Havlův tajný úkol se týká Douchy

- Osobou, o niž se má z pověření prezidenta Václava Havla zajímat Bezpečnostní informační služba a jejíž jméno Hrad dodnes odmítá zveřejnit, je bývalý kriminalista a nynější advokát Josef Doucha.
Prezident ho podezřívá z toho, že je napojen na ruské mafie a díky svým kontaktům na některé vlivné sociální demokraty se snaží ochromit práci speciální jednotky pro boj s organizovaným zločinem.

Havel jméno Doucha nevyslovil, jen oznámil, že zadal civilní kontrašpionáži tajný úkol: "Týká se jedné konkrétní osoby."

Podrobnější informace nyní prozradil státní úředník, který je o obsahu prezidentova zadání pro BIS detailně informován. "Prezident má skutečně podezření, že by se snahou poškodit ty složky mohl mít pan Doucha něco společného. BIS má toto podezření potvrdit nebo vyvrátit," uvedl.

Prezidentovo podezření se podle důvěryhodných informací z Hradu opírá o tyto skutečnosti:

1. Doucha pracuje v advokátní kanceláři, která hájila zájmy lidí, kteří byli vyhoštěni během kontroverzní policejní razie v roce 1995 proti ruské mafii v pražském podniku U Holubů. Doucha ještě jako policejní důstojník zásah ostře kritizoval jako fiasko. Stejný názor měla ovšem Inspekce ministra vnitra a později i žalobce, kteří chtěli velitele zásahu Zdeňka Macháčka dokonce trestně stíhat. Doucha dnes tvrdí, že on osobně žádné ruské mafiány nehájí.

2. Doucha zastupuje celníka, který loni obvinil Zdeňka Macháčka už coby šéfa ruského odboru útvaru pro boj s organizovaným zločinem z korupce. Nyní se ukázalo, že celá kauza s úplatky byla zřejmě vymyšlená. Doucha se hájí tím, že obhajobu celníka převzal až poté, co obviněný muž do protokolu řekl, že po něm policisté chtěli úplatek. "O tom, že je ve hře Macháček, jsem v té době vůbec nevěděl," říká Doucha.

3. Doucha je v kontaktu s vlivnými lidmi z okolí Miloše Zemana, který oznámil, že v útvaru pro boj s organizovanou kriminalitou a v ekonomické kontrarozvědce je nutné vyměnit ředitele. Doucha se například zná se šéfem premiérových poradců Miroslavem Šloufem, kterého Havel podezírá, že našeptává Zemanovi, že tyto policejní složky pracují špatně. "Šloufa znám, ale neradím mu. Nejsem ničí poradce, nejsem spojen s žádnou politickou stranou," tvrdí Doucha.

Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček odmítl tyto informace komentovat. "Nedočkáte se žádné odpovědi, která by jakkoli blíže upřesňovala ten úkol, který pan prezident zadal. Ten úkol má určitou kategorii tajemství, je to utajovaná skutečnost, a proto vám k tomu nikdo neposkytne žádné bližší informace," prohlásil Špaček.

Sám Josef Doucha, který v minulosti pracoval právě v útvaru pro boj s organizovaným zločinem, potvrdil, že i on se o tajném úkolu pro BIS dozvěděl. "Já to vím, za ty roky už mám nějaké kontakty. Takže překvapení to pro mě nebylo," reagoval včera.

Doucha platil za schopného kriminalistu, který během své letité praxe v policii přispěl například k zatčení spartakiádního vraha či vyšetření kauzy Orlík. Stejné podezření, jaké má vůči Douchovi nyní prezident, ovšem vyslovil před časem i exministr Jan Ruml. "Doucha měl kontakty v jistém prostředí, což bylo při jeho práci kriminalisty samozřejmé. Nadřízeným se však zdály styky intenzivnější, než měly být, a proto mu je zakázali," řekl Ruml v době, kdy ještě šéfoval vnitru. Vzápětí dodal, že mu není nic známo o přímé spolupráci Douchy s organizovaným zločinem. Doucha navíc nikdy nebyl z ničeho takového obviněn. "Všechny schůzky s těmito lidmi jsem tehdy podnikal s vědomím svého nadřízeného. Dostal jsem pokyn na ruské mafii pracovat. Hranici takových kontaktů nejsou schopni zhodnotit lidi, kteří v životě nestáli ani u vykradené trafiky. To je směšné. Nikdo mi nikdy nedokázal žádné porušení zákona, a taky ani nemohl. Na všechno jsem měl úřední záznamy," hájí se Doucha.

Bezpečnostní informační služba se bude úkolem "Doucha" zabývat minimálně několik měsíců. Prezident Havel je přitom předem skeptický k výsledku. Podle neoficiálních informací si není jist, zda bude pátrání objektivní, když šéf BIS Růžek má dobré vztahy se Šloufem. I z obavy z nedůkladného vyšetřování se Václav Havel rozhodl úkol pro BIS alespoň částečně zveřejnit. Jeho mluvčí Ladislav Špaček v rozporu se zvyklostmi oznámil, že prezident pověřil tajnou službu, aby vypátrala, kdo chce destabilizovat speciální policejní složky.

Prezident k tomu v pátek v České televizi dodal: "Zadal jsem úkol BIS, týkající se jednoho konkrétního soukromoprávního subjektu, kde jsem měl jakási důvodná podezření, že by mohl tento subjekt souviset právě s pokusy o destabilizaci těchto složek." 

Kdo je Josef Doucha?
Bývalý kriminalista a dnes advokát Josef Doucha pracoval u policie sedmadvacet let. Před rokem 1989 se podílel například na dopadení takzvaného spartakiádního vraha Jiřího Straky, který v roce 1985 zabil v Praze tři ženy.

Po roce 1989 šéfoval útvaru pro boj s organizovaným zločinem a do ostrých sporů s tehdejším ministrem vnitra Janem Rumlem a jeho náměstkem Martinem Fendrychem se dostal po policejní razii proti ruské mafii v pražském podniku U Holubů, kterou označil za unáhlenou. Vysloužil si za to nálepku obhájce mafiánů. Po odchodu z útvaru řídil dva roky středočeské vyšetřovatele, kteří pod jeho velením dopadli nájemné vrahy podnikatelů, jejichž mrtvoly byly ukryty v Orlické přehradě.

Když byli v roce 1996 nespravedlivě obviněni dva jeho bývalí kolegové z útvaru pro organizovaný zločin, Doucha veřejně obvinil vedení resortu, že se snaží nepohodlných policistů zbavit.

Vzápětí pod Rumlovým tlakem sám odešel do civilu.

Důkazy o jeho kontaktech na ruskou mafii dodnes nikdo nepředložil.

Douchovým nadřízeným vadily jeho veřejné výroky. "Někdy mám pocit, že v zemi není jiný policajt než Doucha," řekl jednou Ruml. Po odchodu z policie začal pracovat v advokátní kanceláři Jiřího Teryngela, která mimo jiné hájila osoby vyhoštěné během razie u Holubů. Po volbách v roce 1998 dostal od sociálních demokratů nabídku na post policejního prezidenta. Odmítl ji. Nyní je advokátem a mimo jiné i jednatelem firmy Focus Five, s. r. o., a předsedou dozorčí rady CZ TABÁK, a. s.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video