Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Havel: Rozchod se Slováky byl správný

  0:01
Mimořádně smířlivý, s jedním překvapivým momentem, byl poslední novoroční projev prezidenta Václava Havla. Jako dlouholetý zastánce společného státu Čechů a Slováků Havel poprvé připustil, že rozpad federace před deseti lety byl správným krokem. Zalitoval pouze, že rozdělení Československa neprovázelo referendum, čímž se celá událost přiblížila spíš nějaké účetní operaci.
Poslední projev Václava Havla

Poslední projev Václava Havla - Prezident Václav Havel při svém posledním novoročním projevu. (1. ledna 2003) | foto: Michal DoležalČTK

"S odstupem času se mně stále víc zdá, že ať už se to tehdy stalo jakkoli divně, je dobře, že se to stalo. Většina národů musí zřejmě aspoň na chvíli zakusit plnou vlastní státnost, aby pak mohla dobře spolupracovat s jinými," konstatoval ve svém třináctém novoročním vystoupení.

Ačkoli Václav Havel coby prezident k lidem promluvil na Nový rok naposledy, vyhnul se jakékoli zmínce o svém působení na Pražském hradě. Namísto toho bilancoval uplynulých deset let nového českého státu, který se podle něho stal důvěryhodnou a respektovanou demokracií. Se zjevným potěšením komentoval zejména výsledky letošních parlamentních voleb.

Novoroční projev čtěte zde

Neodpustil si však varování, ve skryté narážce na novopečeného senátora Vladimíra Železného, ředitele TV Nova: "Různá bratrstva lidí vždy připravených se obratně obohacovat na úkor ostatních a usilovat přitom o beztrestnost, či dokonce politické krytí bohužel stále existují. Nesmíme tomu jen odevzdaně přihlížet."

To byla jediná věta, kterou mu politici v jeho projevu vyčítali. "Bylo to zbytečně konkrétní a nezapadalo to do tónu celého projevu," míní místopředseda sněmovny Jan Kasal.

Co říkají o projevu politici

K novoročnímu projevu se tradičně vyjadřují osobnosti české politiky. Někteří politici, například Václav Klaus nebo úřadující předseda US-DEU Ivan Pilip, prezidentův projev nesledovali.

Vladimír Špidla,
premiér a předseda ČSSD

Projev jsem viděl jen zčásti, ale musím říct, že patří k těm, které jsou nejlepší. Bylo to bilanční, přesné shrnutí dějin posledních deseti let, které se obešlo bez patosu. Překvapivé myšlenky jsem tam nenalezl, ale ty, co tam byly, byly velmi hluboké.

Mirek Topolánek,
předseda ODS
Byl to projev klidný, vyrovnaný a důstojný a mne nijak neurážel.

Jan Kasal,
místopředseda KDU-ČSL

Byl to projev státníka, který se loučí a který se přes všechny starosti snaží vyzdvihnout to dobré. Líbilo se mi, jak hovořil o národních zájmech.

Miloslav Ransdorf,
místopředseda KSČM

Nepřinesl nic nového. Jsou to stále tytéž bezobsažné věty. Chybí reflexe vlastního podílu na polistopadovém vývoji s jeho klady a zápory. Některá tvrzení jsou naprosto nemožná jako například to, že s odstupem času se ukázalo, že rozdělení Československa bylo dobré.

Odcházející prezident se i v projevu vystříhal konkrétnější představy, kterého z kandidátů by rád viděl v roli svého následovníka. "Věřím, že se jím stane člověk moudrý, otevřený a odpovědný, který bude tvořivým partnerem politické reprezentace," řekl pouze.

Václav Havel ve třinácti obrazech
Na první pohled vypadají všechny díly stejně. Je 1. leden, hodina po poledni a Česká televize a Český rozhlas vysílají novoroční projev hlavy státu.

Žádný jiný politik takovou výsadu nemá. Dokonce ani žádný jiný prezident jich za svůj život nestihl v televizi tolik "odvysílat".

Václav Havel měl ve středu derniéru. A to je vhodná příležitost k ohlédnutí za všemi "představeními". O čem nejčastěji mluvil? S kým a za co bojoval? Měnil  své názory?

Nejčastěji zmiňoval morálku, mravní klima, apeloval na etické cítění občanů. Bojoval za občanskou společnost, proti nadvládě politických stran. Nikdy však nemluvil o sobě, o svých úspěších ani chybách. Tomu se vyhnul i ve včerejším, závěrečném dílu "seriálu".

