Havel poprvé kritizoval Dienstbiera za Kosovo

- Prezident Václav Havel poprvé ostře vystoupil proti svému dlouholetému příteli, bývalému federálnímu ministrovi zahraničí Jiřímu Dienstbierovi. Kritizoval ho za to, že i přes svou funkci zvláštního zpravodaje OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii, není dobrým znalcem tamních poměrů. Dienstbier kritiku odmítl.
Prezident se dosud nikdy nepouštěl do tak osobní kritiky, tím méně svých přátel.

"Pakliže Jiří Dienstbier řekl, že se tam po válce nic neudělalo, tak uráží tu velkou práci lidí, kteří tam pomáhají krůček po krůčku budovat veřejnou správu, stabilizovat poměry, přispívat k tvorbě infrastruktur a k soužití jednotlivých etnik," uvedl Havel před svým odletem na státní návštěvu Rumunska.

Havel odmítl Dienstbierův kritický pohled na práci mezinárodního společenství v konflikty zmítané oblasti. Dientsbier nemůže podle něj situaci na Balkáně dobře znát, protože je tam jen pár dní v roce, zato ale o tom vždy napíše desítky rozhovorů. "U nás je přitom bezpočet lidí, kteří jsou daleko většími znalci situace, hlouběji do toho vidí, jsou tam častěji, pomáhají a všichni mluví jinak než on," poznamenal prezident. Jiné názory než Dienstbier má na stav obnovy regionu i administrátor civilní správy OSN v provincii Istok Martin Dvořák (bývalý primátor Hradce Králové), se kterým se Havel sešel před dvěma týdny.

Dienstbier kritiku odmítl
Jiří Dienstbier prezidentovu kritiku odmítl. "Neurážím práci lidí v Kosovu - mnohokrát jsem mimořádně ocenil práci tisíců lidí, kteří se snaží v Kosovu pomáhat, včetně naší
vojenské jednotky ... a lokálních administrátorů, včetně Martina Dvořáka," řekl Dienstbier. "Kritizuji ale nedůslednost mezinárodní politiky, která těmto poctivým lidem komplikuje život a znemožňuje jim, aby dosáhli základního úspěchu  - vytvoření podmínek pro rozvoj demokratické pluralitní společnosti v Kosovu," dodal.

Upozornil, že státy v mezinárodních organizacích neplní rezoluci Rady bezpečnosti OSN, když nezabránily nové etnické čistce a nebyly schopny zajistit normální životní podmínky.
Rovněž prezident před dvěma týdny na návštěvě Slovinska, částečně v rozporu se svým dnešním prohlášením, uvedl, že je mezinárodní společenství při obnově Balkánu "v mnoha věcech trošku bezradné".

Martin Dvořák, který působí jako administrátor v Kosovu, podal prezidentovi při jejich nedávné schůzce jednostranné informace, tvrdí Dienstbier. "Mám dojem, že se pan prezident nechal ovlivnit jediným rozhovorem nebo rozhovory s lidmi, kteří se na celou záležitost dívají velmi jednostranně," řekl Dienstbier k Havlově kritice. Sám Dienstbier však pro své názory mnohokrát čelil obvinění z prosrbské zaujatosti.

Dienstbier říká, že je v Kosovu hůř než před rokem
Jiří Dienstbier přednesl v OSN koncem března zprávu o aktuální situaci v regionu. Konstatuje v ní, že lidská práva jsou pošlapávána hůř než před rokem. Ostře odsoudil nálety NATO v Jugoslávii, práci civilní správy OSN a činnost mezinárodních sil v Kosovu, tzv. KFOR. Zprávu sepsal na základě své nedávné cesty na území bývalé Jugoslávie.
 
"Mise civilní správy OSN a KFOR v Kosovu nebyla schopna dosáhnout jediného reálného cíle: ani bezpečí lidí, ani svobodného pohybu, nemluvě už o vytváření podmínek pro rozvoj demokratických institucí v multietnické společnosti," řekl o své zprávě agentuře ČTK.

Podle jeho slov je dnes většina Kosova etnicky vyčištěná od nealbánského obyvatelstva, rozdělena a bez legálního systému. Vládnou zde ilegální struktury UCK a velmi často soupeřící mafie.

Nejsem nenáviděný místodržící, říká Martin Dvořák
Administrátor civilní správy OSN v provincii Istok Dvořák má rozhodně jiný pohled než Dienstbier. "Podle projevů Albánců soudím, že si na rozdíl od Jiřího Dienstbiera nemyslí, že jsme v Kosovu na nic a jen škodíme. Pokud nejste zrovna francouzský voják v Mitrovici, lidé se k vám chovají přátelsky. Od našich předchůdců, srbských úředníků, nejsou zrovna zhýčkaní. Když nemohu pomoci nebo je třeba počkat, nezlobí se," řekl před časem Dvořák redaktorce MF DNES.

I při své nedávné několikadenní dovolené v Čechách Dvořák pracoval pro kosovský Istog. "Zkouším sehnat české firmy, které by nám mohly pomoci a chtěly se do práce na Balkáně zapojit," řekl. V Istogu je jediným Čechem. "Občas se setkám s českými policisty, někdy zavolám bývalému starostovi Kutné Hory Ivo Šancovi, který jako člen mise působí v jiném městě," uvádí Dvořák.

"Místní lidé jsou velmi milí, přátelští a tvrdí, že jsou rádi, jak se město vzpamatovává. Jenže tomu nesmíme podléhat. Kosovo je sud s prachem a já znám historky od lidí ze společnosti Člověk v tísni, kteří vzpomínají, jak je v jednom městečku vítali lidé, když jim vezli potraviny, a druhý den na ně stejní lidé mířili samopaly a vyhrožovali, že je zabijí," říká protektor.

Na obyvatele Istogu si však nestěžuje. "Zastavují mě na ulici, povídají si se mnou. Zatím jsem se s žádnou negativní reakcí nesetkal." Ještě neví, jak dlouho v Kosovu pobude. "Práce tam mi připadá daleko smysluplnější než tady. V Hradci Králové je jednání zastupitelstva někdy přehlídkou ztraceného času a zbytečnou konfrontací s ignorancí," říká  Dvořák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue