte až do konce volebního období?
Na to nedokážu odpovědět. Sám si už někdy myslím, že to za týden skončí. Asi nejhůře to vypadalo v listopadu, v době kolem schvalování rozpočtu a vládního úsporného balíčku. Někdy mám ale pocit, že se daří a ještě můžu dlouho vydržet. Teď se mi jeví, že by to mohlo vydržet do Nového roku, i když jeden úplně neví. Pak přijde epizoda nazvaná prezidentské volby a po ní přijdou zřejmě i další rozmíšky. Koalice je přitom stále více labilnější a 101 hlasů je stále obtížnější získávat. Mě to mrzí, protože kdyby se ty naše plány v určitém momentě zastavily a já měl sedět jen ve vládě, která by byla udržovací, tak bych tu funkci složil.

Je Leoš Heger dobrým ministrem zdravotnictví?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 7. ledna 2013. Anketa je uzavřena.
Rozstřel: Barbora Vegrichtová - Include | (2:53) | video: iDNES.tv

Když děti obdivují masové vrahy. Expertka varuje před glorifikací násilí

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru v Praze poté, co si zpěvák Dan Bárta vážně poškodil sluch. Pokud by nyní vystupoval, hrozily by mu...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

Sledujeme online

Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo Ukrajina budou příliš ztěžovat uzavření dohody. Dodal také, že se jednání dostala do kritické fáze...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka,“ ohlásil kardinál Kevin Farrell ve vatikánské televizi. Papež...

Menší motivace hlásit nákazu v chovu? Stát značně snižuje náhrady za ušlý zisk

Premium

Pokud se do chovu zvířat dostane ptačí chřipka nebo třeba salmonelóza nebo jiná na člověka přenosná choroba, dostanou chovatelé nyní od dubna nižší náhrady za ušlý zisk. I když se teoreticky jedná i...

24. dubna 2025

Vojačky USA už nesmějí mít lehčí fyzické testy než vojáci. Kdo dvakrát neprojde, letí

Premium

Skoro je záhadou, že kvůli tomu feministky a bojovnice za práva žen ještě nezahájily protestní pochody. Ne kvůli tomu, že vojačky US Army mají nyní mít v prověrkách fyzické kondice stejné limity jako...

24. dubna 2025

Jak zemřel vrah českého vojáka. A proč teď čtveřici z elitních jednotek hrozí doživotí

Premium

Byl říjen 2018 a afghánský voják Vahidulláh Chán z ničeho nic začal na vojenské základně Šindand v Afghánistánu střílet po autě českých vojáků, zabil vojenského psovoda Tomáše Procházku a další dva...

24. dubna 2025

Ukrajina trvá na příměří před rozhovory o míru. Zelenskyj chválí schůzku v Londýně

Pět klíčových zemí - Ukrajina, USA, Velká Británie, Francie a Německo - jednalo v Londýně ohledně ukončení války na Ukrajině. Ukrajinští diplomaté trvají na tom, že prvním krokem k mírovým jednáním...

23. dubna 2025  23:02

VIDEO: Národní divadlo rozzářila světelná show ke 120. výročí Kytice

Budova Národního divadla se ve středu večer proměnila v plátno pro působivou světelnou show, která připomněla 120. výročí od prvního uvedení inscenace Kytice. Výjimečnou podívanou připravil pivovar...

23. dubna 2025  22:08

Zasáhli jsme ruskou továrnu na drony, tvrdí Ukrajinci. Denně jich vyrobila i tři sta

Ukrajinská armáda provedla vzdušný útok na podnik vyrábějící útočné drony v ruském Tatarstánu. Výrobna se nachází v Jelabužském okrese asi tisíc kilometrů od společné hranice. Za den byla schopná...

23. dubna 2025  21:23

Hasiči uhasili hořící plasty u Rynholce. Policie prověřuje dva trestné činy

Hasiči uhasili celou plochu hořících plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce, zplodiny už se netvoří. Stupeň poplachu v 19:00 snížili ze zvláštního na třetí. Zásah bude pokračovat třetí noc,...

23. dubna 2025  8:19,  aktualizováno  21:06

„Jako by odešel někdo z rodiny.“ Lidé se loučí s papežem. Tělo experti balzamovali

Přímý přenos

Bazilika svatého Petra ve Vatikánu se krátce před 11. hodinou otevřela veřejnosti, která se tam do pátku může rozloučit s papežem Františkem. Otevřená rakev s jeho pozůstatky je vystavena před...

23. dubna 2025  9:15,  aktualizováno  20:52

Kanaďané přemítají o členství v EU. Je to jen sen, nebo reálná možnost?

Kanadu čekají už 28. dubna parlamentní volby, v diplomatických kuloárech se však mluví o věci mnohem zásadnější. Mohla by tato severoamerická země vstoupit do Evropské unie? Průzkumy ukazují, že...

23. dubna 2025  20:51

Ukrajinci zajali žoldáka ze Senegalu. Tvrdí, že si chtěl vydělat na cestu do Německa

Ukrajinská armáda zajala žoldáka ze Senegalu, který bojoval za Rusy. Afričan tvrdí, že si chtěl vydělat na cestu do Německa. Rusko odsoudil, údajně se chce vrátit domů.

23. dubna 2025  20:39

Ať je nový papež jako Trump, dalšího marxistu nechceme, vzkazují katolíci z USA

Premium

Američtí katolíci z řad konzervativců doufají, že smrt papeže Františka bude ve Vatikánu znamenat posun k tradicionalismu. Patří k nim také mnozí zastánci amerického prezidenta Donalda Trumpa, kteří...

23. dubna 2025

Škodíte světu, osočil Trumpa Branson. Hrozí, že Amerika může vypadnout ze hry

Nevyzpytatelná rozhodnutí amerického prezidenta jsou hrozná pro všechny a Trumpova politika napáchala ve světě mnoho škod. To si myslí o současném dění ve světě zakladatel společnosti Virgin...

23. dubna 2025

iDNES.cz bude vždy ve světlých barvách.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.