Podobně jako nynější prezident Klaus, musel složitou povolební situaci řešit v roce 1998 jeho předchůdce Václav Havel.

Podobně jako nynější prezident Klaus, musel složitou povolební situaci řešit v roce 1998 jeho předchůdce Václav Havel. | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Havlovi taktika s vládou nevyšla. Teď hraje Klaus

  • 98
"Koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody ještě není definitivně pohřbena," věřil do poslední chvíle Václav Havel, když před osmi lety hledal premiéra. Volby tehdy těsně vyhrála ČSSD. Prezident nakonec neuspěl, menšinovou vládu sestavil Miloš Zeman. Podobně zapeklitou situaci letos řeší Václav Klaus.

Prezident Havel musel v roce 1998 ukázat na nového premiéra poté, co volby vyhrála ČSSD, ale neměla téměř šanci vytvořit většinovou vládu.

Prezident Klaus musí nyní vybrat nového premiéra za situace, kdy volby vyhrála ODS, ale rovněž má pramalé šance dát dohromady většinovou vládu.

"Měl jsem velmi dlouhý a otevřený telefonát s Honzou Rumlem, jakož i jedním členem vedení ČSSD," odkrývá zákulisí hledání premiéra exprezident Havel v knize "Prosím stručně".

Jeho poznámka o tvoření vlády byla součástí vzkazů, které psal blízkému okruhu svých spolupracovníků na Pražském hradě. Tyto vzkazy zůstávají po celé léta tajné, některé z nich se ale první polistopadový prezident rozhodl zařadit do své poslední knihy.

Díky nim je dobře vidět, jak moc si Havel přál koalici socialistů s dvěma menšími stranami - na rozdíl od Klause, který nyní jedná spíše ve prospěch ODS. Proto Havlův dlouhý telefonát "Honzovi Rumlovi".

V horším případě bude předsedou Zeman
Není přitom obtížné si domyslet, o čem tito dva dlouholetí přátelé mluvili. ČSSD vedl Miloš Zeman a Ruml - v té době předseda ještě vzkvétající Unie svobody - mu nemínil vládnutí nijak usnadnit.

"Zdá se mi, že trochu dík mým rozmanitým jednáním, ale hlavně dík samotnému vývoji událostí, není možnost koalice ČSSD s KDU-ČSL, tolerovaná US, ještě definitivně pohřbena. Velký optimista nejsem, ale jakési procento naděje tu je. Jak je velké či malé, se budeme postupně dovídat," napsal exprezident spolupracovníkům.

Přitom nijak nezakrýval, že jeho favoritem byl tehdejší předseda křesťanských demokratů Josef Lux. "Ať tak či onak, koncem týdne musím jmenovat předsedu vlády. V méně pravděpodobném a lepším případě to bude Lux, v pravděpodobnějším a horším případě Zeman opřený o smlouvy s Klausem," poznamenal si Václav Havel.

Nakonec nastal z jeho pohledu onen horší případ, budoucnost vzali do rukou Zeman a Klaus, kteří v dalších letech postavili prezidenta Havla na "druhou kolej".

Velmi rychle uzavřeli takzvanou opoziční smlouvu, neboli smlouvu o vzájemném spojenectví, kdy Zeman se stal premiérem menšinové vlády, zatímco Klaus byl i díky poslancům sociální demokracie posazen do křesla předsedy Poslanecké sněmovny.

Klausovi opoziční smlouva nehrozí
Václav Havel prožíval velké zklamání, což dokazuje i další jeho zápis, ve kterém avizoval, jak se zachová, až přijde na Hrad nový premiér Zeman.

"Předpokládám, že mi důvěrně sdělí složení plánované vlády. Ne-li, budu chladný a budu předstírat, že nevím, kdy bude vláda jmenována. Ve skutečnosti počítám s jejím jmenováním 22. července ve 14. hodin," vzkázal spolupracovníkům.

Prezident Klaus podobné obavy jako jeho předchůdce mít nemusí. Alespoň tedy pokud jde o to, že by ho "vyšachovali" současní lídři největších stran, duo Topolánek - Paroubek.

Jejich nevraživost totiž dosáhla takové podoby, že si lze jen s velkou fantazií představit, jak si po vzoru dvojice Klaus - Zeman dělí křesla ve vládě a parlamentu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video