Srovnání novoročních řečí dokumentuje nejen třináct let Václava Havla, ale celý polistopadový vývoj republiky: čím stát procházel na cestě od pádu komunismu k blížícímu se vstupu do Evropské unie.

Mimochodem: Jeden díl seriálu chybí - ten z roku 1993. Tehdy Václav Havel vypadl z role: prezidentem Československa přestal být v polovině roku 1992 a hlavou nově vzniklé České republiky se stal až v lednu 1993.  Na Nový rok za něj na obrazovkách zaskočil předseda Poslanecké sněmovny Milan Uhde.

Projev Václava Havla v roce 1990

1990: Naše země nevzkvétá
"První projev prezidenta Václava Havla byl výčtem toho, v jakém stavu je země po čtyřiceti letech komunistické vlády. Nastínil vizi, co bude nutné udělat pro demokratické fungování státu. „Naše země nevzkvétá. Velký tvůrčí a duchovní potenciál našich národů není smysluplně využit. Celá odvětví průmyslu vyrábějí věci, o které není zájem..."

1991: Je to horší, než jsme čekali
"Dědictví minulých desetiletí je horší, než jsme mohli tušit," oznámil Havel. Promluvil v den, který byl označen za počátek rozsáhlé reformy komunistického hospodářství. Rok 1991 bude podle Havla rokem velké zkoušky. "Nesmíme ztratit naději, neboť kdybychom ji ztratili, ztratily by tyto zkoušky v našich očích jakýkoli smysl. Bylo by to pak pouhé strádání."

1992: Udržíme stát?
"Zatím si vedeme dobře," tvrdil na adresu transformace Havel počátkem roku 1992. Zmínil se však také o odstředivých tendencích Slováků. "Hledáme nový, lepší a vskutku spravedlivý model své vlastní státní existence a soužití našich národů," řekl tehdy. (Nemohl tušit, že tento projev je jeho poslední novoroční řečí československého prezidenta.)

1994: Většina změn provedena
"Většina základních změn v českém hospodářství je provedena, transformaci hospodářství je proto možné považovat už za nezvratnou," prohlásil prezident. Za největší úspěch považuje, že republika dokázala udržet tempo hospodářské transformace, neuchýlit se od její koncepce a prokázat, že její postup byl správný. Připomněl také význam občanské společnosti.

1995: Stále nemáme Senát
Úkolem dnešní doby je podle prezidenta postupné vytváření ucelenější představy o ekonomické identitě a budoucnosti České republiky. "Skutečným motorem této vize musí být názor, jakým státem chceme být a jak chceme žít." Prezident poukázal na nenaplnění české ústavy, zejména pokud jde o neexistenci Senátu. "Naše úcta k ústavě, kterou jsme si sami dali, je stále nevalná".

1996: Nevolte zlo
Nejdůležitějším cílem je podle prezidenta "nutnost upnout všechny síly k pěstování lepšího mravního klimatu" v České republice. Nikdo si podle něj nesmí myslet, že "tržní ekonomika znamená právo libovolně se obohacovat na úkor jiných." Havel vyjádřil naději, že lidé v parlamentních volbách podpoří strany ochotné pokračovat v transformaci země.

1997: Tváří v tvář smrti
Prezident by si přál, aby skončil čas vzájemného osočování a účelového obviňování, jež provázelo volby v uplynulém roce. Připomněl loňské úmrtí své manželky Olgy a svou operaci plic. Řekl, že se dvakrát ocitl tváří v tvář smrti. "Oba tyto zážitky jsem vnímal jako výzvy k novému a daleko hlubšímu zamyšlení o světě, o sobě samém, o záhadném řádu našeho bytí."

1998: Všichni k volbám!
Prezident vyzval občany k "odpovědné" účasti v mimořádných parlamentních volbách, které vyvolal předčasný pád vlády Václava Klause. "Sám sobě i nám všem nejlépe pomůže ten, kdo bude pozorně sledovat politické dění, všímat si jednotlivých politiků i stran a posléze bude volit vskutku odpovědně, aby jeho hlas dostali ti, kteří to myslí nejpoctivěji."

