Havel se kvůli ČNB obrátil na Ústavní soud

Prezident Václav Havel podal Ústavnímu soudu návrh na vypuštění několika pasáží z novely zákona o České národní bance. Havel normě zejména vytýká, že zasahuje do autonomního postavení centrální banky. ČSSD a ODS ve sněmovně 7. prosince spojily své síly a podle očekávání prezidentovo veto zákona o ČNB přehlasovaly. Proti přijetí novely, která nejen podle prezidenta, ale i části opozice a Evropské unie omezuje nezávislost centrální banky, hlasovaly pouze menší parlamentní strany. Kontroverzní novela zákona o ČNB by měla vstoupit v platnost 1. ledna 2001.

Detaily o kontroverzním návrhu najdete zde.
Prezident nemohl podat stížnost k Ústavnímu soudu dříve, než novela vstoupila v platnost zveřejněním ve Sbírce zákonů, což se podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka stalo v pátek.

"Prezident poukazuje na odchylky zákona od Ústavy v ustanoveních o hlavním cíli ČNB, o rozdělení rozpočtu ČNB, v rozporu s Ústavou zákon omezuje pravomoc prezidenta republiky jmenovat bankovní radu, nezávislost ČNB ohrožuje i povinnost stanovit inflační cíl po dohodě s vládou," shrnul Špaček hlavní prezidentovy výhrady.

Proti přijetí zákona hlasovala i Petra Buzková

O zamítnutí prezidentského veta rozhodlo celkem 122 poslanců ČSSD a ODS. Z přítomných 169 poslanců jich proti hlasovalo 46.

Spolu s menšími parlamentními stranami proti přijetí bankovní novely hlasovala i místopředsedkyně sněmovny Petra Buzková z ČSSD.

Havel: Zákon zasahuje do autonomního postavení banky
Prezident Václav Havel odmítl podepsat vládní novelu zákona o České národní bance na konci října.

"Zákonu vytýkám, že v některých svých částech neodůvodněně a v rozporu s Ústavou zasáhl do autonomního postavení České národní banky," zdůvodnil tehdy prezident své rozhodnutí.

Nelíbí se mu ani jmenování členů bankovní rady ČNB na návrh vlády, protože jde o podstatnou změnu personálních pravomocí prezidenta, daných Ústavou. "I když je možné o modifikaci ustavování vedení banky uvažovat zejména v kontextu s právem Evropského společenství, jsem toho názoru, že takovéto úpravě zákona musí předcházet změna Ústavy," tvrdí prezident.

Jedním ze sporných bodů novely je formulace, která centrální bance předepisuje jako její cíl cenovou stabilitu, zatímco podle Ústavy je cílem ČNB stabilita měny. Sněmovna se rozhodla odstranit tuto nesrovnalost změnou ústavy, a tak už v prvním čtení projednala návrh příslušné úpravy Ústavy České republiky.

"Cenová stabilita a měnová stabilita jsou dvě rozdílné ekonomické kategorie, které není možné vzájemně zaměňovat. Obyčejný zákon hlavně nemůže zužovat obsah ústavního pojmu," míní Havel.

Klaus: Novela pomůže české ekonomice
Rezervovaně reagoval na tyto záměry předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus. Novinářům řekl, že jako ekonom nechápe, proč je čtyřkoalice, jejíž součástí je i unie, proti předloze.

"Údajné ekonomy čtyřkoalice bych poslal do základního kurzu ekonomie," uvedl Klaus. Novela podle něj není protiústavní a pomůže české ekonomice.

Glosa Michala Komárka - Zápas o banku

Úmysl Havla obrátit se na Ústavní soud komentoval Klaus slovy: "Pan prezident si zvolil pro poslední dva roky svého fungování boj s českou politickou scénou a bude nepřetržitě chodit k Ústavnímu soudu."

Poslanci přehlasovali 7. prosince veto zákona již podruhé
Poslanecká sněmovna už jedno veto v této věci na konci října přehlasovala. 

Na konci října díky hlasům poslanců ODS a ČSSD zvrátila nesouhlas Senátu a schválila předlohu v původním sněmovním znění.

Senát, stejně jako prezident, novele vytýká, že v rozporu s ústavou zasahuje do autonomního postavení banky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue