Na budově dolu Handlová visí smuteční vlajka. (11. srpna 2009) | foto: Eduard Genserek, ČTK

Havíři v Handlové zřejmě hasili v podzemí vodou a to je zabilo

  • 45
Vedení dolu v Handlové oznámilo, že vyšetřování výbuchu, při kterém zemřelo dvacet horníků, potrvá dva až tři měsíce. Odborníci už ale mají jasno. Záchranáři, kteří přišli na pomoc skupině havířů, zvolili špatný postup hašení požáru. Podle deníku Pravda použili vodu, která reagovala s tlejícím uhlím a způsobila explozi.

"Reakce vodní páry s uhlím je velmi pravděpodobná. Vzniká přitom výbušný svítiplyn," řekl listu Pravda Pavol Daučík z oddělení organické chemie Slovenské technické univerzity.

Podle něj je však nezbytnou podmínkou vysoká teplota. Přesně takové prostředí ale v šachtě v době výbuchu bylo, protože tam právě hořelo uhlí. Důkazem vysoké teploty je i fakt, že ještě čtyři dny po explozi je 15 metrů od epicentra teplota 60 stupňů Celsia.

PŘÍČINY TRAGÉDIE V HANDLOVÉ

Oddalovali jsme poplachy, protože důl šetřil, líčí havíři

Báňský inženýr, který kvůli citlivosti případu odmítl zveřejnit své jméno, deníku Pravda řekl, že všem zainteresovaným je příčina už dávno známá. "Nehasili oheň tak, jak měli. Tím došlo k řetězové reakci a následnému výbuchu," uvedl inženýr.

Zároveň ale poznamenal, že zůstává otázkou, proč záchranáři zvolili při hašení špatný postup. "O postupu vždy rozhoduje velitel zásahu, který je na povrchu," upřesnil inženýr. Podle odborníků měl při takto rozsáhlém požáru zastavit příchod vzduchu do chodby a ochlazovat prostor dusíkem.

Vyšetřování bude trvat měsíce

Na oficiální odpovědi na otázky kolem výbuchu si veřejnost bude ještě muset počkat. Vedení společnosti Hornonitrianske bane Prievidza oznámilo, že nezávislí vyšetřovatelé se na místo předpokládaného výbuchu dostanou nejdříve za dva až tři měsíce.

"Z bezpečnostních důvodů se museli záchranáři 60 metrů od epicentra výbuchu stáhnout," uvedla mluvčí dolů Andrea Siváková. Ke špatnému postupu při hašení se vedení dolu odmítlo vyjádřit.

OZVALA SE ŠUPA A LETĚLI JSME VZDUCHEM

Horníci, kteří přežili výbuch, líčí své zážitky

Ke slovu se teď tedy dostanou vyšetřovatelé. Případem se zabývá policie, Obvodní báňský úřad v Prievidzi a speciální vyšetřovací tým vzniká i na ministerstvu hospodářství. Pomoc nabídli i Češi. - více si přečtěte zde

Neštěstí se stalo 330 metrů pod povrchem. Zahynuli horníci i záchranáři, kteří se snažili uhasit požár a které zasáhl výbuch plynu. Dalších devět lidí utrpělo lehká zranění. Počtem dvaceti mrtvých jde o jednu z nejhorších tragédií v dějinách samostatného Slovenska.

POZŮSTALí dostanou 850 tisíc

- Slovenská vláda dnes rozhodla o odškodném pro 41 pozůstalých po obětech důlního neštěstí. Ministři schválili, že by každý z nich měl dostat 33 tisíc eur (téměř 850 tisíc korun).

- Z návrhu vyplývá, že peníze dostane 17 manželek, dvě družky a 22 nezaopatřených dětí. Vláda by tak ze svých rezerv měla vyčlenit 1,35 milionu eur.

- Kromě odškodnění od vlády dostanou rodiny obětí i jednorázový finanční příspěvek ve výši 800 eur (asi 20 600 korun) od ministerstva práce.                                                        zdroj: Pravda.sk


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video