Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Češi loni v hazardu utopili přes 31 miliard korun, počet hráčů roste

  • 89
Hazard představuje v Česku stále větší problém. Češi loni prohráli 31,4 miliardy korun, což je o zhruba deset procent více než o rok dříve. Uvedla to výroční zpráva, kterou si nechala vypracovat vláda. Závislých na hazardu bylo loni okolo 100 tisíc, s hraním má zkušenost 30 procent mladistvých.

Lidé loni za hazard utratili zhruba 138,1 miliardy korun a prohráli 31,4 miliardy korun. Do státního rozpočtu šlo minulý rok z hazardu 7,9 miliardy, z toho 5,5 miliardy dostaly obce.

Kompletní zprávu o hazardu v ČR naleznete zde

Minimálně jednu zkušenost s hazardem má přibližně polovina a v posledních 12 měsících třetina dospělých. Většinou se jedná o stírací losy a loterie.

„Nejvíce se na internetu hrají kurzové sázky a live sázky. Problémovým hraním jsou ohrožení především mladí muži, neboť jim vyhovuje anonymní prostředí internetu a jsou náchylnější k nadměrným sázkám v důsledku ztráty přehledu o čase během hraní,“ uvedl ve čtvrtek vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

Větší sklon k patologickému hráčství mají muži

Zpráva sice ukázala, že ve velké míře přibývají mladí hráči, nejvíce jsou ale ohroženi lidé ve věku 35 až 44 let.

Aktuální studie Psychiatrického centra Praha prokázala, že důsledky gamblerství, jako je zadlužení či rozpad rodin ročně vyjdou zhruba na 16 miliard korun. „Přibližně 20 procent lidí, kteří hrají, jsou problémoví hráči. Kdyby se polovinu lidí podařilo dostat do intervenční pomoci, dokázali bychom nápor ztrát snížit o miliardu až dvě,“ uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Zařízeních pro patologické hráče ale není v současné době dostatek.

„Nyní je dokončován akční plán pro oblast hazardního hraní, který bude brzy předložen ke schválení vládě a který by měl poprvé v historii zavést řadu opatření v oblasti prevence, včasné intervence a léčby patologického hráčství, které mimo jiné vycházejí z důkazů účinnosti a dobré praxe v jiných zemích,“ doplnil Mravčík.

Zatím podle něj není vyřešené, jak se opatření zaplatí a nakolik se na tom budou podílet provozovatelé hazardních her.

Plán se týká období do roku 2018. V každém kraji má vzniknout centrum pro pomoc při závislostech. Počítá se také s krizovými linkami či informační webem a poradnou pro patologické hráče.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video