Havel vystupuje z letadla 6

Havel vystupuje z letadla 6 - Prezident Václav Havel vystupuje z letadla kuvajtského emíra v Praze na ruzyňském letišti. Vedle jde Bohumil Limberk, člen lékařského konzília, 12. února 2001. | foto: David Neff, MF DNES

Havel přijme šéfa NATO v nemocnici

Zdravotní stav prezidenta Václava Havla se opět zlepšil, proto si naplánoval první oficiální schůzku. Ve středu se přímo v nemocnici setká s generálním tajemníkem NATO Georgem Robertsonem. Laboratorní vyšetření podle lékařů naznačilo, že zánět plic ustupuje. Prezident absolvuje v nemocnici hlavně dechová cvičení, která mu pomáhají uvolnit průdušky. Havel ve střešovické vojenské nemocnici leží se zánětem průdušek už více než týden.

Rozhovor zpravodaje MF DNES s Iljou Kotíkem

Původní léčba selhala, přiznal Kotík

"Prezident Václav Havel se cítí lépe a v nemocničním pokoji začal v rámci možností úřadovat," řekl v už pondělí jeho mluvčí Ladislav Špaček.

Havel podle něj například písemně poděkoval kuvajtskému emírovi za pohostinnost a za zapůjčení letadla na zpáteční cestu do České republiky. Právě návštěvu Kuvajtu musel před týdnem prezident kvůli zdravotní indispozici přerušit. Po příletu odjel rovnou do nemocnice.

"I ostatní parametry se rozhodně zlepšily. Pan prezident se cítí dobře, rozhodně ale ještě není všechno optimální co se týče průchodnosti toho pravého středního plicního laloku, ale ventilace tam je vcelku dobrá," upřesnil Kotík.

"Samozřejmě převážně leží, ale normálně sleduje dění, čte si denní tisk, sleduje televizi, hovoří se svými spolupracovníky buď telefonicky nebo výjimečně při osobní návštěvě," potvrdil Špačkova slova Havlův osobní lékař Ilja Kotík.

Prezident podle Špačka také podepsal několik blíže nespecifikovaných mezistátních dohod. Havel překypuje aktivitou a už na tento týden svolal několik pracovních porad, uvedl mluvčí.

Z nemocnice prezidenta propustí snad na konci týdne
Kotík je přesvědčen o tom, že současný stav umožní Havlovi koncem tohoto týdne odchod z Ústřední vojenské nemocnice do domácího ošetřování na zámku v Lánech. "Má tam veškerý komfort, veškeré zázemí. I lékaři tam mají lepší podmínky na práci," uvedl Špaček. Podle Kotíka navštěvuje Havla každý den jeho manželka Dagmar.

Nová antibiotika nasadili lékaři v noci na neděli poté, co se u prezidenta Havla zhoršila nevzdušnost pravého plicního laloku, kterou provázela zvýšená teplota.

Havel mohl užívat jen některá antibiotika
Proč se vůbec prezidentův stav zhoršil? Kotík uvedl, že Havel může užívat jenom některá antibiotika, která aktivitu mikrobů mohou třeba jenom utlumit, nikoli zcela zničit. "Potom ta patologická flóra zase převýší ten účinek antibiotik," dodal. Prezident podle něj užívá antibiotika vzácnější skupiny, která u
něj nevyvolávají na rozdíl od řady ostatních alergickou reakci.

Na otázku, zda lze čekat další komplikcae, Kotík poznamenal, že mikrobi v těle prezidenta jsou na antibiotika dost odolní. "Takže lze i takovéto problémy v průběhu těchto onemocnění u pana prezidenta očekávat," poznamenal. Podle něj se v noci prezidentovy teploty zvýšily ke 38 stupňům Celsia.

Program byl zrušen
Lékaři předpokládají, že hlava státu zůstane v nemocnici do konce týdne. "Záleží na průběhu nemoci," dodal Kotík. Mluvčí Hradu Ladislav Špaček uvedl, že se nyní musí změnit i prezidentův program. I internetové stránky Pražského hradu už na to reagovaly.  "Program prezidenta ze zdravotních důvodů zrušen," stojí na stránce s programem.

Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček zatím nedokázal uvést, zda vzhledem k Havlovu stavu nehrozí nebezpečí odkladu návštěvy slovenského prezidenta Rudolfa Schustera, který má do Prahy přijet počátkem března. "Bude záležet na vývoji nemoci," uvedl.

Do soboty bylo vše dobré
Zdravotní stav prezidenta Václava Havla se až do sobotní noci, kdy se mu náhle zvýšila teplota, průběžně zlepšoval. "Dopoledne ještě absolvoval speciální vyšetření, které potvrdilo, že zánět plic ustoupil," řekl novinářům v pátek prezidentův osobní lékař Ilja Kotík. V sobotu a v neděli plánovali lékaři pro Havla v nemocnici už jen dechová cvičení.

"Provedli jsme kontrolní vyšetření. Především nás zajímal výsledek počítačového vyšetření plic, který potvrdil, že se obnovila vzdušnost pravého plicního laloku a ustoupilo zánětlivé postižení plicní tkáně," dodal v pátek Kotík.

Lékaři byli podle něj s výsledkem kontrolního vyšetření spokojeni, a proto chtěli po víkendu Havla z nemocnice propustit. Poté měla hlava českého státu asi ještě týden odpočívat na zámku v Lánech.

Havel poprvé přerušil program před termínem
Havla do Ústřední vojenské nemocnice  v Praze - Střešovicích v pondělí odpoledne dopravila sanitka z ruzyňského letiště, kam se narychlo vrátil ze zahraniční návštěvy Blízkého východu letadlem kuvajtsho emíra. 

Je to vůbec poprvé, co Václav Havel musel kvůli svým zdravotním potížím před termínem zrušit zahraniční program.

Kotík odmítl hospitalizaci v Kuvajtu a rozhodl o Havlově návratu sanitním letadlem kuvajtského emíra. Prezidenta přivezla na kuvajtské letiště sanitka. Byl připoután na lůžku a měl nasazený dýchací přístroj. Z letiště ho speciálně vybavená sanitka dovezla do střešovické nemocnice.

"Když je pan prezident schopen převozu, tak je samozřejmě lepší, aby se léčil doma," řekl Kotík.

Prezident z Kuvajtu odletěl v pondělí zhruba v devět hodin SEČ. V Praze přistál krátce po 16. hodině.

O Havlově nemoci píší světové agentury

BBC: Prezident měl zdravotní problémy už od roku 1989, prodělal srdeční problémy, zápal plic, chronický zánět průdušek, rakovinový nádor, operaci tlustého střeva... Havel ze svých plicních problémů viní komunistické vězení, v němž strávil několik let.

AP a Reuters: Havel býval velmi silný kuřák a strávil několik let v komunistických věznicích. Měl zhoubný nádor a v prosinci roku 1996 mu lékaři museli odstranit jednu třetinu plíce... Během tohoto víkendu byl očividně unaven.

Proč neletěl svým letadlem?
S prezidentem se osobně rozloučil kuvajtský emír, který ihned, když se dozvěděl o jeho zdravotních problémech, dal k dispozici svůj airbus a svého lékaře.

"Jediný, kdo byl zpočátku proti přerušení cesty, byl prezident," řekl Havlův mluvčí Špaček. "Museli jsme jej přesvědčit, že návrat je v zájmu jeho zdraví. Chtěl cestu dokončit za každou cenu."

Podle názoru lékařů nebylo možné v cestě pokračovat i proto, že náročný program a střídavý pobyt v klimatizovaných místnostech a parném počasí venku by plicní problémy jen stupňovaly. "Pro mě je nepřijatelné, aby pan prezident pokračoval v cestě," řekl rezolutně Kotík.

Letadlo, jímž cestuje Václav Havel bylo plně obsazené a pro návrat nemocného se nehodilo. Navíc je už zastaralejší, takže nemůže nemocnému poskytnout takový komfort jako emírův speciálně vybavený letoun. Také proto se lékaři rozhodli pro prostorný airbus, v němž prezident letěl sám.

Emírův airbus je spíše sanitním letounem, který je připraven na všechny eventuality.

Kromě jeho osobního lékaře Ilji Kotíka Havla doprovázél jen emírův osobní lékař. Zbytek delegace - podnikatelé a novináři - letěli domů až večer kolem 22. hodiny.

