Havel zdraví Malťany

Havel zdraví Malťany - Český prezident v doprovodu své ženy zdraví obyvatele hlavního města Valletty na Maltě (8. dubna 2002). | foto: Reuters

Havel si prodlouží pobyt na Maltě

  • 89
Václav Havel si prodlouží svou oficiální cestu na Maltu a udělá z ní dovolenou. Český prezident přiletěl na ostrov ve Středozemním moři v neděli na státní návštěvu. Její oficiální program končí v úterý odpoledne. "Prezident na Maltě zůstane ještě asi týden na ozdravném pobytu," řekl novinářům prezidentův mluvčí Ladislav Špaček.

Českým speciálem se tedy v úterý do Prahy vrátí jen Havlův doprovod s výjimkou prezidentova osobního lékaře a zdravotní sestry. Prezident po skončení dovolené podle Špačka odletí z Malty běžným turistickým letadlem.

Letenku pro sebe a pro svou manželku Dagmar, která s ním bude na Maltě trávit dovolenou, zaplatí ze svého. Hrad ale platí například letenku prezidentově ochrance, osobnímu lékaři a zdravotní sestře. Havel má na bezpečnostní ochranu a lékařskou službu nárok ze zákona, vysvětlil Špaček.

Nedokázal ale říci, kolik bude prezidentskou kancelář Havlův prodloužený pobyt na Maltě stát. Podle mluvčího prezidentské kanceláře Martina Krafla zůstane Havel na ostrově deset dní.

"Vzhledem k tomu, že Malta má příhodné podmínky z hlediska klimatu a ročního období, pan prezident se rozhodl přijmout pozvání maltského prezidenta k tomu, aby po ukončení státní návštěvy nějaký čas tady v jeho rezidenci absolvoval svůj jarní ozdravný pobyt," dodal Špaček.

Havel se sešel s maltským prezidentem
Václav Havel během své oficiální návštěvy hovořil na Maltě s tamním prezidentem Guidem de Markem především o rozšíření Evropské unie a její další budoucnosti. Malta podobně jako Česká republika usiluje o přijetí do EU. Dalším tématem jednání byla situace na Blízkém východě.

"Dotkli jsme se i vnitropolitických témat jak na Maltě, tak v České republice," řekl po schůzce novinářům český prezident. "Znovu potvrzuji, že věnovat pozornost i malým zemím a naslouchat jim je správné nejen z principu, ale i proto, že malé země jsou mnohdy více vnímavé než země velké a mocné," dodal.

Havel zasadil kaštan
Havel je vůbec první vrcholný český politik, který Maltu navštívil. Ze země maltézských rytířů přijel do Prahy v květnu 1999, v rámci Týdne Malty, pouze premiér Edward Fenech Adami.

Ještě před setkáním s hlavou Maltské republiky Havel zasadil v zahradě prezidentského paláce kaštan. Strom v zahradě během svých návštěv zasadily i další osobnosti, jako třeba britská královna Alžběta II., někdejší maďarský prezident Arpád Gönz či slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Pak Havel položil věnec k Památníku obětem války.

Českého prezidenta sleduje dav novinářů
Návštěvě českého prezidenta se na Maltě věnuje poměrně velká pozornost. V podstatě na každém kroku ho sleduje dav novinářů. Fotografie z nedělního příletu se objevily na prvních stránkách místních novin.

Večerní koncert, kterého se Havel zúčastní, bude v přímém přenosu vysílat maltská televize. V televizi se objeví v přímém přenosu také záběry ze zahájení státní večeře.

Malta láká spíše české turisty než investory a politiky. Obchodní výměna se pohybuje řádově ve stamilionech korun (v roce 2001 činil český vývoz přibližně 159 milionů a dovoz 317 milionů korun).

Dovolená byla domluvená, tvrdí Špaček
Havlův mluvčí popřel, že by se prezidentův zdravotní stav během návštěvy Itálie a Malty zhoršil. Podle něj Hrad domlouval Havlovu dovolenou už před půl rokem. Kromě manželky zůstane s Havlem i osobní lékař Ilja Kotík a zdravotní sestra.

"My to samozřejmě vítáme, že má prezident možnost strávit zde ještě nějakou dobu, aby se dostal opět do formy," řekl novinářům Kotík. Současné podmínky na Maltě jsou totiž podle něj podobné těm, které bývají na Kanárských ostrovech v době, kdy tam Havel jezdí na dovolenou.

"Ne moc velké teplo a příjemná vlhkost vzduchu, navíc přímořské počasí prezidentovi vyhovuje," poznamenal Kotík.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video