Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havel ve sporu o katedrálu připomněl své řešení

  13:13aktualizováno  14:45
Se návrhem na řešení sporu o katedrálu sv. Víta se vytasil i bývalý prezident Václav Havel. Oprášil svou myšlenku z 90. let. Už tehdy vypracoval zákon, který předpokládal, že památku bude spravovat církev a stát společně. Text ale zůstal nepovšimnut. Podle Havla je to ale stále možná varianta.

Správní rada společnosti by byla tvořena zástupci církve a státu, navrhuje Havel. | foto: Robert RambousekMF DNES

Havel návrh příslušného zákona sepsal už v první polovině devadesátých let. Ačkoli ho od té doby rozeslal několika premiérům, kardinálovi Miloslavu Vlkovi i svému nástupci na Pražském hradě, žádné reakce se nikdy nedočkal.

Havel v zákoně navrhuje, aby se zástupci církví a státu starali o národní klenot společně. "Katedrálu by měla spravovat obecně prospěšná společnost, jejíž správní radu by z poloviny tvořili zástupci církví, ve druhé části by byli zastoupeni představitelé státu," řekl bývalý prezident.

Konkrétně do rady navrhuje katolického primase, kapitulního vikáře, dva další biskupy a předsedu Ekumenické rady církví. Stát by zastupoval prezident, šéfové obou parlamentních komor, premiér a primátor Prahy.

V reakci na Havlova slova uvedl mluvčí Hradu Petr Hájek, že žádný konkrétní zákon není potřeba. Hrad se totiž i nyní snaží dojít k takové dohodě, kdy by se na správě katedrály měly podílet obě strany. "Protože je zjevné, že památku provozuje církev i stát, bylo by logické, aby se v dohadování ... nějakým takovým způsobem postupovalo," uvedl mluvčí.

Děkan Metropolitní kapituly u svatého Víta Jan Matějka nechtěl dnes Havlovo vyjádření ani obsah jeho návrhu zákona komentovat.

Nejvyšší soud v únoru zrušil předchozí rozsudky, který odkázal chrám do vlastnictví církve. Katedrála by tak měla připadnout zpět státu. - více zde

Případ se vrací k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který o něm bude jednat na počátku května.


Havlův návrh zákona o katedrále sv. Víta

Zákon o Katedrále Svatého Víta, Václava a Vojtěcha

§ 1

(1) Pražská Katedrála Svatého Víta, Václava a Vojtěcha (dále jen Katedrála), která je po staletí sídlem Metropolitní kapituly spojeným se stolcem pražských biskupů a arcibiskupů a českých primasů, je hlavním střediskem českého a moravského křesťanství a je prostorem náboženského kultu se všemi příslušnými náležitostmi.

(2) Jako místo korunovací českých panovníků, kde jsou uloženy jejich ostatky i české korunovační klenoty, jako kostel postavený a přestavovaný z jejich vůle, a jako kostel, který je jako součást Pražského Hradu bezprostředně a odnepaměti propojen se sídlem hlavy státu, je Katedrála zároveň symbolickým středem české státnosti.

(3) Toto ojedinělé a dlouhověké spojení tradice českého duchovního a náboženského života s tradicí české státnosti je nezpochybnitelnou hodnotou Katedrály a od této hodnoty je třeba odvozovat všechna rozhodnutí, která se Katedrály týkají.

§ 2

(1) Tímto zákonem se zřizuje obecně prospěšná společnost s názvem Společnost Katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha (dále jen Společnost).

(2) Zakladatelem Společnosti je Česká republika a jejím sídlem je Praha.

(3) Katedrála a příslušné nemovitosti (katastrální čísla 75, 76 a 79) se stávají vlastnictvím Společnosti.

(4) Veškerá správa Katedrály jako kultovního prostoru a hlavní národní památky přísluší Společnosti.

(5) Činnost Společnosti se řídí zákonem č. 248/1995 Sb. o obecně prospěšných společnostech, pokud tento zákon nestanoví jinak.

(6) Správní radu Společnosti tvoří primas český, kapitulní vikář, dva další primasem určení biskupové, předseda Ekumenické rady církví, prezident republiky, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, předseda Senátu Parlamentu České republiky, předseda vlády České republiky a primátor Hlavního města Prahy.

(7) Všichni členové Správní rady jsou jejími členy z titulu svých církevních a veřejných funkcí, a jsou jimi tudíž jen po dobu svého výkonu těchto funkcí, ale po celou tuto dobu.

(8) Ve funkci předsedy Správní rady Společnosti se každým rokem 1. ledna střádají primas český a prezident republiky. Prvním předsedou je primas český.

(9) Společnost uzavírá smlouvy s dalšími právnickými či fyzickými osobami týkající se provozu Katedrály a péče o ní. Hlavními smluvními partnery jsou Metropolitní kapitula a Správa Pražského Hradu, respektive její zřizovatel Kancelář prezidenta republiky.

(10) Činnost Společnosti a její výlohy jsou hrazeny ze samostatné kapitoly státního rozpočtu České republiky. Společnost může v souladu se zákonem získávat prostředky i z dalších veřejných i soukromých zdrojů.

§ 3

Tento zákon nabývá účinnosti dnem ......

zdroj: ČTK

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Zlínský lyžařský svah
Úleva pro sportovce ve Zlíně. Soud zastavil insolvenční řízení

Insolvenční řízení se Sportovními kluby Zlín, které vlastní největší sportoviště ve městě, zastavil brněnský krajský soud. Pokud rozhodnutí nabude právní moci,...  celý článek

Pamětníka holokaustu Jiřího Bradyho ocenila Poslanecká sněmovna medailí a...
Poslanci po hodinách debat požádali vládu o zneplatnění memoranda o lithiu

Poslanecká sněmovna schválila návrh komunistů na zneplatnění memoranda o těžbě lithia, které podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček s australskou firmou...  celý článek

Lubomír Zaorálek v debatě s Andrejem Babišem na festivalu Benátská! v Liberci...
Babiš ve vládě, to nesmíme dopustit, říká volební lídr ČSSD Zaorálek

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek si neumí představit, že by se sociální demokracie ocitla v jedné vládě s šéfem ANO Andrejem Babišem obviněným kvůli dotaci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.