Stephen Hawking je přesvědčen, že nebezpečí představovaná změnou klimatu jsou téměř stejně hrozivá, jako ta, která jsou spojena s jadernou hrozbou.

Stephen Hawking je přesvědčen, že nebezpečí představovaná změnou klimatu jsou téměř stejně hrozivá, jako ta, která jsou spojena s jadernou hrozbou. | foto: Profimedia.cz

Hawking: Oteplování je větší hrozbou než terorismus

  • 60
Stephen Hawking považuje změnu klimatu za vážný problém. Možná větší než mezinárodní terorismus. Řekl to během slavnostního obřadu v Londýně, během kterého posunul obří ručičky na tzv. "Doomsday clock", hodinách, které symbolicky odpočítávají konec světa.

Minutovou ručičku, která doposud zůstávala na čase 23:53, posunul zároveň o dvě minuty blíže k půlnoci.

Hodiny tak nyní chvíle ukazují "za pět minut dvanáct".

"Na rozhodnutí posunout čas na hodinách se shodl Časopis atomových vědců po konzultacích s odborníky, mezi kterými je osmnáct nositelů Nobelovy ceny," píše britský internetový server Times Online.

Ručičkové gesto znamená, že svět je zase o něco méně bezpečný.

Nukleární věk číslo dvě
Lidstvo tak ve skutečnosti podle vědců stojí před největší krizí od té doby, kdy byla na konci druhé světové války svržena atomová bomba na japonská města Hirošima a Nagasaki.

"Stojíme na pokraji druhého nukleárního věku. Od časů Hirošimy a Nagasaki svět nečelil tak nebezpečné výzvě," říká se v prohlášení vědců.

Důvodem je hlavně znepokojující chování Íránu, který se netají svými jadernými ambicemi. Stejně tak i Severní Korea, která nedávno provedla úspěšný atomový test, vzbuzuje oprávněné obavy.

Podle světoznámého britského teoretického fyzika Stephena Hawkinga je ale stejně tak riskantní i globální oteplování.

"Nebezpečí, které představuje změna klimatu, jsou téměř stejně hrozivá, jako ta, která souvisí s jadernou hrozbou. Efekt může být méně dramatický, než by byl při jaderné explozi, přesto může oteplování v příštích třech nebo čtyřech desetiletích způsobit nezměrné škody," řekl Hawking.

Hodiny, které oznamují čas Armagedonu
"Doomsday clock" ukazují blízkost katastrofy již od konce druhé světové války.

Poprvé se objevily v roce 1947 na titulní straně prestižního časopisu univerzity v Chicagu, aby názorně zobrazily, jak nebezpečně blízko zániku lidstvo v důsledku nukleárního zbrojení stojí.

Od té doby se několikrát posouvaly dopředu či dozadu, podle toho, zda bylo nebezpečí vážnější či naopak.

Naposledy vědci ručičku obřích hodin posunuli v únoru 2002, tak, aby ukazovala čas sedm minut do půlnoci. Spojené státy tehdy oznámily úmysl odstoupit od smlouvy o protibalistických střelách (ABM).

Nejblíže "dvanácté" pak ručičky stály na počátku 50. let. V roce 1953 totiž ukazovaly pouhé dvě minuty do půlnoci. Jak USA, tak Sovětský svaz, tehdy testovaly svá jaderná zařízení jen devět měsíců po sobě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video