Havlovo finále na Slovensku

  • 26
Loučení prezidenta Václava Havla vstoupilo do finále. Ve středu vyjel na svou poslední zahraniční návštěvu ve funkci prezidenta. Symbolicky se vydal na Slovensko - tedy do země, která byla cílem jeho první cesty do ciziny po rozdělení federace před deseti lety.

"Traumata z rozdělení minula a naše vzájemné vztahy mi připadají dobré a přirozené," zhodnotil Havel při setkání se slovenským prezidentem Rudolfem Schusterem změnu, která se během posledních deseti let odehrála ve vzájemných vztazích.

A není to jen zdvořilostní prohlášení politika. I z posledních průzkumů veřejného mínění agentury STEM vyplývá, že Češi mají ke Slovákům blíže než kdykoli v novodobé historii obou zemí. Dávno pryč je rok 1991, kdy Slováci na Havla házeli vejce či si na jeho výroky o politické situaci na Slovensku oficiálně stěžoval někdejší premiér Vladimír Mečiar.

Havel je nervózní, že nemá nástupce
Během návštěvy Havel mluvil i o situaci kolem volby svého nástupce, kterou Slováci s napětím sledují. Připustil, že je z marného hledání vhodného kandidáta "trošku nervózní". Věří však, že Česká republika dříve či později prezidenta mít bude.

"Nebude-li ho mít nějaký čas, nebude to znamenat žádnou osudovou katastrofu, i když to bude nepraktické a mrzuté," řekl. Při loučení s premiérem Mikulášem Dzurindou také prozradil, že jeho odchod z prezidentské funkce bude "drahý", neboť se rozhodl, že si koupí nové auto.

Prezident rozdával osobnostem vyznamenání
Jako výraz úcty předal slovenský prezident Schuster Havlovi nejvyšší státní vyznamenání: Řád bílého dvojkříže I. třídy a nazval ho významnou osobností slovenské historie.

Na oplátku český prezident předal jedenáct státních vyznamenání. Mezi nimi Řád bílého lva udělil in memoriam Alexandru Dubčekovi. Medaile Za zásluhy pak dostali i operní pěvec Peter Dvorský, herec Milan Lasica a nedávno zemřelý Július Satinský.

Vyzrazené překvapení
Zatímco byl Havel na Slovensku, v Čechách se rozhořel skandál kvůli představení na rozloučenou, které je pro něj na dnešek připraveno v Národním divadle. Dagmar Havlová je chystala jako překvapení, ale program se dostal na veřejnost. Pořádající agentura je rozzlobená a Havlová zklamaná. Na změny v programu, v němž vystoupí na šedesát umělců, je však už pozdě. 

Během návštěvy Slovenska se Václav Havel a Rudolf Schuster dohodli, že založí tradici setkávání bývalých hlav států. "Pod vedením Václava Havla jako stařešiny bychom tak mohli předávat zkušenosti mladším," řekl Schuster. "Doufám, že se budeme setkávat mnohem častěji, až bude více času, jako přátelé," řekl Schuster, kterému do konce mandátu zbývá něco málo přes rok.

Slovenský prezident také vyzdvihl vřelé přátelské vztahy, které jeho rodinu pojí s manželi Havlovými. "Byl to právě pan prezident Havel a jeho manželka Daška, když bylo se mnou zle. Oni byli ti, kteří navrhli, abych jel do Innsbrucku," připomněl Schuster svou operaci prasklého tlustého střeva u rakouského specialisty Ernsta Bodnera. Zákrok u Bodnera zařídil Schusterovi právě Havel, jemuž chirurg před lety také zachránil život.

K tak srdečné náladě, jakou oba muži sršeli, však mívali v minulosti dost daleko. Především pak v roce 1992, kdy Václav Havel jako federální prezident odvolal Schustera z postu velvyslance v Kanadě, protože mu chybělo lustrační osvědčení. Současný slovenský prezident byl v době pádu totalitního režimu členem ústředního výboru Komunistické strany Slovenska a posledním komunistickým předsedou Slovenské národní rady.

Schuster si s tím však včera očividně nedělal žádné starosti, a naopak se s chutí dlouze rozpovídal o začátcích Havla v roli prvního polistopadového prezidenta. "Setkávali jsme se v těch kritických chvílích. Já jsem se stal předsedou Slovenské národní rady. Sešli jsme se na Pražském hradě, když byl zvolen jako prezident. Měl jsem možnost zblízka sledovat jeho kroky, když byl nováček, když se hledal," vyprávěl slovenský prezident Rudolf Schuster.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue