Volební obvody, kde se budou letos konat volby

Volební obvody, kde se budou letos konat senátní volby. (2 - Sokolov, 5 - Chomutov, 8 - Rokycany, 11 - Domažlice, 14. České Budějovice, 17 - Praha 12, 20 - Praha 4, 23. Praha 8, 26 - Praha 2, 29 - Litoměřice, 32 - Teplice, 35 - Jablonec n. Nis, 38. - Ml. Boleslav, 41 - Benešov, 44 - Chrudim, 47 - Náchod, 50 - Svitavy, 53 - Třebíč, 56 - Břeclav, 59 - Brno-město, 62 - Prostějov, 65 - Šumperk, 68 - Opava, 71 - Ostrava-město, 74 - Karviná, 77 - Vsetín, 80 - Zlín) | foto: TVD

Havel vyhlásil volby do Senátu na neděli 12. listopadu

Prezident Václav Havel v souladu s ústavou vyhlásil volby do Senátu a nově zřízených krajských zastupitelstev. Den D nastane 12. listopadu. Obě kola voleb do Senátu, stejně jako volby do krajů, se budou na rozdíl od dosavadních zvyklostí konat jen v jeden den, a to od osmi do dvaadvaceti hodin.

Kdo také kandiduje
do Senátu

Bývalí ministři polistopadových vlád:
Za ČSSD
Valtr Komárek (volební obvod 32, Teplice), Jiří Dienstbier (obvod 38, Mladá Boleslav) a Richard Sacher (obvod 47, Náchod).
Za Čtyřkoalici
Josef Zieleniec (obvod 20, Praha 4).
Bývalý předseda českého SSM a poradce Miloše Zemana Miroslav Šlouf (obvod 44, Chrudim).
Kontroverzní podnikatel Radim Masný (obvod 68, Opava, nezávislý kandidát).
Ministr obrany Vladimír Vetchý (obvod 59, Brno-město).
V 19 z 27 volebních obvodů, kde se bude volit, kandidují i dosavadní senátoři. Například Libuše Benešová (obvod 41, Benešov) i Jan Kavan (obvod 62, Prostějov).

Volby do Senátu jsou dvoukolové. Z prvního kola postupují ve volebním obvodě dva kandidáti s největším počtem hlasů. Senátní volby se budou konat v 27 z celkem 81 obvodů.

Letos senátní volby proběhnou v obvodech Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, 4, 8 a 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín a Zlín.

Volby do krajských zastupitelstev nebudou úplné
Podle ústavního zákona z prosince 1997 byla Česká republika od letošního ledna rozdělena na 14 krajů. Voliči ale budou na podzim rozhodovat podle poměrného volebního systému o obsazení 13 krajských zastupitelstev

Volby se nedotknou Prahy, protože ta podléhá zákonu o volbách do zastupitelstev obecních. První krajské volby se proto v hlavním městě uskuteční až v roce 2002.

Které souboje budou média
ostře sledovat

obvod 20, Praha 4 Josef Zieleniec (Čtyřkoalice) vs. Zdeněk Klausner (ODS)
obvod 38, Mladá Boleslav Jiří Dienstbier (ČSSD) vs. Ratibor Majzlík (Čtyřkoalice) vs. Jaroslav Mitlener (ODS, lékař)
obvod 41, Benešov Libuše Benešová (ODS) vs. Helena Rögnerová (Čtyřkoalice, bývalá ředitelka motolské nemocnice)
obvod 44. Chrudim Miroslav Šlouf (ČSSD) vs. Petr Pithart (Čtyřkoalice) vs. Petr Štěpánek (ODS, člen rady pro vysílání)
obvod 62 Prostějov Jan Kavan (ČSSD) vs. Jan Tesař (ODS, starosta Prostějova) vs. Robert Kolář (Čtyřkoalice, bývalý poslanec)

Havlova ústavní stížnost na nový volební zákon se podzimních voleb nedotkne
Stížnost, kterou prezident podal Ústavnímu soudu na novelu volebního zákona, podle něj nezpochybňuje jeho dnešní rozhodnutí a volbách do Senátu a krajů.

Ústavní soud má totiž na jeho žádost přezkoumat ústavnost jen ustanovení, která se týkají voleb do Poslanecké sněmovny.

"Mé podání se týká jiných paragrafů, které nesouvisejí s chystanými senátními volbami a volbami krajskými," vysvětlil prezident.

Zákon podle něj zpochybňuje smysl dvoukomorového parlamentního systému. Zákon podle prezidenta omezuje volnou soutěž politických stran a rovnost šancí politických subjektů na úspěch. Přináší to podle něj nepřiměřeně zvýšená uzavírací klauzule pro vstup volebních subjektů do sněmovny podle počtu členů koalice.

Prezident navrhuje zrušit způsob přepočtu získaných hlasů na mandáty podle D'Hontova systému volebního dělitele. "Tím dochází k deformaci systému, který již beztak do určité míry zvýhodňuje silnější politické subjekty, nyní ještě výrazněji v jejich prospěch," míní Havel.

Co také nový volební zákon změnil

Hlasování
v neděli
Volby se nebudou konat v pátek a v sobotu, ale jen v neděli. Volební místnosti budou otevřeny od 8 do 22 hodin.
Volební agitace Zákon už neříká nic o tom, že volební kampaň končí 48 hodin před začátkem voleb. (Tohle moratorium se v praxi stejně nedodržovalo). Volební agitace bude výslovně zakázána jen v den voleb a to jen ve volební místnosti a jejím okolí.
Předvolební průzkumy Poslední průzkumy veřejného mínění budou moci být zveřejněny tři dny před volbami, ne týden před volbami jako dosud. Kdo tohle pravidlo poruší, může dostat pokutu až 30 tisíc korun (tištěná média) nebo až půl milionu (elektronická média).
Státní volební komise Volby nebude řídit ústřední volební komise složená z vyslanců politických stran, ale "úřednická" Státní volební komise. Politické strany budou mít své zástupce v okrskových volebních komisích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video