1999: Zdi kolem nás
Václav Havel kritizoval čecháčkovství, malou sebedůvěru, ale i neúctu k lidským právům, rasismus a nerespektování kulturních odlišností, kvůli nimž ve společnosti vznikají nové zdi. Narážel tak na problém Matiční ulice v Ústí nad Labem. "Podivné zdi se začaly vynořovat i v politice jako barikády, mobilizace, semknuté šiky, disciplinovaná hnutí."

2000: Nejen globalizace
Prezident připomněl bezohledné ničení planety, civilizaci, která vlivem globalizace přejímá "pahodnoty", rozmach organizovaného zločinu a terorismu a krátkozrakou světovou tržní ekonomiku zneužívající chudé státy. Při popisu stavu české společnosti řekl, že se politika a každodenní život sobě navzájem odcizují a že se v obou rozmáhá neúcta k právním a morálním pravidlům.

2001: Morálka nadevše
V době, kdy vrcholila krize v České televizi, se prezident postavil na stranu vzdorujících zaměstnanců ČT. Chválil občany, že nezapomínají na morálku. "Společnost je protkána hustým předivem jevů a vztahů jasně svědčících o jejím mravním cítění a schopnosti etického soudu". Zastal se anonymních občanských spolků, nadací a sdružení.

Loňský Havlův projev2002: Pozor, koho volíte!
"Česká republika vstupuje do důležitého roku několika voleb, ve kterých se bude rozhodovat o tom, zda bude v zemi otevřená občanská společnost, anebo se bude náš společenský systém zvolna uzavírat tak, až nakonec o tom nejpodstatnějším bude rozhodovat vždycky jen totéž poměrně úzké bratrstvo." Tím apeloval prezident na občany loni, půl roku před volbami.

2003: Loučení
Česká republika je po deseti letech své existence důvěryhodnou a respektovanou demokracií. Tak ji zhodnotil Václav Havel včera v posledním novoročním projevu, který byl zároveň bilancí éry od pádu komunismu. K volbě svého nástupce uvedl: "Věřím, že se jím stane člověk moudrý, otevřený a odpovědný, který bude tvořivým partnerem politické reprezentace."

Soudruzi, šťastný nový rok

Gustav Husák"Drazí spoluobčané, vážené soudružky a soudruzi. Na prahu nového roku 1989 vás všechny srdečně zdravím jménem nejvyšších politických a státních orgánů i jménem svým."

Tak začínal svůj novoroční projev Havlův předchůdce Gustáv Husák 1. ledna 1989. Byl vlastně v podobné roli jako včera Václav Havel: na Nový rok mluvil k občanům jako prezident naposledy. S tou výjimkou, že na rozdíl od Havla si mohl myslet, že to naposledy není. Kdo tehdy mohl tušit, že v listopadu 1989 padne komunistický režim?

Úvodní Husákovo oslovení a následné přání zdraví a pohody bylo to nejkonkrétnější, co jeho novoroční řeč obsahovala. Prezident totiž na diváky spustil "lavinu" ideologických frází: "Kriticky a náročně jsme posoudili cestu, kterou jsme minulého roku prošli v politickém životě, v přestavbě hospodářství a společnosti... Uvědomujeme si složitost přestavby... Je to dlouhodobý proces, který vyžaduje vysoce odpovědný přístup řídících orgánů."

Na závěr Husák ještě jednou oslovil spoluobčany. "Z celého srdce zdravíme bratrský sovětský lid, národy dalších socialistických zemí, všechny přátele Československa ve světě. Ať vzkvétá naše vlast - Československá socialistická republika."

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Budovu burzy v Kodani zachvátil požár, její věž se zřítila

16. dubna 2024  9:43,  aktualizováno  10:38

Aktualizujeme Jednu z nejznámějších budov Kodaně – historickou burzu cenných papírů Børsen – v úterý...

Více obsahu v moderním vzhledu. Portál iDNES.cz se čtenářům představuje v novém

16. dubna 2024  10:16

Zpravodajský portál iDNES.cz po několika letech nabídne novou podobu. Zjednodušuje strukturu,...

Žádná pacientka si nestěžovala, hájily před soudem kolegyně Cimického

16. dubna 2024  7:56,  aktualizováno  10:03

Hlavní líčení v případu psychiatra Jana Cimického, který je obžalován ze čtyř znásilnění a 35...

Policie obvinila muže z vraždy družky u Dačic, po činu se přiznal

16. dubna 2024  9:05,  aktualizováno  9:39

Krajští kriminalisté dnes obvinili z vraždy staršího muže. V domě u Dačič na Jindřichohradecku o...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...