Kotík se rozhodl ihned
"Vůbec jsem o svém rozhodnutí neměl pochybnost," řekl Kotík. Dodal, že byly v podstatě pouze dvě varianty: buď okamžitý návrat, nebo hospitalizace v Kuvajtu.

Podpořil jej v tom i osobní lékař kuvajtského emíra, jenž Václava Havla rovněž vyšetřil. Zdá se, že hospitalizace v nemocnici v Kuvajtu byla jednu chvíli vážně zvažovanou variantou.

"Nakonec i emírův lékař usoudil, že prezident je schopen cesty do Prahy a hospitalizace není třeba," uvedl Kotík.

Na tiskové konferenci pokašlával a nebyl zcela ve své kůži. Zdálo se, že je unaven a hovořil o poznání pomaleji a bez důrazu. Poté také vynechal několik bodů programu v Ríjádu.

Ilja Kotík však řekl, že později, v neděli odpoledne, se cítil již velmi dobře, bez větších problémů zvládl i vládní večeři.

Také prezidentův tlumočník Luboš Kropáček neviděl na prezidentu Havlovi, jemuž tlumočil jeho konverzaci s kuvajtským emírem, nic znepokojujícího. "Ano, prezident sice pokašlával, ale jinak bylo vše v pořádku. Oba státníci spolu hovořili tak, jak je to při takových příležitostech běžné."

Dokonce ještě kontrola ve 23 hodin v noci na pondělí skončila velmi optimisticky.

Avšak po půlnoci se stav Václava Havla začal rychle zhoršovat. Nemoc propukla naplno. "Prezident byl zahleněný a měl teplotu kolem 38 stupňů," řekl Ilja Kotík.

Václav Havel měl pondělí strávit v Kuvajtu, poté byla plánována návštěva Spojených arabských emirátů, odkud se měl vrátit domů až ve čtvrtek večer. Mluvčí Špaček však řekl, že podstatné body cesty byly splněny, neboť prezident navštívil dvě ze tří plánovaných zemí.

Přehled onemocnění a chirurgických zákroků,
které prodělal prezident
24. 9. 1981 operace hemeroidů
23. 1. 1983 těžký zápal plic, zánět pohrudnice a absces na plicích
5. 10. 1989 podezření z recidivy onemocnění z roku 1983
24. 3. 1990 operace břišní kýly
7. 1. 1993 chirurgické odstranění podkožní hnisavé výdutě
27. 5.-4. 6. 1993 "plánovaný chirurgický zákrok"
15. 2. 1994 zlomené žebro
jaro 1994 léčba virového onemocnění komplikovaného zánětem plic
13. 2. 1996 akutní operace kvůli náhlému krvácení z polypu v ústní dutině
18. 11. 1996 zápal plic
2. 12. 1996 odstranění poloviny pravé plíce kvůli zhoubnému nádoru
24. 8. 1997 lehký průduškový zánět
2. 11. 1997 zvýšené teploty
18. 5. 1999 viróza horních cest dýchacích
12. 2. 1998 porucha ventilace v pravé části plicního laloku
18. 2. 1998 plastická operace, která zacelila otvor v kůži na krku po tracheotomii
14. 4. 1998 těžká operace tlustého střeva s pooperačními komplikacemi
24. 4. 1998 tracheotomie
11. 5. 1998 plastická operace, která zacelila otvor po tracheotomii
červenec-srpen 1998 operace, která zacelila vývod tlustého střeva
2.-3. 8. 1998 porucha provzdušnění pravého středního laloku plic, opět tracheotomie
4. 8. 1998 porucha srdečního rytmu, začínající zápal plic
13. 12. 1998 viróza horních cest dýchacích
únor, březen 2000 porucha srdečního rytmu, začínající zápal plic
2. 10. 2000 nachlazení, dva dny domácího léčení
27. 11. 2000 začínající zápal plic včasná léčba zažehnala
12. 2. 2001 Václav Havel náhle onemocněl zánětem průdušek při cestě po Blízkém východě. Prezidentův lékař Ilja Kotík odmítl hospitalizaci v Kuvajtu, kde právě pobýval, a rozhodl o návratu Havla letadlem kuvajtského emíra.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video